vystrazny-trojuhelnik

Povinná výbava v zahraničí: Zkontrolujte, zda máte vše

2. 8. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Češi milují cestování vozidlem. Mladí bez závazků vyráží na neplánované dobrodružné roadtripy, rodiny nejčastěji míří na dobře dostupná místa u moře. Pokud letos vyrážíte na dovolenou za volantem svého vozidla také vy, myslete na povinnou výbavu, která se v jiných státech může od té naší lehce lišit.

Cestování vlastním vozidlem - svoboda bez limitů a plánování

Cestovat vlastním vozidlem má celou řadu výhod a samozřejmě i nevýhod. Za hlavní výhodu je považovaná notná dávka svobody. Na dovolenou vlastním vozidlem totiž můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv. Není nutné dopředu rezervovat a kupovat žádné jízdenky nebo letenky a s tím související i ubytování.

Ubytování si můžete jednoduše vyhledávat na internetu v průběhu jízdy, přespáváte-li v kempu či “na divoko”, pak ani to ne. Stejně tak snadno můžete změnit své cestovatelské plány. Někde se vám nelíbí nebo nevychází počasí? Prostě nasednete do vozidla a jedete tam, kde bude lépe.

Cestování autem rovněž nemá různá omezení, co se týče množství a váhy zavazadel. Žádné “příruční zavazadlo na osobu a příplatek pár desítek euro za velké zavazadlo” nehrozí. Jediné, co cestovatele vlastním autem limituje, je množství cestujících osob a velikost zavazadlového prostoru auta.

Povinná výbava vozidla v zahraničí se může lišit

Na co byste při cestování vlastním vozidlem neměli zapomínat? První a nejdůležitější věcí je opravdu dobrý technický stav vozidla. Druhou věcí je komplexní pojištění vozidla, které by mělo v ideálním případě zahrnovat nejen zákonné povinné ručení, ale i dobrovolné havarijní pojištění. Automatické by mělo být rovněž kvalitní cestovní pojištění u všech cestujících.

Na co však hodně cestovatelů zapomíná je povinná výbava, která by měla odpovídat zákonům všech států, kterými plánují projíždět. Většina cestovatelů však cestuje pouze s povinnou výbavou odpovídající českým zákonům. Základ povinné výbavy je ve většině evropských zemí shodný, najdou se však drobné odlišnosti, které se mohou stát příčinou upozornění v lepším případě nebo nemalé pokuty v horším případě.

Povinná výbava ve vybraných státech EU

V povinné výbavě se může objevit například výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče nebo všechny cestující, autolékárnička, hasicí přístroj, náhradní pneu apod. Ujistěte se, kterými zeměmi budete projíždět, a doplňte si dle toho svou povinnou výbavu.

Povinná výbava na Slovensku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Rakousku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Německu

Povinná je lékárnička a výstražný trojúhelník. Reflexní vestu musí mít řidiči užitkových vozidel. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Chorvatsku

Ve vozidle musí být výstražný trojúhelník, sada náhradních žárovek, autolékárnička, reflexní vesta, tažné lano a náhradní pneumatika. Komerční vozidla musí mít hasící přístroj.

Povinná výbava v Itálii

Ve vozidle musí být výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Autolékárnička a hasicí přístroj nejsou povinné, pouze doporučené.

Povinná výbava na Slovinsku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj musí mít autobusy a nákladní vozidla.

Povinná výbava ve Francii

Povinný je pouze výstražný trojúhelník a reflexní vesta, která musí být v dosahu řidiče. Nepovinná je autolékárnička a hasicí přístroj.

Povinná výbava ve Švýcarsku

Povinný je pouze výstražný trojúhelník.

Povinná výbava v Polsku

Povinný je výstražný trojúhelník a hasicí přístroj. Lékárnička je doporučena pro komerční vozidla. Reflexní vesty nejsou povinné vůbec.

Povinná výbava v Maďarsku

Povinný je výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?