Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?
V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.
Dražší provoz auta má více příčin
Důvodů, proč za provoz auta nyní platíte více, je hned několik. Například ke zdražování benzínu a nafty docházelo dlouhodobě. Ceny pohonných hmot v důsledku pandemie covid-19 vytrvale rostly v průběhu celého loňského roku. Letos situace eskalovala kvůli konfliktu na Ukrajině. Nezanedbatelnou roli hraje rovněž výrazné oslabení koruny vůči americkému dolaru.
Další zdražování souvisí s růstem cen energií. Náklady společností na provoz jsou mnohem vyšší. Jednotlivé subjekty proto musí upravit své ceny. Platí to například pro autoservisy, pojišťovny, prodejny aut a koneckonců i pro čerpací stanice. S příčinami zdražování jako běžný spotřebitel bohužel nic nezmůžete. To ale neznamená, že nelze dělat vůbec nic. Na každý nárůst cen se dá reagovat a alespoň částečně ušetřit.
Problém č. 1: Zdražování benzínu a nafty
Průměrná cena benzínu v ČR činí v polovině srpna 41,81 Kč/litr. Nafta je ještě dražší – 43,35 Kč/litr. Na začátku loňského roku se přitom obě hodnoty pohybovaly pod 28 Kč/litr. Natankování plné nádrže benzínu vás u Škody Octavie třetí generace (nádrž s objemem 50 litrů) vyjde zhruba o 700 Kč dráž než loni v lednu. Přestože aktuální ceny nepotěší, jistě máte v dobré paměti březen, kdy litr pohonných hmot běžně stál okolo 50 Kč. Ceny v posledních týdnech začaly konečně klesat – pod vlivem malé poptávky se snížila velkoobchodní cena benzínu a nafty.
Pohonné hmoty: Cena v průběhu posledních dvou let
Období | Benzín | Nafta |
---|---|---|
Leden 2021 | 27,91 Kč/litr | 27,31 Kč/litr |
Prosinec 2021 | 36,73 Kč/litr | 35,43 Kč/litr |
Březen 2022 | 44,50 Kč/litr | 47,10 Kč/litr |
Srpen 2022 (15.8.) | 41,81 Kč/litr | 43,35 Kč/litr |
Zdroj: Průměrné ceny pohonných hmot v ČR, mBenzin.cz, ČSÚ
Tipy na úspory
Snižte spotřebu: Nejezděte stylem brzda-plyn, motor zbytečně nevytáčejte do vysokých otáček a rozmyslete si, kdy skutečně potřebujete klimatizaci či vyhřívání sedaček.
Plánujte tankování: Hlídejte si stav nádrže a zastavte tam, kde jsou ceny paliv přijatelné. Neodkladné tankování na dálnici vašemu rozpočtu neprospěje. Pokud cestujete napříč republikou, nepodceňujte cenové rozdíly mezi kraji. Nejdražší bývá tankování v Praze. Přehled o aktuálních cenách získáte pomocí chytrých aplikací typu Pumpdroid, iPumpuj nebo na serveru mBenzin.cz.
Vynechte zbytečné jízdy: Opravdu jsou všechny vaše jízdy nutné? Nedává někdy větší smysl cesta vlakem či městskou hromadnou dopravou?
Vyzkoušejte spolujízdu: Máte v autě volné místo? Nechte si na cestu přispět někým, kdo směřuje do stejné destinace. Spolucestovatele najdete na platformách BlaBlaCar nebo Autostop.cz. Samozřejmě i vy se můžete k někomu připojit jako spolujezdec.
Problém č. 2: Zdražování povinného ručení
Řidičů se dotkne také zdražování povinného ručení. Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla si musí podle zákona sjednat každý majitel vozu. Pojišťovny v letošním roce zdražily povinné ručení v průměru o 5–7 %. Nejvíce si připlatí rizikové skupiny – osoby, které často bourají a mladí řidiči. Jako příčiny nárůstu cen pojišťovny uvádí vysokou inflaci či zdražení náhradních dílů a energií. Ze stejných důvodů se zvýšily ceny havarijního pojištění.
Tipy na úspory
Ověřte si, zda máte sjednané nejvýhodnější povinné ručení. Se srovnáním nabídek různých pojišťoven vám pomůže naše online kalkulačka. Během pár minut uvidíte, kolik byste ušetřili u konkurence. Pokud vás nabídka zaujme, naši specialisté za vás zdarma vyřídí složité papírování spojené s uzavřením nové smlouvy. Stejný proces můžete zopakovat s kalkulačkou pro havarijní pojištění, případně našim operátorům rovnou sdělte, že máte zájem o oba typy pojištění.
