kontrola vozu

Propadlý řidičák nebo STK: Skutečně se budou tolerovat v celé Evropské unii?

Ministerstvo dopravy informovalo, že platnost řidičských průkazů a státních technických kontrol, které vyprší v období od 1. února do 31. srpna 2020, bude automaticky prodloužena o sedm měsíců. To by znamenalo, že řidiči nemusí spěchat na úřady, ale mohou jezdit s propadlými doklady. Redakce iROZHLAS.cz však zjistila, že ačkoliv je toto nařízení prezentované jako platné po celé Evropské unii, řada států ho nepřijala.

Jestliže řidičský průkaz nebo STK projdou v období od 1. února do 31. srpna, přičítá se k platnosti automaticky dalších sedm měsíců. Například doklady platné do 30. května by tak mohl řidič beztrestně používat ještě do 30. prosince. Podle tohoto pravidla by měly propadlé dokumenty tolerovat všechny země Evropské unie, protože se jedná o celoevropské nařízení. Redakce iROZHLAS.cz ale z databáze EUR-Lex zjistila, že většina zemí nařízení nepřijala, a to především tu část o prodloužení platnosti STK.

Některé země Unie nařízení odmítly

Podle databáze nepřijalo nařízení o prodloužení platnosti řidičských průkazů Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Irsko, Lucembursko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Ještě odmítavěji se země sedmadvacítky postavily k prodloužení platnosti státní technické kontroly automobilů – nařízení přijalo pouze Rakousko, Itálie, Švédsko, Kypr, Portugalsko a Česká republika.

Co to znamená pro cesty na dovolenou? Ministerstvo dopravy ujišťuje, že navzdory odmítnutí nařízení musí daná země tolerovat propadlé doklady z ostatních členských států, které se k prodloužení platnosti řidičských průkazů a STK přiklonily. Hned druhým dechem ale tiskový mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka dodává, že pokud si řidiči chtějí ušetřit dohadování se silniční kontrolou v zahraničí, měli by si raději dokumenty obnovit ještě před odjezdem.

Pokud lidé sáhnou k odkladům, můžou se na podzim tvořit fronty

Je nutné podotknout, že evropské nařízení o automatickém prodloužení řidičských průkazů a STK přišlo poněkud pozdě. Momentálně je možný pohyb již prakticky po celé Evropě bez omezení, a tak se do své země pro vyřízení dokladů dostanou i ti, kteří například uvízli v zahraničí. Opatření mělo v první řadě pomoci rizikovým skupinám, jako jsou senioři nebo dlouhodobě nemocní, kteří kvůli pandemii koronaviru musely minimalizovat kontakt s okolím.

Především stanice STK bývají na podzim téměř plně vytížené, a tak se může stát, že se letos v tomto období prodlouží čekací doba. Pokud by se řidiči rozhodli automatické prodloužení platnosti státní technické kontroly využít, nebude běžná kapacita na všechny prohlídky stačit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?