Přístav v Chorvatsku

Vlastním autem do Chorvatska: pozor na dopravní předpisy

11. 11. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Spousta lidí musela své cestovatelské sny pro letošní rok značně “zkrouhnout” kvůli epidemii Covid-19. Jakýmsi majákem ale zůstalo Chorvatsko, do kterého Češi nejčastěji jezdí vlastními vozidly. Proto by si měli dávat pozor na drobné odlišnosti v dopravních předpisech. A to nejen v Chorvatsku, ale také v zemích, kterými se projíždí.

Znáte dobře dopravní předpisy v zahraničí, ale i doma v ČR?

Aby vás po cestě do Chorvatska nepřekvapily žádné nepříjemnosti a problémy, a to ani v podobě pokuty udělené za dopravní přestupek, seznamte se důkladně s pravidly silničního provozu ve všech zemích, kterými plánujete projíždět včetně finálního Chorvatska.

Nejčastěji se do Chorvatska jezdí přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Neuškodí přitom, když si zároveň zopakujete předpisy aktuálně platné také pro Českou republiku. Podle stylu jízdy řidičů na českých silnicích se totiž občas zdá, že je čeští řidič neznají zrovna nejlépe.

Bezpečná cesta autem do Chorvatska dle předpisů

Pravidla silničního provozu neexistují proto, aby se porušovala. Jejich hlavním smyslem je poskytnout automobilové dopravě pevný a jednotný řád a umožnit tak bezpečné cestování autem ve stále houstnoucím provozu všem účastníkům.

Že se dopravní předpisy nedodržují tak, jak by měly, bohužel potvrzují statistiky dopravních nehod. Mezi nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod totiž patří porušování předpisů, zejména pak nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě a nebezpečné předjíždění.

Nestačí však znát předpisy platné v České republice. Cestujete-li autem do Chorvatska, vždy si zjistěte i dopravní předpisy platné v zemích, kterými plánujete projíždět. Jsou podobné, nikoliv však stejné. A platí to i pro výše pokut uložených za dopravní přestupky.

Dopravní předpisy v Rakousku

Porušovat nejvyšší povolenou rychlost se v Rakousku nemusí vyplatit. Pokud řidiče zastaví policejní hlídka za rychlost, hrozí mu pokuta až do výše cca 56 000 Kč a riziko odebrání řidičského průkazu. Pokuta až 151 000 Kč a ztráta řidičského oprávnění minimálně na 4 měsíce hrozí řidiči přistiženému při řízení pod vlivem alkoholu.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Rakousku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 100 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,1 promile u začínajících a profesionálních řidičů, 0,5 promile u zkušených řidičů

Vědět byste také měli, že je zakázané používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree. Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a děti do 14 let nesmí sedět na přední sedačce spolujezdce vedle řidiče. V Rakousku také platí zákaz kouření v autě, ve kterém sedí nezletilé dítě či děti.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Na slovinských silnicích hrozí řidiči za porušení rychlosti pokuta ve výši až 30 000 Kč a při překročení povolené rychlosti o více jak 30 km/h i okamžité odebrání řidičského průkazu. Tolerance alkoholu je nulová u mladých řidičů do 21 let, začínajících a profesionálních řidičů.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,5 promile u zkušených řidičů

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku (pokuta cca 3 000 Kč). Všichni pasažéři musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 3 000 Kč).

Dopravní předpisy na Slovensku

Ani Slovensko se svými dopravním předpisy příliš neliší. Za překročení maximální rychlosti řidiči hrozí pokuta až 26 000 Kč a zabavení řidičského průkazu na místě. Za jízdu pod vlivem alkoholu může řidič zaplatit přes 30 000 korun a rovněž mu hrozí odnětí řidičského oprávnění.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a všichni pasažéři v autě musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 1 540 Kč).

Dopravní předpisy v Maďarsku

Pokud překročíte rychlost v Maďarsku, hrozí vám pokuta ve výši až 12 000 korun na místě, ve správním řízení až 24 000 korun, a pokud se projedete v odstaveném pruhu, může vás policie připravit o dalších 12 tisíc korun. Pivo si nikde po cestě raději nedávejte, Maďaři stejně jako v ČR netolerují žádný alkohol v krvi.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Maďarsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 135 cm musí používat dětskou sedačku a všichni cestující ve vozidle musí mít v případě nehody či poruchy vlastní reflexní vestu. V Maďarsku rovněž platí zákaz používání mobilního telefonu bez handsfree (pokuta cca 2 400 Kč).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?