Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu
Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.
Rostoucí výdaje nutí některé rodiny obracet každou korunu – díky sestavení rozpočtu mohou odhalit, kde zbývá prostor pro úspory. O svých příjmech a výdajích byste ovšem měli mít přehled i v případě, že nemáte hluboko do kapsy. Pomůže vám to našetřit na neočekávané situace, jako je nemoc či ztráta zaměstnání.
Jak začít se sestavením rodinného rozpočtu
Tématu úspor a rodinného rozpočtu jsme se věnovali v podcastu Nepodceňto s hosty Jakubem Dvořákem, zakladatelem blogu a podcastu Rozbité prasátko a Renatou Bořkovcovou, koordinátorkou mobilních dluhových poradců v Člověku v tísni.
Oba doporučují, ujasnit si před tvorbou rodinného rozpočtu, jaký je jeho cíl. Proč je pro vás důležité, aby byly vaše finance v pořádku? Šetříte na základ hypotéky, na dovolenou nebo se potřebujete dostat z minusu? S jasným záměrem se vám bude rozpočet snáze dodržovat.
Metody pro sestavení rozpočtu
Jakmile si ujasníte svůj záměr, vyberte si z vhodných metod pro sestavení rozpočtu.
Nulový rozpočet
Metoda nulového rozpočtu je velmi náročná na čas, na druhou stranu vám poskytne přehled o každé koruně.
Cílem je stanovit účel pro každou korunu vašeho příjmu. Náklady si rozdělíte do kategorií, včetně spoření. Na konci měsíce byste neměli mít žádný přebytek, ale ani byste neměli utratit více, než kolik vyděláte.
Kategorie můžete průběžně upravovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám. Například v jednom měsíci zjistíte, že za jídlo utrácíte víc, než kolik jste si stanovili. Na příští měsíc si tedy pro kategorii jídlo vyhradíte vyšší částku. To ovšem znamená, že musíte z jiné kategorie ubrat.
Díky tomu, že přesně víte, za co utrácíte, snadno odhalíte, kde leží jádro vašich finančních problémů.
Výhodou metody nulového rozpočtu je stoprocentní přehled nad financemi. Nevýhodu představuje časová náročnost a také obtížné započítání nečekaných výdajů.
Obálková metoda
Obálkovou metodu využívaly už naše babičky. Spočívá v tom, že si vyčleníte několik obálek, kam každý měsíc ukládáte peníze. Z obálek následně čerpáte, pokud je obálka určena na výdaje, nebo si do nich spoříte. I částku, kterou spoříte, si můžete dále členit do obálek – například spoření na nečekané výdaje, na dovolenou, na nové auto a podobně.
V dnešní době už nemusíte využívat reálné papírové obálky, kam si rozdělujete hotovost. Tuto metodu je možné praktikovat i prostřednictvím internetového bankovnictví. Většina bank umožňuje rozdělení částek do virtuálních obálek v rámci spořicího účtu.
Obálkovou metodu můžete zjednodušit a využívat ji jen na spoření – to znamená, že si stanovíte pevnou částku, kterou budete odkládat do spořicí obálky za každých okolností po zaplacení všech nezbytných výdajů. Metoda tak dobře slouží i méně disciplinovaným jedincům.
Metoda stanovení poměru výdajů
Při správě rodinného rozpočtu můžete narazit na zlaté pravidlo 70-20-10:
70 procent příjmu jde na pravidelné nezbytné platby (nájem/hypotéka, energie, jídlo, pohonné hmoty, pojistky aj.)
20 procent příjmu si uložte na spoření, z toho polovinu na dlouhodobé spoření (důchod, investice) a polovinu na krátkodobé úspory (rezerva 3–6 měsíčních výplat pro náhlé výdaje)
10 procent příjmu můžete utratit za zábavu a další zbytné věci.
Setkáte se i s jiným poměrem, jak příjmy rozdělit, například na 50-30-20. 50 procent padne na pokrytí nezbytných nákladů, 30 procent na zábavu a záliby, 20 procent na spoření.
