nehoda

Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

Ukrajinským vozům chybí zelená karta

Abyste mohli s autem vycestovat do zahraničí, potřebujete, aby vaše auto mělo platné povinné ručení i v zemi, na jejíž území vjíždíte. To se dá standardně zařídit dvěma způsoby. Jedním z nich je zakoupení hraničního pojištění, které lze někdy sjednat už na hranici při vjezdu do daného státu a jen na určitý počet dní. Další možností je, že jedete do zemí, které spadají do tzv. zelené karty.

Ta je většině lidí známá, jde o mezinárodní doklad o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přímo na zelené kartě máte vyznačeno, v jakých zemích je platná. Pokud jsou některé země přeškrtnuty, pak má vaše pojišťovna tuto zemi ve výlukách.

Ukrajinským řidičům ale bohužel ve většině případů tato zelená karta chybí. A tím nemyslíme, že by ji nechali doma. Jejich auta zkrátka vůbec nemají sjednané povinné ručení se zelenou kartou určenou pro provoz vozidel v zahraničí. V současné době se tak může na českých silnicích pohybovat řada ukrajinských vozidel, která nejsou pojištěna pro provoz v České republice. Což by mohl být problém v případě, že způsobí nehodu.

Standardně byste se obrátili na škodního zástupce

Pokud vás nabourá zahraniční vozidlo, tak škodu platí pojišťovna, u které je vůz pojištěn. V případě, že spadá do systému zelených karet, tak škodu hradí zahraniční pojišťovna, u které měl viník sjednané povinné ručení ve své vlasti. Každá zahraniční pojišťovna navíc v České republice musí mít svého škodního zástupce, což je některá z českých pojišťoven. Vy byste si tudíž jen vyhledali, která pojišťovna plní v tomto případě roli škodního zástupce, a na ní byste se obrátili s žádostí o uplatnění škody. Pokud by mělo auto sjednané hraniční pojištění, pak využilo služeb některé tuzemské pojišťovny a vy byste se obrátili přímo na ni.

V případě ukrajinských vozů jde ale často o vozidla nepojištěná, a tak se nemáte jak obrátit na škodního zástupce a škodu byste museli vymáhat přímo po viníkovi, teoreticky i soudní cestou.

Do toho se ale pouštět nemusíte. Česká kancelář pojistitelů vydala prohlášení, ve kterém se zavázala tyto škody uhradit.

Jaké škody ČKP uhradí a jak postupovat?

Česká kancelář pojistitelů uhradí škodu, kterou vám způsobilo ukrajinské vozidlo, pokud k této škodě došlo:

  • na území České republiky a

  • do 6 měsíců od opuštění ukrajinského území.

 

Tyto škody následně nebudou vymáhány po ukrajinských řidičích, kteří nehodu zavinili. Pokud se tedy stanete účastníkem dopravní nehody, kterou způsobí nepojištěné ukrajinské vozidlo, zůstaňte v klidu. Stačí postupovat jako při jakékoli jiné dopravní nehodě. “Tedy sepsat společný záznam o nehodě a vznikne-li tato povinnost, pak přivolat Policii ČR. Pokud si účastníci nehody nebudou jisti, nebo budou mít problém s dorozuměním, doporučujeme volat policii také,” uvedla Veronika Pavlisová, tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Následně jako poškození uplatníte nárok na úhradu právě u ČKP. Té pošlete vyplněný zmíněný záznam o dopravní nehodě na email: claims@ckp.cz. Pro nahlášení škody můžete také využít online formulář.

Jak mají postupovat ukrajinští řidiči?

Takové situace mohou být náročné nejen pro vás, ale i pro ukrajinské řidiče. ČKP doporučuje, aby jí i ukrajinští řidiči nahlásili vzniklou nehodu.

Ačkoli škodu na vašem vozidle po nich nikdo vymáhat nebude, stále ještě musí řešit své poškozené vozidlo. Opravu jejich vozu jim nikdo nezaplatí. “Z garančního fondu nelze čerpat škoda vzniklá na vlastním vozidle,” dodává Veronika Pavlisová. Mohou ale využít bezplatný odtah vozu, který Česká kancelář pojistitelů nabízí pro ukrajinská vozidla. A to nejen v případě nehody, ale i poruchy.

Pro tyto účely je zřízena speciální linka: +420 251 032 834

Ta patří společnosti Global Asistance a je určena výhradně Ukrajincům, kteří potřebují zmíněný odtah. Na lince se s nimi domluví jazykově vybavení asistenti, aby nevznikala jazyková bariéra.

Як діяти українським водіям?

Tакі ситуації можуть бути складними та стресовими для українських водіїв, тому Чеське бюро страховиків (ČKP – Česká kancelář pojistitelů) рекомендує українським водіям повідомляти про ДТП вчасно.

Хоча ніхто не відшкодує пошкодження вашого автомобіля, все одно ви повинні повідомити про аварію. "Збиток, заподіяний вашому транспортному засобу, не покриває гарантійний фонд", – повідомляє Вероніка Павлісова. Проте українські водії можуть скористатися безкоштовним евакуатором, який Чеське бюро страхування пропонує для українських транспортних засобів. Цією послугою можете скористатися не тільки в разі аварії, а й в разі поломки вашого автомобіля.

Для цього вам потрібно зателефонувати за номером +420 251 032 834.

Це номер Global Assistance і призначений виключно для українців, які потребують послугу безплатного евакуатора. Оператор на телефону спілкуються українською мовою, щоб уникнути непорозумінь.

Lucie DosedělováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?