žena volá asistenční službu

Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

Ceny rostou už delší dobu

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění stabilně rostou zhruba od dubna minulého roku. O prvním zmíněném informuje například společnost Broker Consulting, která pravidelně zveřejňuje index povinného ručení - tzv. POVIndex. Podle něj průměrná cena povinného ručení meziměsíčně poskočila o 43 korun na 6 530 korun.

Zajímavý byl i krátkodobý jev, kdy cena povinného ručení na malou chvíli poklesla. Například u Škody Octavie 1.6 TDI, coby nejčastějšího vozu v Česku, sazba ve druhé polovině roku 2021 spadla o 100 Kč. Snížení ovšem nevydrželo dlouho.

Kvůli neustále rostoucí inflaci, krizi na světových trzích, nedostatku materiálu a jeho vyšší ceně se povinné ručení podle odhadů ekonomů a pojišťovacích specialistů letos zdraží o dalších cca 5-7%.

Pojišťovny vyplácí více

Dalším důvodem ke zvyšování ceny povinného ručení a havarijního pojištění jsou podle zástupců jednotlivých pojišťoven i vyšší částky, které pojišťovny v případě škodné události vyplácejí. V lednu šlo v průměru o 52 500 Kč. Dražší jsou totiž nejen náhradní díly, ale i práce a především energie.

Zdražování se dotkne všech řidičů a experti odhadují, že letos se jeho cena zvýší o 150 až 300 Kč. Nejvíce rostoucí ceny povinného ručení a havarijního pojištění pocítí ti, kteří spadají do tzv. rizikové skupiny (lidé s novým automobilem, mladí řidiči, často bourající řidiči bez bonusů apod.).

Problém mohou mít i řidiči z větších měst, kde se za povinné ručení obecně platí více. Procentní navýšení ceny se pak v jejich pojistném promítne mnohem razantněji, než v případě řidičů, kteří bydlí v menších městech.

Jak to bude do budoucna?

Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a sankcím, které západ uvalil na ruskou ekonomiku, je potřeba počítat s dalším nárůstem cen energií, pohonných hmot i jednotlivých pojistek. Dražší budou též náhradní díly, které řada servisů a automobilek odebírá ze závodů ve východní Evropě.

Společně s rozkolísaným trhem a cenovými šoky je tak velmi pravděpodobné, že se budeme muset připravit na razantní zdražení v řádech několika (desítek) procent. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jak válečným konflikt dopadne, protireakci Ruska i vývoji na akciových trzích v Evropě a ve světě.

Jak na pojistce ušetřit?

Pokud vám v posledních dnech nebo týdnech přišel dopis od pojišťovny, v němž vás její zástupce informuje o zdražení pojistky, máte dvě možnosti. Buď vyšší částku akceptovat s ohledem na současnou situaci, nebo zkusit najít výhodnější nabídku pomocí nezávislých online srovnávačů.

Náš tip: Pokud nechcete od stávající pojišťovny odcházet, zkuste ji kontaktovat a vyjednat s ní lepší cenu. U havarijního pojištění by to neměl být problém, protože jak vozidlo stárne, klesá jeho hodnota a tím pádem byste se měli dostat i na lepší pojistné. Pokud se ovšem se stávajícím pojistitelem nedohodnete, smlouvu vypovězte a rovnou hledejte lepší nabídku.

A jak na to? Nejde o nic složitého. Vše navíc vyřídíte z pohodlí domova během několika minut. Na základě vstupních informací o pojištěném vozidle a jeho majiteli se před vámi otevře aktuální nabídka pojistek společně s jejich cenami a dalšími parametry. Ty můžete detailně prozkoumat, případně si je sjednat online.

Tady ale doporučujeme vybírat pojistku nejen na základě ceny, ale především dle rozsahu pojistného krytí, limitů pojistného plnění a asistenčních služeb. Důležité je také se informovat o případných výlukách, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce vůbec nevyplatit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?