Jak vybrat první auto
Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.
První auto do velké míry ovlivňuje, jak rychle se vyjezdíte a jestli si čas strávený za volantem užijete. Vybírejte spolehlivý a bezpečný vůz, který se snadno ovládá. Když budete neustále řešit problémy – ať už kvůli poruchám nebo složitému parkování, můžete si řízení hned od začátku znechutit.
Při stanovení rozpočtu na první auto nezapomeňte na provozní náklady – pohonné hmoty, pravidelný servis, zákonné pojištění. Cena povinného ručení se odvíjí od modelu i výkonu auta, a pro mladého řidiče bez bonusů může být její výše nepříjemným překvapením.
První auto po autoškole
Koupit si jako první auto nový, nebo ojetý vůz? Pro začátečníky se obvykle doporučuje ojetina. Nemusí vás tolik trápit každý škrábanec, ani občasné proklouznutí spojky. Rozhodně byste ale neměli vybírat mezi úplnými vraky – mívají drahé opravy a pokulhávají v bezpečnosti.
Při výběru ojetého auta se nedívejte jen na počet najetých kilometrů. Vysoký nájezd automaticky neznamená horší stav auta. Naopak staré auto s nízkým nájezdem může značit stočený tachometr. Ideální je kupovat ojeté auto přes známé, abyste věděli, jak se o něj předchozí majitel staral. Případně si do bazaru přizvěte mechanika, který vám stav auta prověří.
Pokud se rozhodnete pro nový vůz, musíte si připravit vyšší částku. Na druhou stranu vám na něj platí záruka a prvních pár let se obejde bez větších investic. Také spotřeba bývá nižší. Moderní technologie zvýší vaši bezpečnost i komfort. Navíc spoustu řidičů nové auto motivuje k tomu, aby se k němu chovali hezky a při řízení se víc snažili.
Na nové auto vám nesmí chybět havarijní pojištění
Na prvním místě bezpečnost a spolehlivost
Obzvlášť před koupí ojetého auta se zajímejte o jeho bezpečnost a spolehlivost. První auto by mělo být vybaveno alespoň základními bezpečnostními systémy – airbagy, ABS a ESP. Nekupujte auto po velké bouračce, při níž se poškodil motor, nápravy nebo nosné prvky. Takové auto ani po opravě nemusí být bezpečné.
Stejně tak si před koupí projděte recenze a fóra, kde se rozebírá spolehlivost daného auta. Některé modely, nebo dokonce jen specifické motorizace, jsou notoricky známé svojí poruchovostí. Vyhýbejte se také autům s nejasnou historií.
Nejporuchovější vozy roku 2022
Německý autoklub ADAC každoročně sestavuje statistiku nejporuchovějších vozů podle toho, kolikrát k nim museli vyjíždět asistenční služby v přepočtu na 1 000 registrovaných vozidel. V roce 2022 nechali své majitele ve štychu nejčastěji tyto modely:
Smart Forfour,
Renault Clio rok 2014–2015,
Mercedes Citan,
Toyota C-HR
Ford S-Max rok 2016–2018,
Opel Insignia,
Seat Alhambra,
Toyota RAV4
Fiat Ducato.
Výkonu tak akorát
Možná vás láká pořídit si jako první auto nabušený sporťák, ale začátečníkům se 300 koní jen těžko krotí. Silné auto láká k rychlé jízdě, a to se může vymstít. Navíc má vyšší spotřebu paliva. Na druhou stranu ani slabé auto není hned po autoškole ideální. Třeba při předjíždění vás může dostat do problémů, zvlášť když ještě nemáte dobrý odhad. Vybírat o něco výkonnější auto radí i youtuber Robin Valeš v podcastu Nepodceňto. Optimální výkon se pohybuje kolem 80 kW, resp. 100 koní.
Benzin nebo nafta?
Do rozhodování, jak vybrat první auto, vstupuje i volba paliva. Benzin nebo nafta? Zvažte, kde a jak budete s autem jezdit. Benzinové motory se hodí na krátké vzdálenosti po městě, obvykle nabízí lepší zrychlení a momentálně i levnější pohonné hmoty. Dieselové motory se vyplatí pro dlouhé vzdálenosti a jízdu po dálnici, kdy jsou úspornější. Hlavně ty starší ale mohou být problematické, a to jak kvůli emisím, tak kvůli vyšší náchylnosti na poruchy.