Přehled příjmů a výdajů
Pokud je vaším cílem ušetřit nebo snížit výdaje, nemusíte nutně zapisovat každou korunu. Může vám pomoci jen otevřít výpis z internetového bankovnictví a porovnat si příjmy a výdaje v každém měsíci. Většina bank ukazuje platby rozdělené do kategorií, případně si můžete údaje exportovat do excelu a zavést si vlastní systém třídění.
Rozlišujte výdaje nutné (hypotéka/nájem, energie, jídlo, doprava aj.) a zbytné (zábava, návštěva restaurací, dražší jídlo či značkové oblečení). Právě zbytné výdaje představují oblast, kde můžete ušetřit.
V epizodě Život rodin zdražuje. Kde šetřit? doporučuje Jakub Dvořák další jednoduchou metodu, jak najít úspory v rodinném rozpočtu.
„Oblíbená pomůcka je seřadit si výdaje od těch nejdražších po ty nejlevnější a podívat se opravdu na ty nejdražší, co v tom rozpočtu mám. To jsou většinou přesně ty výdaje, kde se dá ubrat jednotky až desítky procent. Typicky jakékoliv smlouvy, například operátor,“ vysvětluje Dvořák.
Nástroje pro sledování rodinného rozpočtu
Každému vyhovuje jiný nástroj, jak sledovat své příjmy a výdaje. Vyzkoušejte různé způsoby a najděte si ten, který vás bude bavit a vydržíte u něj.
Tužka a papír
Pro sledování rodinného rozpočtu není potřeba mít aplikace či jiné technické vymoženosti. Bohatě si vystačíte s obyčejnou tužkou a papírem, kam si zapíšete veškeré příjmy a výdaje. Ačkoliv je metoda časově náročnější, požadovaných výsledků s ní dosáhnete.
Tabulky v excelu
Své finance můžete spravovat i s pomocí excelových tabulek. Nabízí přehledné uspořádání všech informací o příjmech a výdajích. Navíc můžete využít nejrůznější matematické funkce, které vám umožní automatický výpočet – třeba kolik vám ještě zbývá uspořit k požadovanému cíli.
Oceníte také možnost kategorizace a filtrování. Díky tomu lépe uvidíte, jak si s financemi vedete v dlouhodobém horizontu. Kategorie si můžete i barevně označit.
Mobilní aplikace
Jste fanoušky moderních technologií? Pak vás potěší některá z desítek mobilních nebo počítačových aplikací, které se zaměřují na tvorbu a správu rodinného rozpočtu. K nejoblíbenějším patří české aplikace Spendee a Wallet.
Spendee je v základní verzi zdarma. Připlatit si můžete za pokročilé funkce, které vám umožní propojení s bankou, abyste nemuseli platby kartou nebo převody do aplikace zadávat ručně. Při nákupu v obchodě stačí pomocí aplikace vyfotit účtenku, doplnit potřebné informace a všechny údaje se automaticky načtou do aplikace, kde je následně můžete roztřídit do kategorií. Všechny přehledy si můžete stáhnout do excelové tabulky.
Wallet je také zdarma, ale některé funkce jsou dostupné pouze v prémiové placené verzi. Wallet můžete využívat k běžnému zapisování příjmů a výdajů či plánování dlouhodobých rozpočtů. Aplikace Wallet je propojená s vaší bankou, takže bankovní transakce se pravidelně synchronizují a třídí do stanovených kategorií. Wallet spolupracuje s více než 4 000 bankami z celého světa.
Mezi podobné zahraniční aplikace patří My Budget Book, Money Manager Expense & Budget nebo Monefy. Záleží na tom, jaké požadavky na aplikaci máte a co od ní očekáváte. Vyzkoušejte si, která vám bude nejlépe vyhovovat.
Pokud provádíte většinu plateb kartou či bankovním převodem, může vám velmi dobře posloužit také sledování příjmů a výdajů v internetovém bankovnictví. Většina bank umožňuje i pokročilejší funkce, jako je filtrování nebo kategorizace výdajů.