Elektronické dálniční známky

Nejčastější připojištění k povinnému ručení - 2. díl

11. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

V minulém článku jsme si probrali některá připojištění, která si můžete sjednat k povinnému ručení. Nyní zmíníme několik dalších.

Pojištění GAP

Pod pojištěním GAP se skrývá pojištění vozu proti ztrátě hodnoty. Každé auto po koupi časem ztrácí svou hodnotu. Pokud dojde na vašem vozidle k totální škodě, pojišťovna vám s tímto pojištěním vyplatí cenu, za kterou jste vůz pořídili.

Bez tohoto pojištění by vám pojišťovna vyplatila aktuální tržní cenu vozidla před pojistnou událostí.

Připojištění proti živlům

Dále máte možnost se připojistit proti působení přírodních živlů. Pojištění vám pak kryje poškození vozidla požárem, povodní, záplavami, úderem blesku, vichřicí, krupobitím, sesuvem půdy, zřícením skály, lavinou, sněhem, pádem stromů atd.

U přírodních živlů pojišťovny rády slovíčkaří. Můžete se tak setkat například s tím, že pro případ pádu stromů je vaše auto pojištěno jen v případě, že je to způsobeno přírodou a gravitací, nikoli jako přímý důsledek lidské činnosti. Pokud by tedy dřevorubec pokácel strom a ten vám spadl na auto, do pojištění taková událost nespadá.

Poškození auta zvířetem

Připojištění si můžete sjednat i pro případ, že vám auto poškodí zvířata. Nejčastěji do tohoto pojištění spadá tzv. střet se zvířetem a okus.

Střetem se myslí, když nešťastnou náhodou zvíře srazíte, což bývá v určitých ročních období poměrně častou dopravní nehodou. Těchto nehod přibývá například se změnou letního a zimního času. Nejčastěji dochází ke sražení srn a divokých prasat.

Okusem se pak myslí situace, kdy vám zvířata překousají elektroinstalaci nebo brzdové či chladící soustavy. Toto je typické chování kun.

Pojištění asistenčních služeb

Pojistit si můžete i asistenční služby. V rámci každého povinného ručení jsou pochopitelně zahrnuty alespoň základní asistenční služby. Za příplatek si ale můžete sjednat rozšířenou verzi. Když pak dojde k poruše auta, nehodě, poškození vozu například vandalismem a nebo k odcizení vozu, poskytne vám pojišťovna následující servis.

Pojištění zahrnuje technickou konzultaci po telefonu, opravu a odtažení vozu dle toho, co je potřeba, poskytnutí náhradního vozidla a nebo zajištění náhradní dopravy.

Myslete i na svá zavazadla

Stejně jako v rámci cestovního pojištění, i u povinného ručení si můžete připojistit zavazadla. V tomto případě jsou kryta pro případ poškození při havárii, ale i pro případ odcizení.

Do pojištění je možné zahrnout zavazadla a věci osobní spotřeby.

Kdo zaplatí autosedačky?

Jedním ze sjednávaných připojištění je také připojištění autosedaček. Pojištění kryje jejich zničení při nehodě, ale také jejich krádež, kdy se vaše autosedačky zalíbí nějakému zloději. V takových případech pojišťovny vyplácejí i plnou cenu nové sedačky.

Porucha autodílů

Některé pojišťovny nabízejí i krytí proti poruše autodílů. V praxi funguje tak, že pokud se vám poškodí nějaká součástka v autě, pojišťovna plní a zaplatí opravu. V tomto případě jde o mechanické poškození vlivem používání, nikoli následkem nehody či vnějšího poškození.

Toto pojištění má ale často řadu podmínek. Jedna z nich může být na stáří vozu, kdy si pojišťovna určí, že toto pojištění sjedná jen pro auta do určitého stáří, například 10 let. Další podmínka bývá na nájezd kilometrů, kdy pojišťovna kryje toto poškození jen do nájezdu 250 000 kilometrů.

Někdy jsou připojištění součástí dražších balíčků

Variant připojištění je celá řada a zcela jistě jsme tu nevyjmenovali všechny. Při sjednávání povinného ručení si navíc možná nemusíte sjednávat tato připojištění každé zvlášť. Pojišťovny nabízejí balíčky služeb, kdy k vyššímu limitu pojistného krytí než základní zákonem stanovené, přidávají jako bonus některá ze zmíněných připojištění.

Může se vám tak vyplatit si služby sjednat v balíčku, než samostatně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?