Ve kterých zemích neplatí povinné ručení sjednané v ČR? - 1. díl
Povinné ručení, nebo jinými slovy pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, musíte mít sjednané u každého vozu, se kterým plánujete vyjet na pozemní komunikaci. Jak je to ale v případě, že s autem jedete do zahraničí? Musíte si sjednat další pojištění, nebo se někde registrovat? Záleží na tom, kam jedete.
Klíčem je zelená karta
Dokladem o tom, že máte zaplacené a platné povinné ručení, je tzv. zelená karta. Na ní je uvedeno, do kdy vám pojištění platí, a že vůbec nějaké máte. Právě proto musíte zelenou kartu vozit neustále s sebou. Silniční kontrola z ní zjistí, jestli nejedete nepojištěným vozem.
Tato zelená karta má platnost nejen v České republice, ale i v zahraničí. Neznamená to ale, že byste s autem mohli jet kamkoli po světě a všude vám povinné ručení platilo.
I když má zelená karta mezinárodní platnost, nemá celosvětovou platnost. Země, na jejichž území zelená karta platí, jsou na ní přímo vyznačené.
Na kartě jsou uvedeny rozeznávací značky států, jež jsou členy Rady kanceláří. Pokud není daná značka přeškrtnuta, pojištění auta v této zemi platí.
Podle zákona o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem musí být povinné ručení uzavřeno tak, aby vám vždy platilo na území členských států Evropského hospodářského prostoru.
Pro úplnost si uveďme, v jakých státech vám zelená karta, tudíž povinné ručení, vždy platí: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely zelenokaretního systému i Švýcarsko.
Pojištění ale platí i jinde
Dále jsou v seznamu Ministerstva financí uvedeny tyto státy, kde vám povinné ručení rovněž platí: Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina a Vatikán.
V seznamu Ministerstva financí pak nejsou uvedeny státy Ázerbajdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko, ale Česká kancelář pojistitelů s nimi uzavřela dohodu k Interním Pravidlům. To znamená, že se každá pojišťovna může rozhodnout, jestli do těchto států její povinné ručení platit bude či nikoli. Pokud značka v zelené kartě přeškrtnuta není, pojištění vám v dané zemi platí. Pokud naopak přeškrtnuta je, má tato pojišťovna danou zemi ve výlukách. Z toho vyplývá, že seznam zemí se liší podle konkrétní pojišťovny.
Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě
Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.
Pozor na další výjimky
Pozornost pak musíte věnovat i dalším výjimkám, které se v oblasti povinného ručení vyskytují. I pokud není kolonka Ázerbajdžánu v zelené kartě přeškrtnuta, neplatí vám povinné ručení na celém území. Platí vám v dané zemi s výjimkou Náhorního Karabachu, který oficiálně spadá pod správu Arménie, ačkoli geograficky je součástí Ázerbajdžánu.
Podobně je tomu v případě, že jedete autem na Kypr. Povinné ručení vám na ostrově platí jen v uvedených zeměpisných částech. Například severní Kypr už pod zelenou kartu nespadá.
A pokud cestujete do Srbska, připravte se na to, že na území Kosova vám neplatí žádná zelená karta a situaci musíte řešit jinak.
A co když je značka přeškrtnuta, nebo jedu jinam?
Zelená karta je zkrátka doklad, který dokazuje, že máte povinné ručení, a na území jakých států vám platí. Prokážete se s ním vždy při vjezdu vozem na území cizího státu.
Samozřejmě se ale může stát, že s autem pojedete na území státu, které buď máte na zelené kartě přeškrtnuté, tudíž vám tam povinné ručení neplatí, nebo takový stát na zelené kartě vůbec uveden není.
V takovém případě musíte uhradit tzv. hraniční pojištění. To vás bude stát okolo pár desítek eur a platí vždy jen na území konkrétního státu a to po omezený počet dní. Pokud byste cestovali skrze více států, kde zelená karta neplatí, budete si hraniční pojištění platit v každém z nich.
Před vjezdem do cizího státu byste si vždy měli ověřit, jaká povinná výbava je v zemi vyžadována, a zda ji splňujete. Oficiálně by po vás sice silniční kontrola neměla vyžadovat povinnou výbavu svého státu, ale i přesto se to stává.
Co když jezdíte bez povinného ručení?
Povinnost sjednat si k motorovému vozidlu povinné ručení vám ukládá zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem. Pokud vyjedete do provozu bez povinného ručení, čekají vás nepříjemnosti. Řidičský průkaz vám sice neseberou, ale dostanete pokutu až 40 000 Kč.
Další pokutu pak můžete dostat za to, že policistovi na vyžádání nepředložíte zelenou kartu. Za to vám může udělit pokutu od 1500 Kč do 3000 Kč.
Případnou zaviněnou nehodu pak budete muset zaplatit z vlastní kapsy. Zákon sice stanoví, že po vás Česká kancelář pojistitelů může vymáhat maximálně 300 000 Kč, aby náhrada škody neměla na váš život zničující sociální důsledky, ale i tak rozhodně nejde o nic příjemného.
V následujícím článku se podíváme na to, jak postupovat, když se vám v zahraničí stane nehoda a váš vůz je nějak poškozen.