Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje
Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.
Zabezpečení motorky vyřešíte i za pár stovek Kč
V České republice je každoročně ukradeno zhruba 400 motocyklů. Meziročně se tento údaj v posledních letech příliš nemění. Nejrizikovější je Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Mnoha krádežím mohou majitelé předejít adekvátním zabezpečením motorky. Zloděje často odlákají i levné zabezpečovací prvky.
Základní ochranu zajistí zámek na motorku. Setkáte se s několika typy.
Lankový zámek na motorku: Nejlevnější řešení, lankový zámek pořídíte v řádu nižších stovek Kč. Základ tvoří ocelové lanko ovinuté například vrstvou silikonu nebo jiným materiálem, který zabraňuje poškrábání motorky. Kromě ceny vás potěší i nízká hmotnost a flexibilita – lanko snadno ohnete kolem různých konstrukcí. Nevýhodu představuje relativně nízká odolnost lanka proti násilným pokusům o přestřižení. S odpovídajícím nářadím se zloděj této překážky zbaví za pár sekund.
Řetězový zámek na motorku: Podobně jako lankový zámek ho připnete třeba ke sloupu nebo lampě. Je silný a odolný vůči pokusům o přeříznutí. Skládá se z řetězu s ocelovými oky. Samozřejmostí je potažení měkčími materiály (textil, guma). Kvalitnější modely, které stojí okolo 1 000 Kč, zajistí vysokou úroveň ochrany. Počítejte ale s tím, že jsou objemnější a při jízdě mohou v přihrádce řinčet.
Kotoučový zámek na motorku: Na rozdíl od předešlých typů se nemusí poutat k žádnému pevnému bodu, lze ho tedy použít kdykoliv. Nezabraňuje ale odtažení motorky, což je jeden z nejběžnějších způsobů odcizení. Hodí se proto spíše při parkování na frekventovaných místech. Zámek se umisťuje na přední kotouč a znemožňuje otáčení kola. Jeho cena se rovněž pohybuje ve stovkách Kč.
Kotoučový zámek je poměrně nenápadný a při návratu k motorce na něj ve chvíli roztržitosti snadno zapomenete. Rozjetí s připevněným zámkem může vést k nepříjemnému zranění nebo poškození motocyklu. Proto si raději pořiďte tzv. připomínač zámku. Jde o jednoduchý reflexní doplněk, který připojíte mezi zámek a řídítka. Vyjde vás na méně než 100 Kč.
K fyzickým prvkům přidejte alarm či GPS lokátor na motorku
Fyzické zabezpečení motorky má své limity. Zámky se dají určitými nástroji přeříznout, kolo odmontovat. Pokud zloději budou mít čas a klid na práci, mohou si s překážkami poradit. Proto je vhodné zabezpečení motorky zefektivnit elektronickými prvky. Vhodným doplňkem může být alarm.
Základní alarmy díky otřesovým a pohybovým čidlům spustí hlasitý zvukový signál, když zloděj s motorkou začne manipulovat. Dražší modely toho nabízí více – například zabudovaný imobilizér (brání nastartování motoru), snímač zatížení sedla, čidlo hlídající vstup do zapalování nebo funkci dálkového vypnutí motoru. Běžnou součástí je i propojení s mobilní aplikací v telefonu, kde se vám v krizových situacích objeví notifikace.
Zajímavou kombinaci fyzického a elektronického zabezpečení nabízí kotoučový zámek na motorku s alarmem. Přítomnost alarmu částečně řeší hlavní nedostatek kotoučového zámku – možnost naložení celého motocyklu.
Ještě vyšší úroveň ochrany vám poskytne GPS lokátor na motorku, který přes mobilní aplikaci umožňuje sledovat pohyb a aktuální polohu motorky. Tyto informace mohou policii výrazně pomoci při pátrání po vašem stroji. GPS lokátor na motorku seženete za zhruba 1–2 tisíce Kč. Typicky se instaluje pod sedlo.
Nepodceňujte zabezpečení motorky v garáži
Nezapomínejte ani na zabezpečení motorky v domácích podmínkách. Prostor pro parkování jednostopého miláčka většinou zajistí garáž. Ta by měla být optimálně vybavena bezpečnostními vraty a kvalitním zámkem. Pokud máte v garáži okna, pořiďte do nich neprůhledné bezpečnostní fólie – zamezí ve výhledu do garáže a zabrání snadnému rozbití oken.
Do zdi nebo podlahy v garáži si přidělejte kotvy či kotevní stanice. K oku kotvy můžete motorku připevnit řetězovým zámkem. Na zabezpečení motorky si dejte záležet zejména v případech, kdy se garáž nachází na odlehlém místě.
5 závěrečných tipů pro zabezpečení motorky proti krádeži
Kombinujte více prvků zabezpečení: Každá překážka navíc zvyšuje šanci, že si zloděj svůj záměr rozmyslí nebo bude při krádeži přistižen. Uvedené prvky patří mezi nejvíce používané, ale narazíte také na další alternativy.
Řešte i odolnost materiálů: Kromě zabezpečovací funkce se zaměřte na celkovou odolnost jednotlivých prvků. Ujistěte se, že si dané materiály poradí s vysokou prašností, silným deštěm nebo extrémními teplotami.
Zvažte plachtu na motorku: Krycí plachta na motorku primárně slouží pro ochranu před vlivy počasí. Zároveň ale skryje motocykl před zraky případných zlodějů a tipařů.
Dejte si pozor na sílu sociálních sítí: Nová mašina v garáži? To vybízí k fotce na sociální sítě. Jste si ale jistí tím, že se informace o nákupu drahé motorky a její polohy nedostane do nesprávných rukou?
Sjednejte si havarijní pojištění na motorku
Zloději jsou vždy o krok napřed. I přes veškeré úsilí a pečlivé zabezpečení může být váš motocykl ukraden. V takových chvílích přijde vhod havarijní pojištění, díky kterému získáte prostředky na nákup nového stroje. Havarijní pojištění na motorku se vztahuje také na vandalismus nebo odření na parkovišti neznámým pachatelem. Nejvýhodnější havarijko si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.