Silniční kontrola, vystupte si. Jak se chovat, když vás zastaví policie?
Silniční kontrola není nikdy vyloženě příjemnou záležitostí. I když jste nic neprovedli, jednání se zástupcem zákona vás minimálně zdrží. Jak se během silniční kontroly chovat, abyste mohli co nejdříve a bez komplikací pokračovat v jízdě? Ať už máte máslo na hlavě, nebo jde o namátkovou kontrolu, vždy se držte několika zásad, které vám zaručí, že si zbytečně nepřetížíte.
Kdo vás vlastně může zastavit a kontrolovat?
Že vás během jízdy může zastavit policista v uniformě je asi jasné. Vaši jízdu ale mohou přerušit také celníci, vojenští a obecní policisté, zaměstnanci dráhy (poblíž přejezdu) nebo třeba účastník dopravní nehody, který tím zamezí dalším škodám. Doklady však mohou kontrolovat výhradně policisté (včetně vojenských a obecních) nebo celníci. Pravomoc k prohledání zavazadlového prostoru a interiéru pak mají pouze příslušníci Policie ČR a celní správy. Vždy k tomu ale musí mít vážný důvod, který by vám bez okolků měli sdělit.
V klidu a bezpečně zastavte
Pokud vás zastaví hlídka stojící u silnice, zastavte na určeném místě. Jestliže vás zastavuje jedoucí auto signalizující “STOP”, buď vás na bezpečné místo navede, nebo ho vhodně vyberte vy. Po zastavení zůstaňte v autě, stačí stáhnout okénko. Určitě se nepokoušejte ujet, tím byste se dostali do zbytečných problémů. Během kontroly buďte v pohodě, nadávky a agresivita vám může jedině přitížit.
Zjistěte, o co jde a spolupracujte
Po zastavení přistoupí policista k vašemu automobilu a pravděpodobně vás požádá o řidičák, občanku, zelenou kartu a doklady od vozidla. Ty mu ze zákona musíte předložit, neuposlechnutí této výzvy je přestupkem. Hlídka doklady prověří a tím kontrola může skončit. Často se však kontroluje i povinná výbava a občas se můžete setkat s dechovou zkouškou na alkohol. No a pokud jste spáchali přestupek, bude vám také sděleno, co jste provedli a kolik vás to bude stát.
Jaká jsou vaše práva?
Pokud nesouhlasíte s tím, že jste se dopustili přestupku, pokutu na místě nemusíte platit. Jestliže věc rovnou nevyřešíte, bude vás čekat správní řízení, ve kterém se můžete obhájit. Pokud vám ale vina bude prokázána a během řízení nedojde k procesní chybě, správní řízení vás může přijít draho. Pokuty jsou ve správním řízení vyšší a zaplatíte také náklady spojené s řízením. Jestliže tedy víte, že jste přestupek spáchali a pokuta není veliká, může být lepší ji zaplatit na místě a ušetřit si starosti.
Ať už s policistou řešíte cokoliv, nikdy si nesmí dovolit:
urážet vás,
být ironický, sprostý či drzý,
nutit vás zaplatit pokutu na místě,
bránit vám v pořizování videa nebo zvukového záznamu,
kontrolovat kufr, zavazadla nebo interiér, pokud k tomu nemá pádný důvod.
Jestliže je postup ze strany policie nepříjemný a neprofesionální, na místě toho většinou moc nevyřešíte. Situaci se pokuste nezhoršovat, pořiďte si z jednání záznam a věc později můžete řešit v rámci správního řízení nebo stížnosti. Pokud by však jednání překročilo únosnou mez, neváhejte přivolat druhou hlídku.