Odemykání zasněženého auta

Připravte auto na zimu: Co zkontrolovat?

2. 12. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Barevný podzim pomalu, ale jistě předává žezlo paní Zimě a ta zanedlouho zasype Česko sněhovou nadílkou a silnice promění v ledovou klouzačku. Proto je potřeba připravit svého plechového miláčka na mrazivé období, kdy dopravní nehody hrozí častěji než obvykle. Jak by měla probíhat příprava auta na zimu? Na tyhle nezbytnosti nezapomínejte!

Pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Hloubka jejich vzorku musí činit minimálně 4 milimetry. Při výběru se na pneumatikách nesnažte šetřit. Odměnou vám bude bezpečná a bezhlučná jízda i dlouhá životnost pořízených pneu.

Světlomety

Na silnicích platí zlaté pravidlo: Vidět a být viděn! Proto si nechte před zimou seřídit světlomety. Bude vás to stát pár minut volného času a několik stokorun. Mechanik zajistí, že vaše světla nebudou nikoho nepříjemně oslňovat a vy sami budete mít dostatečný výhled.

Stěrače

Kontrola auta před jízdou by měla zahrnovat i kontrolu stěračů. I zde totiž uplatníte ono výše uvedené pravidlo – vidět a být viděn. A protože stěrače dostávají v zimě pekelně zabrat, pozornost věnujte zejména stíracím gumičkám, které si musí dokázat s kousíčky sněhu a ledu odpovídajícím způsobem poradit. Podle informací BESIPu – oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele, je žádoucí měnit gumičky stěračů dvakrát do roka.

Kapaliny

Před zimou je nezbytně nutné nechat zkontrolovat, případně doplnit veškeré kapaliny v autě. Srdce vozu – motor by měl být opečovávaný kvalitním olejem. Po létě zkontrolujte i chladicí kapalinu, která kvůli vysokým letním teplotám přirozeně ubývá. Právě teď by se měla doplnit případně vyměnit za novou s výdrží -30 °C. Důvod je prostý – stará kapalina může při mrazech zamrzat a poškodit motor i s chladičem.

Karoserie a podvozek

Protože dostává karoserie a podvozek vozu během zimních měsíců pořádně „na frak,“ měli byste mu věnovat před prvními mrazy dostatečnou péči. Zvýšená vlhkost nahrává korozi, proto není od věci ošetřit lak voskováním, které chrání proti drobným nečistotám. Zvolit můžete i kompletní nástřik podvozku, který ale z vaší peněženky odčerpá zhruba 10 000 Kč. Na druhou stranu vám vydrží tři zimy.

Baterie

Akumulátor dostává během zimních měsíců pořádně zabrat. Proto je potřeba ověřit jeho aktuální kapacitu a kondici. Běžná životnost akumulátoru se pohybuje mezi 4 – 6 lety. Zdatnější motoristé si za pomoci tzv. chytré nabíječky mohou sami dobít akumulátor doma a celkově prodloužit jeho životnost až na dvojnásobek. Pro většinu je ale příhodnější nechat si stav baterie zkontrolovat odborníky ve specializovaných servisech.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.