Žena řídí podle GPS navigace v mobilním telefonu

Aplikace do auta: Které appky patří do povinné výbavy?

1. 6. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Pamatujete si na jízdy autem před rozšířením chytrých telefonů? Čtení v papírových mapách, tázání kolemjdoucích a časté bloudění bylo téměř na denním pořádku. Tyto časy jsou z velké části pryč i díky mobilním aplikacím. Jaké appky patří do povinné výbavy dnešního řidiče?

Android Auto nebo CarPlay

Na úvod nijak nepřekvapíme. Abyste aplikace do auta mohli používat pohodlně, potřebujete buď Android Auto, případně CarPlay u systému iOS. Díky těmto platformám připojíte telefon k vozidlu. Podporované aplikace pak máte k dispozici na středovém displeji auta. Celý systém ale zvládnete ovládat za pomoci hlasového asistenta, vy se můžete plně soustředit na řízení. Jednoduchým povelem si necháte zahrát třeba písničku na přání.

Na silnici nesmíte vyjet bez povinného ručení. Máte vybrané to nejvýhodnější? Srovnejte si nabídky pojišťoven v naší online kalkulačce.

Google Maps a spol.

Mapy s hlasovou navigací představují naprostý základ. Spolehlivě do cíle vás dostane například aplikace Google Maps. Oblíbené jsou rovněž české Mapy.cz. Zajímavou alternativu představuje navigace Waze, na které spolupracují samotní uživatelé. Ti hlásí, kde uvízli v zácpě, narazili na uzavírku nebo policejní hlídku a upozorňují tak ostatní uživatele.

Pumpdroid

Další populární aplikace pro řidiče se jmenuje Pumpdroid (iPumpuj pro iOS) a poskytne vám informace o cenách pohonných hmot na čerpacích stanicích. Na mapě si najdete nejlevnější benzínku v okolí včetně její otevírací doby. V appce dokonce vidíte, jestli byla pokutována ze strany ČOI. Přehled o cenách benzínu nabízí také některé navigace, například Waze nebo Mapy.cz.

Appka na parkování

Ráno vyjdete na ulici a přemýšlíte, kde jste zaparkovali? Pak vám pomůže aplikace ParKing. Stačí označit příslušné místo na mapě. Když potřebujete vyjet, jste k němu navigováni zpět. Aplikace zároveň zaznamenává, kde jste parkovali. Máte tak uložené tipy na osvědčená místa. Pokud hledáte útočiště na přespání, využijte Park4night. V aplikaci uvidíte volná parkovací místa pro karavany či dodávky.

Při cestách do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění, které vás chrání před nečekanými výdaji za lékařskou péči. Zjistěte, jaká pojišťovna nabízí nejlepší podmínky.

Torque Pro či Carly

Chcete sledovat jízdní data a mít podrobný přehled o výkonu svého vozu? Vyzkoušejte aplikace, které získávají informace z palubní diagnostiky. Appky sledují například spotřebu, zrychlení, varují vás před možnými riziky (např. vysokou teplotou chladicí kapaliny) a upozorňují na nutnou údržbu vozidla. K nejznámějším aplikacím tohoto typu patří Torque Pro či Carly. U vozů Škoda některé z funkcí pokrývá aplikace MyŠkoda.

Záchranka

Samozřejmě vám přejeme, ať nepotkáte žádného silničního piráta ani opilce, který za volantem hazarduje. Je však lepší být připraven než překvapen. Raději si nainstalujte aplikaci Záchranka. Rychle přes ní přivoláte záchrannou službu. Aplikace navíc umožňuje spojení s dispečerem přes video. Přenos obrazu může hrát klíčovou roli při poskytování první pomoci.

Podcast Nepodceňto

První pomoc při autonehodě

Víte, jak zabezpečit místo dopravní nehody nebo koho ze zraněných zachraňovat jako prvního? V našem podcastu Nepodceňto vám poradí Jana Poštová, mluvčí pražské záchranky, a Martin Charvát, záchranář a vojenský lékař.

DailyRoads Voyager

Přemýšlíte nad pořízením autokamery? Podobnou službu vám splní i mobil v kombinaci s aplikací DailyRoads Voyager. Ke snímání poslouží kamera telefonu. V případě nehody nebo jiného incidentu máte k dispozici důležitý důkazní materiál, například pro policii či pojišťovnu. Mimochodem – aplikace pojišťovny se vám v telefonu také neztratí. Můžete díky ní snadno komunikovat s pracovníky pojišťovny nebo zdokumentovat stav vozidla.

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.