„To je moje první auto!“ Značka a model se musí líbit i dobře sloužit
Značku a model vybírejte nejen podle toho, co se vám líbí – i když samozřejmě první auto po autoškole byste měli mít rádi. Vezměte v úvahu i to, jak snadno ho opravíte. Levné a dostupné náhradní díly má třeba Škoda Fabia a Octavia nebo VW Golf. Za díly si připlatíte u japonských značek Nissan nebo Mitsubishi, stejně jako u luxusnějších značek Audi nebo BMW. Ty se prodraží i na pojištění vozidla.
Pro začátečníky jsou ideální menší a kompaktní modely, se kterými se snadno manévruje a parkuje. Hodně záleží i na tom, v jakém autě jste dělali autoškolu, a tedy na co jste zvyklí. Kombíky, SUV a dodávky bývá lepší nechat na dobu, až budete vyježdění. Před koupí si vyzkoušejte ovládání vozu, jaký je z něj výhled, jak vám vyhovují možnosti nastavení volantu, sedaček a zrcátek. V prvním autě se musíte cítit pohodlně, abyste se mohli plně soustředit na řízení.
I první auto si zaslouží lepší výbavu
I doplňková výbava vám může zpříjemnit, a tím pádem urychlit řidičské začátky. V létě přijde vhod klimatizace, při nácviku parkování se zas budete cítit jistěji s parkovacími senzory. Podle statistik AAA Auto si mladí řidiči do 30 let stále častěji potrpí na lepší výbavu.
V roce 2021 měla auta zakoupená v tomto bazaru mladými řidiči následující výbavu:
58 % tempomat,
57 % multifunkční volant,
47 % vyhřívané sedačky,
34 % parkovací senzory.
Stále oblíbenější je také asistent rozjezdu do kopce, automatické parkování či automatické zastavení před překážkou.
Cena prvního auta
V bazaru pořídíte malé ojeté auto už od 20 000 Kč, ale musíte počítat se stářím kolem 20 let a nájezdem přes 200 tisíc kilometrů. V ceně kolem 100 000 Kč už je výběr o dost širší, pořídíte malé auto v základní výbavě cca 10 let staré s nájezdem kolem 100 tisíc kilometrů – např. Škoda Fabia nebo Citigo, Opel Corsa nebo VW Polo.
Do pořizovacích nákladů připočtěte i cenu povinného ručení. Ročně vás vyjde v průměru na 6 000–8 000 Kč. V tabulce vidíte průměrnou cenu pojištění u nejčastěji pojišťovaných aut mezi mladými řidiči 18–29 let na portálu Srovnejto.cz.
nejčastěji pojišťovaná auta mladými řidiči do 29 let a jejich průměrné ceny pojištění přes kalkulačku Srovnejto.cz v období leden–září 2023
Nejlepší první auto
Jako nejlepší první auto se profilují menší, dostupná a spolehlivá auta – například Škoda Fabia, VW Polo, Seat Ibiza, Renault Clio, Ford Focus, VW Golf nebo Suzuki Swift. To ale neznamená, že taková auta si mladí řidiči opravdu pořizují. Podle statistik prodejce ojetých vozů Auto ESA mezi mladými řidiči patří k nejoblíbenějším modelům BMW 3. řady nebo Audi A4. „Naše data ukazují, že mladí lidé mají tendenci upřednostňovat sportovní a luxusní vozy,“ říká Filip Kučera, marketingový manažer Auto ESA pro TN.cz.
Model vozu | Podíl kupujících do 30 let |
---|---|
BMW Řada 3 | 52,5% |
Audi A4 | 48,1% |
Audi A3 | 42,7% |
Seat Leon | 38,4% |
VW Golf | 37,0% |
VW Passat | 35,2% |
Škoda Rapid | 31,5% |
Škoda Octavia II | 30,6% |
Seat Ibiza | 30,6% |
Škoda Octavia III | 30,2% |
Zdroj: Auto ESA, 2023
Ušetřete na pojištění auta
Provoz auta může být poměrně drahá záležitost. Pokud ale víte, jak na to, dokážete ušetřit spoustu peněz. Povinné ručení i havarijní pojištění nabízí pro vás i váš vůz spoustu výhod, od kterých se však odvíjí i jejích cena. Tu ovlivňuje hned několik faktorů, které lze do jisté míry ovlivnit. Pojďte si s námi přečíst, co vše můžete udělat pro příznivější cenu svého pojištění.