Parkování na vyhrazených místech, parkovací automat

Modré zóny: Vyznejte se v pravidlech, ať neplatíte pokutu

Pomoc pro obyvatele města, nebo protivné omezení? Ani po letech, co jsou modré zóny v provozu, se Pražané neshodnou. Systém modrých zón navíc není jasný –⁠ řidiči se pletou v provozní době, a pak je čeká pokuta.

Co je to modrá zóna?

Modrá zóna představuje vyhrazené parkování pro rezidenty, kteří si zakoupí dlouhodobé parkovací oprávnění. Modré zóny se vyskytují nejen v centru Prahy, ale i v dalších městských částech (Praha 2–⁠10 a Praha 18). Kromě rezidentů s oprávněním mohou v modré zóně neomezeně parkovat elektromobily se značkou EL.

V provozní době smí ostatní řidiči parkovat v modré zóně jen po omezený čas. Parkování v modré zóně nelze zaplatit v automatu, jediná možnost je platba online. Návštěvníci Prahy ale mohou využít k parkování také fialové (smíšené) zóny nebo oranžové (návštěvnické) zóny, kde se dá platit v automatu.

mapa Praha ohraničené modré zóny

Provozní doba modré zóny

Dobu platnosti modré zóny najdete na parkovací značce. Obvykle platí omezení ve všední dny od 8 do 20 hodin, ale přesná doba se může lišit. Například v některých modrých zónách v centru Prahy platí omezení od pondělí do neděle. Proto si vždy řiďte údajem na značce. Mimo vyznačenou dobu jsou modré zóny zdarma a časově neomezené.

Věděli jste?

Pozor na státní svátky

Řidiči často chybují ve vyhodnocení státních svátků –⁠ myslí si, že pro ně platí stejná pravidla jako o víkendu. Tak tomu ale není. Pokud svátek vychází na všední den, platí v modré zóně obvyklá pravidla, a tudíž musí návštěvníci za parkování platit a je časově omezené.

Pravidla parkování v modré zóně pro rezidenty i návštěvníky

Modré zóny jsou primárně určeny pro rezidenty. O dlouhodobé parkovací oprávnění si může zažádat osoba, která má trvalý pobyt v dané oblasti, případně zde vlastní nemovitost nebo provozuje podnikání. Rezidenti platí 600/1 200 Kč a podnikatelé 3 500/7 000 Kč ročně za jedno vozidlo, u dalších vozidel poplatky rychle narůstají až na 36 000 Kč za rok. Oprávnění lze zakoupit i na pololetí či čtvrtletí.

Například za modré zóny Praha 9 platí rezidenti 1 200 Kč za celou městskou část nebo 600 Kč za jednu oblast Prahy 9 za první vozidlo.

Ušetřete na povinném ručení

Náklady na parkovací oprávnění si nesnížíte, ale na povinném ručení ušetřit můžete. Stačí si srovnat nabídky od různých pojišťoven s naší online kalkulačkou.

Návštěvníci mohou parkovat v modré zóně maximálně po uvedený čas –⁠ v centru 1 hodinu a mimo centrum 3 hodiny. Cena se liší podle lokality, od 40 do 80 Kč za hodinu parkování. Parkování v modré zóně lze zaplatit pouze online pomocí aplikace MPLA –⁠ zde po zadání parkovací zóny zjistíte cenu a maximální dobu parkování.

Správné parkování na modrých zónach pravidelně kontrolují monitorovací vozidla, která snímají kamerou SPZ vozidel. Za neoprávněné stání na modré zóně dostanete pokutu 500 Kč. Pokud ji neuhradíte ve stanovené lhůtě, může se vyšplhat až na 2 500 Kč.

Značení modré zóny

Modrou zónu poznáte podle dopravní značky P s nápisem RÉSERVÉ. Na dodatkové tabulce je uvedena provozní doba. Pod ní uvidíte číslo oblasti v modrém pruhu. Podle barvy pruhu snadno odlišíte modrou zónu od fialové nebo oranžové. Parkovací značka pro modrou zónu na sobě nemá znak pro parkovací hodiny. Úplně dole na značce najdete označení úseku, které můžete zadat přímo do aplikace pro platbu parkování.

infografika modrá fialová oranžová zóna

Mobilní aplikace a webové stránky pro parkování v Praze

  • EasyPark (původně MPLA): Slouží pro platbu parkování v Praze. Parkovací úsek můžete zadat buď ručně podle značky, vyhledat podle GPS (sdílení polohy) nebo vybrat ze seznamu. Aplikace je dostupná pro zařízení Android i IOS.

  • PID Lítačka: Aplikaci pro MHD v Praze můžete použít i pro platbu parkování. Navíc zde můžete vyhledat volná místa v parkovacích zónách nebo na P+R parkovištích.

  • MojePraha: Vyhledá parkovací zóny a zobrazí možnosti placení parkovného i přehled P+R parkovišť.

  • Citymove: V aplikaci najdete všechny způsoby dopravy po Praze. Pomůže vám naplánovat trasu, zakoupit jízdenku na MHD nebo vyhledat sdílená auta, kola či skútry. Má také integrovaný systém MPLA pro platbu parkovného.


Modré zóny v dalších městech ČR

Na parkování vyhrazené pro rezidenty narazíte i v ostatních městech ČR. Parkování modré zóny v Brně platí v historickém centru, kam smí zajíždět výhradně rezidenti. V ostatních částech Brna a dalších městech (např. Ostrava, Plzeň, Opava) jsou obvykle vytvořeny smíšené zóny. Zde mohou rezidenti parkovat s dlouhodobým parkovacím oprávněním a návštěvníci si mohou zaplatit parkování na několik hodin.

Havarijní pojištění pomůže i se škodami z parkování

Naboural vás někdo na parkovišti, ale za stěračem jste nenašli žádný kontakt? Opravu auta vám uhradí pojišťovna z havarijního pojištění. Krytí si můžete sjednat i na škody, které vám na parkovišti způsobí vandalové – třeba poškrábání laku.

Pokud narazíte na modrou zónu a nejste si jistí pravidly, raději si vyberte jiné parkovací místo. Vždy se řiďte tím, co je uvedeno na dopravní značce. Dalším způsobem, jak obejít modré zóny, je využít alternativní dopravu –⁠ MHD, sdílená kola, skútry nebo jít pěšky. Větší města nabízí P+R parkoviště na periferii, která poskytují levné parkování a snadno se z nich dopravíte do centra pomocí MHD. Často vás to může vyjít levněji a hlavně rychleji než se snažit zaparkovat v centru.

Výhody a nevýhody modré zóny

Modré zóny pomáhají zajistit dostupnost parkovacích míst pro obyvatele města. Výhody má i pro nerezidenty, protože se snižuje pravděpodobnost, že parkovací místa budou dlouhodobě obsazena –⁠ to se hodí například v okolí úřadů. Zároveň modré zóny přispívají k ochraně životního prostředí, protože regulují dopravu v centru.

Na druhou stranu vyvolávají modré zóny stížnosti na omezení a nedostatek alternativního parkování. Oprávnění pro modrou zónu v Praze lze získat pouze s trvalým pobytem, který spoustu obyvatel nemá, ačkoliv na dané adrese žije několik let. Problémy vznikají také o víkendech například v okolí stadionů, kdy místa stejně zaberou návštěvníci, protože modrá zóna není v provozu. Ani placené oprávnění totiž rezidentům nedává záruku parkovacího místa.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?