Nehoda povinné ručení

Na auto i motorku. Kdo všechno potřebuje povinné ručení?

15. 6. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Zákonné pojištění vozidel povinné ručení definuje zákon č. 168/1999, v němž se mimo jiné uvádí, že na veřejně přístupné komunikaci lze provozovat pouze řádně pojištěné vozidlo. Musí mít tedy povinné ručení sjednané opravdu všichni motoristé nebo zákon vymezuje nějaké výjimky?

Odpovědnostní pojištění vozidel všeobecně známé pod názvem povinné ručení se správně nazývá pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Slouží především k tomu, aby všichni poškození účastníci silničního provozu získali odpovídající odškodné v co nejkratší lhůtě.

Každé registrované vozidlo musí být řádně pojištěno

Podle výše uvedeného zákona musí mít povinné ručení sjednané každé vozidlo, které je vedeno v registru vozidel a má přidělené registrační značky (státní poznávací značky). Rozhodující v žádném případě není fakt, zda je auto skutečně provozováno nebo je nepojízdné a stojí trvala zaparkované na zahradě či v garáži.

Řidič, kteří jezdí s nepojištěným vozidlem se vystavuje riziku nemalého finančního postihu. V případě, že na něj Česká kancelář pojistitelů “přijde”, mu zašle výzvu k uhrazení sankčního poplatku do garančního fondu za každý den, po který nebylo registrované vozidlo pojištěné. Dále po něm bude vymáhat mimosoudní náklady spojené s vymáháním garančního poplatku. Pokud by navíc motorista zavinil dopravní nehodu, ČKP po něm bude chtít úhradu škody, kterou za něj poškozenému zaplatila.

Povinné ručení je povinné (skoro) pro každého

Nešlo by o zákon, kdyby neobsahoval žádné výjimky. A tak i v zákoně o povinném ručení najdeme pár výjimek, které odpovědnostní pojištění vozidel mít nemusí. O koho se jedná?

Povinné ručení nemusí mít dle zákona č. 168/1999 Sb.

  • Řidič cizozemského vozidla, který je držitelem platné zelené karty vydané pojišťovnou v cizím státě, nebo vozidla, jehož pojištění odpovědnosti na území České republiky je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu

  • Složka integrovaného záchranného systému pro všechna vozidla neužívaná k podnikání a zařazená do průběžně aktualizované přílohy poplachového plánu integrovaného záchranného systému kraje (hasiči, sanitky, …)

  • Bezpečnostní informační služba pro jí provozovaná vozidla, Ministerstvo obrany pro vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím a Ministerstvo vnitra pro vozidla provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace a pro vozidla Policie České republiky útvarů služby kriminální policie a vyšetřování a obec pro vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů obce.

Dopravní nehodu však mohou způsobit i tato vozidla. Kdo je v tomto případě povinen uhradit způsobenou škodu? V případě cizinců vzniklou škodu uhradí jejich zahraniční pojišťovna, u které je vůz pojištěn, a která vydala doklad o zákonném pojištění Zelenou kartu. V druhém a třetím případě pak škody zaplatí státní správa.

Za motorové vozidlo není považováno cyklistické kolo, koloběžka ani invalidní vozík. Jinak je to s koly a koloběžkami s elektrickým motorem o výkonu větším než 250 W. V tomto případě je povinné ručení už opět povinné.

Jak a kde ověřit, zda je povinné ručení platné

Pokud si nejste jisti, jak to s vaším povinným ručením ve skutečnosti vypadá, ověřte si jeho platnost online. Stačí si otevřít stránky České kanceláře pojistitelů a do do příslušné kolonky doplnit registrační značku. Obratem se dozvíte, zda je vůz pojištěný či nikoliv. Stejným způsobem si ověříte pojištění u jakéhokoliv motorového vozidla. Stačí znát SPZ.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?