Problém č. 3: Zdražení náhradních dílů
Ani v autoservisu vás při vyúčtování nepotěší. Dráž vás vyjdou náhradní díly, oprava laku auta a další běžné úkony. V loňském roce autoservisy podražily v průměru o téměř 10 %. Hlavní uváděné důvody? Nijak vás nepřekvapíme – ceny energií a vysoká inflace. Letos se situace ještě zhoršila. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsou ochromeny dodavatelsko-odběratelské řetězce. Jak Ukrajina, tak Rusko totiž zajišťují potřebné nerostné suroviny nebo třeba kabelové svazky. Zasažené firmy proto na dodávky čekají, nebo jsou nuceny domluvit se s dražšími dodavateli.
Tipy na úspory
Vše začíná již při pořízení nového auta. Ceny oprav a náhradních dílů se napříč modely výrazně liší. Proto si pořiďte vůz, u kterého si opravy můžete dovolit. Servis vychází nejdráže u prémiových německých a japonských značek. Naopak nejméně zaplatíte u vozů Škoda či Dacia. U ojetých aut si nezapomeňte prověřit jejich historii. S tím vám pomohou například společnosti Cebia nebo carVertical. Mezi největší hrozby patří především stočený tachometr a skryté vady. Předtím, než se v autoservisu na opravách domluvíte, si nechte zpracovat cenové nabídky u konkurence – mohou být mnohem levnější.
Jak na koupi ojetiny
Na co si dát pozor při koupi ojetiny, nejen ze zahraničí, jsme probírali v našem podcastu Nepodceňto.
Problém č. 4: Zdražení aut
Automobilový průmysl byl citelně zasažen již koronavirovou krizí. Vyrobilo se méně vozů, čekací doby se prodloužily a na trhu chyběly také ojetiny. Konflikt na Ukrajině tuto krizi ještě prohloubil. Letos se tak očekává nárůst cen nových automobilů až o 20 %. U ojetých vozů se předpokládá navýšení cen zhruba o 15 %.
Příklad: Nová Škoda Fabia se loni dala pořídit za 264 900 Kč, aktuálně začíná na 349 900 Kč. Nutno však podotknout, že se jedná o novou generaci modelu s více systémy. Podobně to vypadá u konkurence. Oblíbený Hyundai i30 Hatchback jste loni v srpnu pořídili za 339 900 Kč, nyní stojí o 40 tisíc více.
Tipy na úspory
Vzhledem ke zdražení aut se jako nejlepší řešení může jevit odložení nákupu. Pokles cen se ale podle expertů příliš očekávat nedá – mimo jiné i kvůli investicím do anti-emisních systémů, kterými automobilky reagují na požadavky EU. Ta stanovuje stále přísnější limity na vypouštěné množství CO2 na kilometr. Nákup auta navíc často odložit nelze. Zkuste proto vsadit na některou z akčních nabídek prodejců, případně se podívejte v kategorii předváděcích vozů.
Problém č. 5: Zdražení dálniční známky
Alespoň jeden problém zatím odpadá. Avizované zdražení dálniční známky se nakonec neuskuteční. Ministr dopravy Martin Kupka na začátku roku prohlásil, že by se dálniční známky měly od roku 2023 zdražit. Argumentoval tím, že se ceny známek za posledních 10 let fakticky nezvýšily a naopak se významně rozšířila dálniční síť. Vzhledem k aktuální situaci ale ministerstvo obrátilo a rozhodlo se řidiče nezatěžovat dalším nárůstem cen. S velkou pravděpodobností však půjde pouze o odklad zdražení, proto není od věci se na něj připravit.
Tipy na úspory
Jezdíte po českých dálnicích pravidelně? Pak toho moc nevymyslíte, zkrátka si musíte koupit roční dálniční známku. Při cestách do zahraničí se ale můžete více zaměřit na plánování tras. Vhodně zvolená objížďka vám ušetří poplatky za projetí tunelů nebo sníží výdaje spojené s mýtným. Příležitostní uživatelé dálnic v ČR mohou využít časově omezené známky. Když si během roku čtyřikrát zakoupíte desetidenní známku, stále vás to vyjde o 260 Kč levněji než koupě celoroční viněty.
Problém č. 6 (pro neukázněné řidiče): Zvýšení pokut
Na závěr ještě jedna nepříjemnost, tentokrát jen pro neukázněné řidiče. Od roku 2024 se nejspíš změní sazebník pokut. V plánu je zvýšení maximální hranice pro pokuty za dopravní přestupky. Prodraží se hlavně nejzávažnější přestupky, například řízení se zadrženým osvědčením o registraci vozidla nebo odmítnutí dechové zkoušky. Za nejméně závažné přestupky byste naopak měli zaplatit méně než doposud. Změny se budou týkat i bodového systému. Návrh zákona ještě musí projít legislativním procesem.
Tipy na úspory
V tomto případě je na místě jen jedna rada. Jezděte tak, aby vám policisté žádné pokuty udělit nemuseli.