Řidič v autě

Silniční pokuty v zahraničí: Za porušení pravidel se platí

21. 11. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Vzpomínky na příjemný víkend nebo dovolenou strávenou v zahraničí může po několika týdnech překazit dopis obsahující výzvu k uhrazení pokuty ve výši několika desítek i set EUR. Příčinou bývá zpravidla dopravní přestupek, kterého jste si ani nemuseli všimnout. Ignorovat výzvu se však nemusí vyplatit.

Silniční pokuty na místě aneb přistiženi při činu

Pokud vás při dopravním přestupku v zahraničí odchytne policie přímo na místě a zastaví vás, pokutě se s největší pravděpodobností nevyhnete. Výše pokuty se odvíjí od závažnosti přestupku i benevolenci policejní hlídky. Ta si v případě menších přestupků často vystačí s pouhým pokáráním.

Velmi opatrní buďte při jednání s policejní hlídkou v zahraničí. Smlouvat o výši pokuty nemusí být bráno pouze jako nejapný pokus o vtip, ale i jako důvod k navýšení pokuty. Vyplatí se “sklopit uši”, uznat svou chybu a respektovat výši pokuty. Policejní hlídka spíše zaujme shovívavý postoj u pokorného řidiče a zmírní mu trest než u řidiče s povýšeným a arogantním chováním.

Jakých přestupků se čeští řidiči v zahraničí dopouští nejčastěji

Obvyklé dopravní přestupky se nijak neliší od těch, kterých se čeští řidiči dopouští doma v Česku. Rozdíl spočívá především ve výši pokuty, které bývají několinásobně vyšší zejména v západních zemích. Tyto země mají navíc velmi slušnou síť automatizovaných radarových systémů a málokterý přestupek ujde jejich pozornosti.

Nejčastější přestupky v zahraničí:

  • překročení maximální povolené rychlosti

  • jízda na červenou

  • jízda bez použití bezpečnostních pásů

  • telefonování za jízdy

  • řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek

Při řešení přestupků každá země postupuje jinak. Nad některými přestupky úředníci mávnou rukou, jiné se rozhodnou vymáhat. Zjistit totožnost majitele vozidla, který je za vozidlo zodpovědný, dnes nepředstavuje žádný problém. Stačí fotografie s dobře viditelnou SPZ a místní úřad si díky směrnici EU o přeshraničním předávání informací zjistí vše potřebné, a řidiči domů přijde obálka s nepříjemným obsahem.

Za překročení rychlosti silniční pokuta v řádu desítek EUR

Počet výzev k uhrazení pokut za přestupky spáchané v zahraničí narůstá. Například takové Německo přistoupilo i k tomu, že řidičům v případě neuhrazení pokuty uloží zákaz řízení na území Německa například po dobu jednoho měsíce. Výše pokut je různá, ale vždy se jedná o částky ve výši desítek EUR.

Nejpřísnější dopravní přestupky postihuje Francie, která má minimální toleranci vůči překročení maximální povolené rychlosti. Za mírné překročení rychlosti do 20 km/h přistižený řidič zaplatí cca 60 EUR, u překročení rychlosti od 20 km/h až do 50 km/h už může silniční pokuta činit až 135 EUR.

Výzva k uhrazení pokuty musí být v českém jazyce

Pokud z poštovní schránky vylovíte dopis obsahují výzvu s uhrazení silniční pokuty za přestupek spáchaný v zahraničí, musí splňovat několik podmínek. V první řadě by výzva měla být v jazyce pokutované osoby, v tomto případě tedy českém jazyce.

Jaké informace musí výzva obsahovat:

  • popis dopravního přestupku

  • místo, datum a čas přestupku

  • výši silniční pokuty

  • číslo bankovního účtu, na který má být pokuta uhrazena

Ať už je ale výzva napsaná v jakémkoliv jazyce, je doporučeno na ni reagovat v každém případě. A to i tehdy, je-li výzva neoprávněná. Může se stát, že se zahraniční úředník zmýlí, a výzvu zašle řidiči, který se v době spáchání dopravního přestupku v dané zemi vůbec nevyskytoval. Musí tedy dokázat, že daný dopravní přestupek nespáchal, protože ani nemohl. Pokutu je doporučeno uhradit v uvedené lhůtě.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?