Červené auto

Pokuty za neplacení povinného ručení

19. 11. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Nezaplacení povinného ručení se nevyplácí. Hrozí vám pokuta nejen od policie, ale také sankce od České kanceláře pojistitelů. Navíc při nehodě vymáhá ČKP až 300.000 korun. Placení povinného ručení se nevyhnete, ani když parkujete vůz dlouhodobě v garáži – jedinou možností je dočasné nebo trvalé vyřazení vozidla z registru.

Jaké hrozí sankce za neplacení povinného ručení?

Zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla udává každému majiteli motorového vozidla povinnost zřídit si platné povinné ručení. Stále však existuje poměrně velké množství řidičů, kteří tento zákon nedodržují, a to jak vědomě, tak z neznalosti. Za nezaplacení povinného ručení hrozí velmi vysoké pokuty jednak od policie a také od České kanceláře pojistitelů.

Pokuta od policie při kontrole povinného ručení

V případě silniční kontroly budou chtít policisté vidět zelenou kartu, která slouží jako důkaz toho, že máte platné povinné ručení. Pokud se jí řidič nemůže prokázat, může dostat pokutu až 3.000 Kč. Policie v té chvíli nemůže vědět, zda kartu řidič nemá kvůli neplnění pojištění či ji zapomněl, takže nahlásí situaci příslušnému orgánu k prověření. Jestliže se prokáže, že řidič povinné ručení na řízené vozidlo nemá, může počítat s pokutou mnohonásobně vyšší, ve správním řízení až 50.000 Kč.

Pozor si dejte také na konci platnosti zelené karty. Při kontrole povinného ručení ze strany policie vás možná zachrání zelená karta, kterou jste již obdrželi od pojišťovny ještě před koncem původního pojištění. Pokud jste ale neuhradili pojistku na další období a zaviníte dopravní nehodu, nejste povinným ručením chráněni.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova. Pomocí naší kalkulačky povinného ručení.

Nezaplacené povinné ručení – sankce od ČKP

Od 1. ledna 2018 vstoupila v platnost novela zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, která stanovila pokutu za nezaplacení povinného ručení ze strany ČKP. Ta je určena denní sazbou podle typu vozidla a zdvihového objemu válců od 4 Kč do 25 Kč za motocykl a od 30 Kč do 93 Kč za osobní automobil. Pro obytný vůz pak činí 61 Kč denně.

Jestliže se dopouštíte nezaplacení povinného ručení, ročně by se pokuta od ČKP vyšplhala od 11 tisíc do 34 tisíc korun pro osobní auta, což je násobně více, než byste zaplatili na povinném ručení pro daný typ vozidla. Peníze vybrané na sankcích za nezaplacené povinné ručení se sbírají v garančním fondu ČKP, který kryje škody způsobené vozidly bez povinného ručení.

Typ vozidlaDenní sazba

Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm3

4 Kč

Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru nad 50 cm3 do 350 cm3

8 Kč

Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru nad 350 cm3 do 500 cm3

21 Kč

Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru nad 500 cm3

25 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1 000 cm3

30 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 1 000 cm3 do 1 350 cm3

35 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 1 350 cm3 do 1 850 cm3

47 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 1 850 cm3 do 2 500 cm3

65 Kč

Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2 500 cm3

93 Kč

Obytný automobil

61 Kč

V případě, že zaviníte dopravní nehodu, od vás bude Česká kancelář pojistitelů vymáhat nejen pokutu za nezaplacené povinné ručení, ale také způsobenou škodu, a to až do výše 300 tisíc korun.

Nepoužívané a nepojištěné vozidlo

I pro nevyužívané vozidlo, které stojí v garáži, musíte mít sjednáno povinné ručení. Po vypršení původního povinného ručení máte 14 dní na sjednání nového. Pokud tedy máte ustájeného sběratelského veterána a nechcete kvůli němu dostat pokutu, měli byste si platnost ručení hlídat. Možností, jak mít vůz pouze na výstavu, je vrátit registrační značku (SPZ) a vyřadit jej z registru vozidel. V takovém případě samozřejmě vůz nesmí na silnici.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.



Další možností, kterou můžete využít nejen u veteránů, ale také v situacích, kdy s vozidlem vyjíždíte pouze sezónně nebo ho nebudete z jakéhokoliv důvodu několik měsíců používat, je uložení registrační značky do depozitu. Jedná se v podstatě o dočasné vyřazení registru z vozidel – maximálně může trvat 12 měsíců. Po uplynutí této doby si můžete zažádat o prodloužení, ale již musíte úřadu sdělit důvod, proč vozidlo nepoužíváte a kde se nachází.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?