policejní kontrola

Silniční kontrola, vystupte si. Jak se chovat, když vás zastaví policie?

26. 9. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Silniční kontrola není nikdy vyloženě příjemnou záležitostí. I když jste nic neprovedli, jednání se zástupcem zákona vás minimálně zdrží. Jak se během silniční kontroly chovat, abyste mohli co nejdříve a bez komplikací pokračovat v jízdě? Ať už máte máslo na hlavě, nebo jde o namátkovou kontrolu, vždy se držte několika zásad, které vám zaručí, že si zbytečně nepřetížíte.

Kdo vás vlastně může zastavit a kontrolovat?

Že vás během jízdy může zastavit policista v uniformě je asi jasné. Vaši jízdu ale mohou přerušit také celníci, vojenští a obecní policisté, zaměstnanci dráhy (poblíž přejezdu) nebo třeba účastník dopravní nehody, který tím zamezí dalším škodám. Doklady však mohou kontrolovat výhradně policisté (včetně vojenských a obecních) nebo celníci. Pravomoc k prohledání zavazadlového prostoru a interiéru pak mají pouze příslušníci Policie ČR a celní správy. Vždy k tomu ale musí mít vážný důvod, který by vám bez okolků měli sdělit.

V klidu a bezpečně zastavte

Pokud vás zastaví hlídka stojící u silnice, zastavte na určeném místě. Jestliže vás zastavuje jedoucí auto signalizující “STOP”, buď vás na bezpečné místo navede, nebo ho vhodně vyberte vy. Po zastavení zůstaňte v autě, stačí stáhnout okénko. Určitě se nepokoušejte ujet, tím byste se dostali do zbytečných problémů. Během kontroly buďte v pohodě, nadávky a agresivita vám může jedině přitížit.

Zjistěte, o co jde a spolupracujte

Po zastavení přistoupí policista k vašemu automobilu a pravděpodobně vás požádá o řidičák, občankuzelenou kartu a doklady od vozidla. Ty mu ze zákona musíte předložit, neuposlechnutí této výzvy je přestupkem. Hlídka doklady prověří a tím kontrola může skončit. Často se však kontroluje i povinná výbava a občas se můžete setkat s dechovou zkouškou na alkohol. No a pokud jste spáchali přestupek, bude vám také sděleno, co jste provedli a kolik vás to bude stát.policista u silnice

Jaká jsou vaše práva?

Pokud nesouhlasíte s tím, že jste se dopustili přestupku, pokutu na místě nemusíte platit. Jestliže věc rovnou nevyřešíte, bude vás čekat správní řízení, ve kterém se můžete obhájit. Pokud vám ale vina bude prokázána a během řízení nedojde k procesní chybě, správní řízení vás může přijít draho. Pokuty jsou ve správním řízení vyšší a zaplatíte také náklady spojené s řízením. Jestliže tedy víte, že jste přestupek spáchali a pokuta není veliká, může být lepší ji zaplatit na místě a ušetřit si starosti.

Ať už s policistou řešíte cokoliv, nikdy si nesmí dovolit:

  • urážet vás, 

  • být ironický, sprostý či drzý,

  • nutit vás zaplatit pokutu na místě,

  • bránit vám v pořizování videa nebo zvukového záznamu,

  • kontrolovat kufr, zavazadla nebo interiér, pokud k tomu nemá pádný důvod.

Jestliže je postup ze strany policie nepříjemný a neprofesionální, na místě toho většinou moc nevyřešíte. Situaci se pokuste nezhoršovat, pořiďte si z jednání záznam a věc později můžete řešit v rámci správního řízení nebo stížnosti. Pokud by však jednání překročilo únosnou mez, neváhejte přivolat druhou hlídku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.