Modré zóny: Vyznejte se v pravidlech, ať neplatíte pokutu
Pomoc pro obyvatele města, nebo protivné omezení? Ani po letech, co jsou modré zóny v provozu, se Pražané neshodnou. Systém modrých zón navíc není jasný – řidiči se pletou v provozní době, a pak je čeká pokuta.
Co je to modrá zóna?
Modrá zóna představuje vyhrazené parkování pro rezidenty, kteří si zakoupí dlouhodobé parkovací oprávnění. Modré zóny se vyskytují nejen v centru Prahy, ale i v dalších městských částech (Praha 2–10 a Praha 18). Kromě rezidentů s oprávněním mohou v modré zóně neomezeně parkovat elektromobily se značkou EL.
V provozní době smí ostatní řidiči parkovat v modré zóně jen po omezený čas. Parkování v modré zóně nelze zaplatit v automatu, jediná možnost je platba online. Návštěvníci Prahy ale mohou využít k parkování také fialové (smíšené) zóny nebo oranžové (návštěvnické) zóny, kde se dá platit v automatu.
Provozní doba modré zóny
Dobu platnosti modré zóny najdete na parkovací značce. Obvykle platí omezení ve všední dny od 8 do 20 hodin, ale přesná doba se může lišit. Například v některých modrých zónách v centru Prahy platí omezení od pondělí do neděle. Proto si vždy řiďte údajem na značce. Mimo vyznačenou dobu jsou modré zóny zdarma a časově neomezené.
Pozor na státní svátky
Řidiči často chybují ve vyhodnocení státních svátků – myslí si, že pro ně platí stejná pravidla jako o víkendu. Tak tomu ale není. Pokud svátek vychází na všední den, platí v modré zóně obvyklá pravidla, a tudíž musí návštěvníci za parkování platit a je časově omezené.
Pravidla parkování v modré zóně pro rezidenty i návštěvníky
Modré zóny jsou primárně určeny pro rezidenty. O dlouhodobé parkovací oprávnění si může zažádat osoba, která má trvalý pobyt v dané oblasti, případně zde vlastní nemovitost nebo provozuje podnikání. Rezidenti platí 600/1 200 Kč a podnikatelé 3 500/7 000 Kč ročně za jedno vozidlo, u dalších vozidel poplatky rychle narůstají až na 36 000 Kč za rok. Oprávnění lze zakoupit i na pololetí či čtvrtletí.
Například za modré zóny Praha 9 platí rezidenti 1 200 Kč za celou městskou část nebo 600 Kč za jednu oblast Prahy 9 za první vozidlo.
Návštěvníci mohou parkovat v modré zóně maximálně po uvedený čas – v centru 1 hodinu a mimo centrum 3 hodiny. Cena se liší podle lokality, od 40 do 80 Kč za hodinu parkování. Parkování v modré zóně lze zaplatit pouze online pomocí aplikace MPLA – zde po zadání parkovací zóny zjistíte cenu a maximální dobu parkování.
Správné parkování na modrých zónach pravidelně kontrolují monitorovací vozidla, která snímají kamerou SPZ vozidel. Za neoprávněné stání na modré zóně dostanete pokutu 500 Kč. Pokud ji neuhradíte ve stanovené lhůtě, může se vyšplhat až na 2 500 Kč.
Značení modré zóny
Modrou zónu poznáte podle dopravní značky P s nápisem RÉSERVÉ. Na dodatkové tabulce je uvedena provozní doba. Pod ní uvidíte číslo oblasti v modrém pruhu. Podle barvy pruhu snadno odlišíte modrou zónu od fialové nebo oranžové. Parkovací značka pro modrou zónu na sobě nemá znak pro parkovací hodiny. Úplně dole na značce najdete označení úseku, které můžete zadat přímo do aplikace pro platbu parkování.
Mobilní aplikace a webové stránky pro parkování v Praze
EasyPark (původně MPLA): Slouží pro platbu parkování v Praze. Parkovací úsek můžete zadat buď ručně podle značky, vyhledat podle GPS (sdílení polohy) nebo vybrat ze seznamu. Aplikace je dostupná pro zařízení Android i IOS.
PID Lítačka: Aplikaci pro MHD v Praze můžete použít i pro platbu parkování. Navíc zde můžete vyhledat volná místa v parkovacích zónách nebo na P+R parkovištích.
MojePraha: Vyhledá parkovací zóny a zobrazí možnosti placení parkovného i přehled P+R parkovišť.
Citymove: V aplikaci najdete všechny způsoby dopravy po Praze. Pomůže vám naplánovat trasu, zakoupit jízdenku na MHD nebo vyhledat sdílená auta, kola či skútry. Má také integrovaný systém MPLA pro platbu parkovného.
Modré zóny v dalších městech ČR
Na parkování vyhrazené pro rezidenty narazíte i v ostatních městech ČR. Parkování modré zóny v Brně platí v historickém centru, kam smí zajíždět výhradně rezidenti. V ostatních částech Brna a dalších městech (např. Ostrava, Plzeň, Opava) jsou obvykle vytvořeny smíšené zóny. Zde mohou rezidenti parkovat s dlouhodobým parkovacím oprávněním a návštěvníci si mohou zaplatit parkování na několik hodin.
Pokud narazíte na modrou zónu a nejste si jistí pravidly, raději si vyberte jiné parkovací místo. Vždy se řiďte tím, co je uvedeno na dopravní značce. Dalším způsobem, jak obejít modré zóny, je využít alternativní dopravu – MHD, sdílená kola, skútry nebo jít pěšky. Větší města nabízí P+R parkoviště na periferii, která poskytují levné parkování a snadno se z nich dopravíte do centra pomocí MHD. Často vás to může vyjít levněji a hlavně rychleji než se snažit zaparkovat v centru.
Výhody a nevýhody modré zóny
Modré zóny pomáhají zajistit dostupnost parkovacích míst pro obyvatele města. Výhody má i pro nerezidenty, protože se snižuje pravděpodobnost, že parkovací místa budou dlouhodobě obsazena – to se hodí například v okolí úřadů. Zároveň modré zóny přispívají k ochraně životního prostředí, protože regulují dopravu v centru.
Na druhou stranu vyvolávají modré zóny stížnosti na omezení a nedostatek alternativního parkování. Oprávnění pro modrou zónu v Praze lze získat pouze s trvalým pobytem, který spoustu obyvatel nemá, ačkoliv na dané adrese žije několik let. Problémy vznikají také o víkendech například v okolí stadionů, kdy místa stejně zaberou návštěvníci, protože modrá zóna není v provozu. Ani placené oprávnění totiž rezidentům nedává záruku parkovacího místa.