autonehoda

Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

Nepleťte si pojmy s dojmy

V první řadě je potřeba si vysvětlit základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné, havarijní pojištění si můžete sjednat dobrovolně.

Povinné ručení poskytuje finanční kompenzaci nákladů na škody, které jsou způsobeny pojištěným vozem. V tomto případě může jít o škody na zdraví, i na životě či majetku třetích osob. Důležité je zmínit, že se nevztahuje pouze na škody osob v jiných vozidlech, ale také na osoby jedoucí v tomtéž vozidle (kromě řidiče).

Havarijní pojištění není pojištěním odpovědnosti, nýbrž pojištěním majetkovým. Chrání tak majetek pojištěného a hradí případné škody na vozidle (viz níže). Pojistka není ze zákona povinná, pokud však chcete ochránit svůj vůz, vřele její sjednání doporučujeme.

Jaké základní typy havarijního pojištění existují?

Havarijní pojištění si sjednáváme k ochraně samotného vozidla. Jakmile tuto pojistku uzavřete a po uplynutí tzv. karenční lhůty dojde k pojistné události, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

Tady je ovšem potřeba doplnit, že pojišťovna vám pojistné plnění vyplatí pouze na základě rizik, která jste si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednali. Mezi základní rizika, která havarijní pojištění řeší, patří:

  1. Havárie

  2. Odcizení

  3. Zničení či poškození živlem

  4. Zásah cizí osoby (vandalismus)

  5. Střet se zvěří či poškození zvěří

 

Pojišťovny klientům dokážou nabídnout i balíčky šité přímo na míru jejich potřebám, které mohou kombinovat dvě nebo více uvedených pojistných rizik (například havárie + živel nebo odcizení + živel = tzv. MINIHAV pojištění).

K havarijní pojistce si můžete sjednat řadu připojištění

Kromě základních typů havarijního pojištění existují též další (tzv. vedlejší) rizika, která je možné si připojistit a tím zvýšit ochranu vozu na maximum. Mezi nejčastější druhy připojištění, které si klienti ke stávajícímu havarijnímu pojištění sjednávají, patří:

  • Čelní sklo + výhledová skla

  • Zavazadla a věci osobní potřeby

  • Úraz přepravovaných osob

  • Mimořádná výbava (například dětské autosedačky)

  • Náklady spojené s náhradním vozidlem

 

Náš tip: Ještě před tím, než zatrhnete všechny kolonky doplňkových připojištění, zamyslete se nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba následky úrazu bývají často kryty v životním pojištění s úrazovou složkou.

Jak vysoká bude cena pojistného?

Na cenu pojistného má vliv řada faktorů. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše také váš dosavadní škodní průběh, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém. 

Mezi další významné faktory patří i věk řidiče, bydliště pojistníka a technické parametry vozidla. Často je potřeba počítat také se spoluúčastí. V praxi to vypadá tak, že čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.

Náš tip: Pokud si chcete spočítat orientační cenu havarijního pojištění, využijte naši praktickou a nezávislou online kalkulačku. Vybrali jste produkt, který přesně odpovídá vašim představám? Sjednejte si ho online a ušetřete!

Průměrná cena havarijního pojištění činí v České republice cca 8 000 Kč za rok. Nejvíce za pojistku zaplatí mladí řidiči, kteří nemají žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů do 30 let. Nejméně pak za pojistku zaplatí senioři, neboť mají několikaleté bonusy a jejich vozy jsou většinou staršího věku.

Na závěr jen doplníme, že cena by měla být jednou, nikoli jedinou položkou, na základě které byste měli vhodné havarijní pojištění a připojištění sjednávat. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, limity krytí, výluky z pojistného plnění nebo možnost a rozsah asistenčních služeb.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?