Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.
Kde přepis auta zařídit?
Auto přepíšete na jakémkoliv registru vozidel, který se nachází na všech úřadech s rozšířenou působností. Těch je v Česku více než 200 a přepis auta nemusíte řešit v místě trvalého bydliště, takže kvůli němu nemusíte vyrážet na dlouhou cestu.
Jaké doklady jsou potřeba?
Přepis auta není žádná věda, ale bez správných dokladů se neobejdete. A není jich úplně málo.
Základem je malý a velký technický průkaz.
Potřebovat budete také formulář k registraci vozidla do registru. Dostanete ho přímo na úřadě nebo si ho můžete vytisknout a vyplnit už doma.
Přineste také zelenou kartu, která slouží jako potvrzení o uzavřeném povinném ručení.
Stejně jako na jiných úřadech se budete muset prokázat osobními doklady. Většina lidí vystačí s občanským průkazem. Živnostníci ale potřebují ještě osvědčení k výkonu činnosti nebo živnostenský list. Právnické osoby zase výpis z obchodního rejstříku.
Pokud za vás přepis řeší někdo jiný, musí se prokázat úředně ověřenou plnou mocí. Plnou moc potřebujete také vy, pokud při přepisu zastupujete prodávajícího.
Nezapomeňte ani na kupní smlouvu.
Seznam dokladů uzavírá protokol o evidenční kontrole. Tou může projít i původní majitel auta, ale pozor na propadnutí protokolu - musí být starý maximálně 30 dní. Evidenční kontrola stoji 400 Kč. Pokud auto těsně před prodejem prošlo pravidelnou technickou kontrolou, bude vám stačit protokol od STK - i jeho platnost je však omezena na 30 dní.
Kromě všech potřebných dokladů si připravte také 800 Kč na poplatek za přepis auta. U starších aut hrozí také platba ekologické daně, která může vyjít až na 10 000 Kč. Pokud ji ale zaplatil některý z předchozích majitelů, znovu ji platit nebudete. Tedy pokud byla uhrazena v Česku. Při dovozu auta ze zahraničí vás platba ekologické daně čeká, i když ji už původní majitel v zahraničí uhradil.
Pokud vám prodávající nedá plnou moc k přepisu vozu a nechce s vámi jít ani na registr vozidel, můžete přepis vyřídit i bez jeho součinnosti. Stačí na úřad přinést všechny výše zmíněné dokumenty, které k vyřízení postačí. Podobný postup dříve nebyl možný, ale novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích z roku 2017 ho umožňuje.
Kupujete nové auto? Potřebné doklady se drobně liší. Na úřad přineste:
čistopis velkého technického průkazu,
osobní doklady obou stran (případně plnou moc prodávajícího)
formulář k registraci vozidla do registru,
a zelenou kartu.
Přepis vyřešte co nejrychleji
Na přepsání auta máte 10 dnů od nákupu. Přepis je vždy lepší zařídit co nejdříve, účastnit se ho osobně a nespoléhat jen na původního majitele, i když vám slíbí, že všechno zařídí. Za nedodržení 10denní lhůty sice prodávajícímu hrozí pokuta až 50 000 Kč, ale stát se může cokoliv a pozdější přepis auta je komplikovaný.
Myslete na správné pojištění
Po úspěšném přepsání auta nemá původní majitel povinnost platit za něj povinné ručení. Auto si proto včas pojistěte, ať máte jistotu, že jste v případě nehody opravdu krytí.
Povinné ručení, resp. zelená karta, kterou potřebujete k přepisu auta, tedy může být vedena na původního majitele. Ten ale pojištění může okamžitě po přepsání vozu zrušit a vám by v případě nehody hrozily problémy. Ušetřit pár korun za několik dní pojištění proto nedává smysl a na úřad raději zamiřte s vlastní zelenou kartou, kterou dostanete po pojištění auta.
Pokud byste auto naopak prodávali, pojištění nerušte, dokud není přepis u konce. Nemáte totiž jistotu, že si ho kupující včas řádně pojistí. A pokud by se před přepsáním vozidla přihodil nějaký karambol, půjde škoda za vámi.