Muž opřený o auto v autosalónu

Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

Výhody a nevýhody levných aut

Nové auto je první volbou snad pro každého kupujícího. Výhody jsou zřejmé – s autem ještě nikdo nejezdil (ani neboural), vozidlo vám dlouho vydrží a v prvních letech byste s ním neměli mít žádné náklady na opravy. Ojetá auta sice pořídíte levněji, ale uvedené výhody mizí, nebo jsou nejisté.

Nové modely výrazně zdražily a řada lidí proto vybírá mezi nejlevnějšími auty. Ta vám stále nabízí výhody nových aut, ale musíte u nich počítat s určitými kompromisy.

  • Velikost auta: Nejlevnější auta na trhu rozhodně nejsou SUVčka. V nejnižší cenové kategorii najdete hlavně menší městské vozy.

  • Výkon: Silný motor něco stojí. Rychlou jízdu či závratné zrychlení u nejlevnějších aut neočekávejte. Výkon motoru se většinou pohybuje okolo 50 kW.

  • Výbava: Nižší cena obvykle znamená horší kvalitu materiálů a omezenou výbavu. Rozlučte se s automatickou převodovkou, parkovacími senzory a často i s klimatizací.

5 nejlevnějších aut na trhu: Podzim 2023

Kdo se pyšní titulem nejlevnějšího auta na trhu? Aktuálně jde o Hyundai s modelem i10. Jaká auta mu konkurují? Do tabulky jsme přidali také cenu povinného ručení spočítanou pro 30letého řidiče z Prahy.


5 nejlevnějších aut na českém trhu

Zdroj: Ceníky automobilek a online kalkulačka Srovnejto, 9. 10. 2023

Hyundai i10

Malý hatchback Hyundai i10 je nejlevnějším autem na trhu díky prémii 40 000 Kč, kterou Hyundai aktuálně nabízí. Za 279 990 Kč získáte litrový motor s výkonem 49 kW a manuální převodovku. V základní výbavě nechybí tempomat, ale klimatizaci v autě nenajdete. Pokud se chcete v létě ochladit, musíte sáhnout po variantě Comfort za 299 990 Kč.

Dacia Sandero

Dlouho nejlevnější auto Dacia Sandero s cenovkou 296 400 Kč okupuje druhou příčku. I zde se musíte spokojit s litrovým tříválcem a výkonem 49 kW. Klimatizace v základu není. Můžete si ji za 10 000 Kč připlatit nebo zvolit vyšší variantu Expression za 327 400 Kč. Kromě klimatizace vám přinese i litá kola či zadní parkovací senzory.

Mitsubishi Space Star

Třetí nejlevnější auto na českém trhu Mitsubishi Space Star stojí jen o 360 Kč více než Sandero (296 760 Kč). Mitsubishi vám ale nabídne 1,2litrový motor o výkonu 52 kW. V základní výbavě překvapí dešťový senzor či litá kola. Klimatizací disponuje až verze Inform+ za 313 760 Kč.

Kia Picanto

Poslední auto do 300 000 Kč, byť jen o dvacku (299 980 Kč). Kia Picanto přichází s litrovým motorem a výkonem 49 kW. V základu konečně nechybí klimatizace. Za zmínku stojí automatická převodovka s příplatkem 20 000 Kč.

Hyundai i20

Hyundai má v první pětce dvojí zastoupení. Akční prémie zlevňuje model i20 na 309 990 Kč. V základu se vyrábí s 1,2litrovým čtyřválcem o výkonu 62 kW. Řada Comfort s klimatizací stojí o 20 000 Kč více.


Náš tip:

U nového auta si sjednejte havarijní pojištění. V opačném případě půjde škoda při vámi způsobené nehodě z vaší kapsy. Nabídky pojišťoven si z domova srovnáte v naší online kalkulačce. Ideálně hledejte nabídku s pojištěním GAP. To vám při totální škodě zajistí plnění ve výši pořizovací ceny, a to klidně několik let po koupi auta. Za normálních okolností by vám pojišťovna vyplatila jen částku odpovídající hodnotě vozu těsně před pojistnou událostí.

Jak vybrat nejlevnější auto

Klíčovým faktorem je pochopitelně cena. Nejprve si stanovte rozpočet. Spíše než konkrétní částku si nastavte určité rozmezí. Za nejlevnější nová auta zaplatíte zhruba 300 000 Kč. Úspora v řádu nižších tisíců na úkor důležité výbavy proto nedává smysl.

Věděli jste že?

Ještě v roce 2019 stálo nejlevnější nové auto v ČR 170 000 Kč. Šlo o Dacii Logan. Řada dalších modelů se pohybovala okolo 200 000 Kč. Za zdražením aut stojí především inflace, nedostatek čipů a zpřísňování emisních norem.

Při výběru vozidla nezapomeňte zohlednit budoucí náklady. Zjistěte si, na kolik vás vyjde:

  • provoz vozidla,

  • náklady na údržbu,

  • pořízení náhradních dílů.

Nejlevnější auto v závěru nemusí být nejvýhodnější. Vůz kupujete na několik let, proto výdaje zhodnoťte v dlouhodobém horizontu. Cenu mohou snížit také speciální akce prodejců. Pečlivě prozkoumejte různé slevy, akční nabídky nebo členské výhody, které vám nákup vozidla přinese.

Do nákladů započítejte i povinné ručení. Bez něj na silnici vyjet nesmíte. Do ceny pojištění se kromě lokality a věku řidiče promítá i objem či výkon motoru. Nejlevnější povinné ručení si můžete srovnat a sjednat do pár minut v naší online kalkulačce.

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?