Vše, co jste chtěli vědět o řidičském průkazu
Řidičských průkazů existuje celá řada a není vůbec snadné se v nich vyznat. Potřebujete je na řízení motorky, auta, náklaďáku i traktoru. Jaké druhy řidičského oprávnění v Česku rozlišujeme a jak je získat?
Řidičáky můžeme rozdělit do několika základních skupin:
Do skupiny A spadají většinou papíry na motorky různých kategorií.
Skupina B pak zaštiťuje řidičáky na osobní automobily a malé přívěsné vozíky.
Řidičské průkazy skupiny C vám umožní řídit nákladní vozy.
Skupinu D potřebujete na řízení autobusu.
Skupinu E na tahání těžkých vozíků a přívěsů.
Řidičáky na traktory a kombajny patří do skupiny T.
Setkat se můžete také s mezinárodním řidičským průkazem, který je potřeba pro řízení mimo EU.
V Česku se aktuálně můžete setkat s těmito druhy ŘP:
Řidičský průkaz AM můžete získat už v patnácti letech. Umožňuje řídit motorová vozidla s omezovačem rychlosti na 45 km/h. Nejde pouze o motorky a tříkolky, jejichž objem nesmí překročit 50 ccm, ale také o mini auta, na která se vztahuje váhové omezení 350 kg.
Řidičský průkaz A1 je řidičákem na motorku, který lze získat od šestnácti let. Svého držitele opravňuje řídit stroj o maximálním výkonu 11 kW a objemu 125 ccm.
Řidičský průkaz A2 vám umožní řídit motocykl s maximálním výkonem 35 kW. Poměr výkonu a hmotnosti zároveň nesmí přesahovat 0,2 kW na kilogram. Navíc nemůže jít o přiškrcený stroj, který měl původně více než dvojnásobný výkon. O ŘP sk. A2 můžete požádat až po dvou letech od získání A1 a musíte být plnoletí.
Řidičský průkaz A je umožňuje řídit motorku bez omezení výkonu a motoru. Mohou jej získat pouze motorkáři od 24 let nebo dvacátníci, kteří už více než 2 roky vlastní ŘP sk. A2. Toto oprávnění dovoluje řídit také tříkolová motorová vozidla a čtyřkolky s výkonem do 15 kW.
Řidičský průkaz B1 je malým řidičákem na auto. Můžete ho získat už od 17 let a umožňuje řídit malá auta s hmotností do 400 kg (nebo 550 kg v případě užitkových vozidel). Zároveň získáváte oprávnění řídit nejmenší motorky z kategorie A1.
Řidičský průkaz B je nejčastější formou řidičského oprávnění. Jde o klasický řidičák na osobní auto do 3,5 tuny. Spolu s ním máte možnost řídit motorky spadající do kategorie A1 a tahat nebrzděné vozíky. Celková hmotnost auta a vozíku ale nesmí přesáhnout 3,5 tuny.
Řidičský průkaz B96 je rozšířením klasického Béčka. Můžete s ním tahat těžší přívěs, jehož hmotnost přesahuje 750 kg. Celková hmotnost přívěsu a auta nesmí překročit 4,25 tuny.
Řidičský průkaz B78 svého majitele opravňuje šoférovat auto do 3,5 tuny s automatickou převodovkou.
Řidičský průkaz C1 je řidičákem na nákladní vozy o hmotnosti 3,5 - 7,5 tuny.
Řidičský průkaz C1E je rozšiřuje ŘP sk. C1 o možnost tahat těžký přívěs. Celková hmotnost soupravy musí vážit do 12 tun.
Řidičský průkaz C umožňuje řídit vozy s hmotností přes 3,5 tuny. Nesmí ale mít více než 9 míst k sezení. Za autem můžete tahat přívěs do 750 kg. Běžně je tento ŘP možné získat až od 21 let. Výjimku mají pouze profesně způsobilí řidiči, kteří pracují například v armádě, IZS nebo u celní správy.
Řidičský průkaz CE je řidičákem na plnotučný kamion. Můžete s ním řídit vůz s hmotností přes 3,5 tuny a přívěs s hmotností přes 750 kg.
Řidičský průkaz D1 je takovým malým řidičákem na autobus. Lze získat od 21 let a je třeba vlastnit ŘP sk. B. Jeho velikost je omezena na 16 míst k sezení a na osm metrů délky.
Řidičský průkaz D1E potřebujete, pokud za minibusem z kategorie D1 chcete tahat ještě přívěs o vyšší hmotnosti než 750 kg.
Řidičský průkaz D opravňuje řídit běžný autobus. Běžně ho lze získat až od 24 let, ale platí zde stejná výjimka jako u ŘP sk. C.
Řidičský průkaz DE vám umožní kočírovat kromě velkého autobusu také přívěs s hmotností nad 750 kg.
Řidičský průkaz E rozšiřuje běžný ŘP sk. B a opravňuje tahat těžké přívěsy až o hmotnosti 3,5 tuny.
Řidičský průkaz T je ŘP pro zemědělce. Umožňuje řídit traktory a další zemědělské stroje, za kterými může být připojen i přívěs. Zajímavostí je, že ho lze získat už v 17 letech.
Kde ŘP získat a jaké je jeho platnost?
Řidičská oprávnění lze získat pouze v autoškolách. Řidičák na osobní vozidla je platný 10 let. Řidičské průkazy na nákladní vozy a autobusy platí pouze 5 let.
Cena řidičských průkazů
Ceny za výcvik se v každé autoškole liší. Obecně ale platí, že čím větší stroj, tím dražší je řidičský výcvik. V současné době (leden 2022) se můžete setkat s cenami od 8 000 Kč za základní ŘP na motorku až po částky přesahující 20 000 Kč za řidičáky na náklaďáky a autobusy.
Kde vyřídit řidičský průkaz?
Nový řidičský průkaz vám vydají na všech úřadech s rozšířenou působností. ŘP dostanete do 20 dnů od podání žádosti. O řidičák můžete žádat nejdříve 3 měsíce před koncem jeho platnosti. Pokud jste ho ztratili nebo poškodili, bude vás stát 200 Kč.
Jestliže máte přístup do Portálu občana, můžete o nový řidičák požádat také online. Jedinou podmínkou je stejná vizáž - pokud jste se výrazně změnili, budete na úřad muset vyrazit kvůli přefocení.
Žádost o řidičský průkaz - co s sebou:
Pokud ŘP měníte kvůli končící platnosti, přineste si na úřad:
platný doklad totožnosti,
starý řidičský průkaz.
Jestliže jde o váš první řidičský průkaz (nebo rozšíření stávajícího oprávnění) budete potřebovat také:
posudek o zdravotní způsobilosti,
čestné prohlášení žadatele,
doklad o odborné způsobilosti (žádost o přijetí k výuce a výcviku, stará do 6 měsíců),
200 Kč na správní poplatek.
Žádost o výměnu řidičského průkazu vyplníte u přepážky. Fotografii nenoste - vyfotí vás zdarma na úřadě. Pokud si řidičák pouze rozšiřujete, může vám být vystaven už za 5 dnů. Připravte si ale poplatek 700 Kč.