nabourany-predek-auta

Kdy stačí k nehodě vyplnit záznam o nehodě a kdy volat policii?

Dojde-li k dopravní nehodě, mají její účastníci dvě možnosti. Mohou se dohodnout a vyplnit záznam o nehodě, nebo zavolat policii, která nehodu vyšetří a sepíše úřední záznam o nehodě. Víte, kdy jen nutné policii volat a kdy ne? Existují nějaká oficiální pravidla?

Volat policii není nutné už od roku 2009

Spousta lidí netuší, že policii není nutné volat ke každé dopravní nehodě. To platí zejména pro méně závažné nehody “ťukance” bez zranění a s menšími škodami pouze na majetku. Za určitých okolností tak lze policii z řešení nehody vynechat, což značně urychlí odstranění nehody, a pojišťovny si vystačí s podklady, které jim dodá pojištěný. Má to však pravidla.


K upravení povinnosti volat policii k dopravního nehodě došlo 1. ledna 2009 v rámci novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Dle této novely existují pevně definované výjimky, kdy není nezbytně nutné volat policii k nehodě. Hlavní výhoda spočívá v urychlení řešení nehod pro účastníky a úspory ve výdajích policie i lepší statistiky nehodovosti pro stát. Ten totiž neohlášené nehody logicky nikde neeviduje.

Kdy není nutné k nehodě volat policii a stačí jen vyplnit záznam o dopravní nehodě

Dle výše uvedeného zákona není nezbytné volat policii k takové nehodě, při které nebyl zraněn žádný člověk, a výše vzniklé nehody nepřesáhne zhruba 100 000 korun. Pokud si člověk není u výše škody jistý, je rozumné policii zavolat. To platí také v případě, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil.

Policii ČR není nutné volat k dopravní nehodě pouze tehdy, pokud:

  • Při nehodě nedošlo ke zranění či dokonce usmrcení žádné osoby,

  • při nehodě nebyla poškozena žádná část pozemní komunikace (dopravní značky, svodidla, patníky, obrubník apod.),

  • odhadovaná škoda na každém vozidle přesahuje 100 000 korun,

  • jsou účastníci nehody schopni obnovit plynulý provoz co nejdříve,

  • se všichni účastníci nehody dohodnou na zavinění nehody bez jakékoliv pochybnosti,

  • je o nehodě na místě sepsán záznam o dopravní nehodě obsahující všechny náležitosti,

  • s obsahem záznamu o nehodě souhlasí oba účastníci a souhlas stvrdí podpisem.

V ideálním případě je doporučeno k sepsání záznamu o nehodě použít celoevropsky uznávaný formulář. Není však povinností řidičů jej mít v autě. K zápisu postačí i obyčejný papír. Záznam o nehodě však musí obsahovat všechny podstatné údaje. Předtištěný formulář má tu výhodu, že účastníkům jasně sděluje, jaké konkrétní informace mají účastníci vyplnit, zatímco zapomenout vyplnit důležité údaje bez pomoci předtištěného formuláře je běžné.

Podoba záznamu je jednotná v rámci celé Evropy. Tiskopisy formulářů záznamu o nehodě by měly být k dispozici na všech pobočkách pojišťoven. Tiskopis je vhodnější, protože je propisovací, a není tudíž tak stejný text psát dvakrát - pro viníka a poškozeného. Jinak si lze formulář stáhnout na webových stránkách ministerstva vnitra.

Stručný návod, jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě

Formulář záznamu o dopravní nehodě je poměrně jednoduchý. Obsahuje tři části - společnou pro viníka i poškozenou, modrou pro viníka a žlutou pro poškozeného. Jednotlivé body jsou očíslované, je tedy vhodné je vyplňovat postupně.

  1. Datum dopravní nehody

  2. Místo dopravní nehody - co nejpřesnější popis místa jako takového, nestačí pouze adresa

  3. Zranění - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

  4. Škoda na jiném majetku než vozidlech účastníků - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

  5. Svědci dopravní nehody - jméno a příjmení, adresa, kontakty

  6. Osobní údaje o pojištěném (viníkovi) a poškozeném

  7. Údaje o vozidlech viníka a poškozeného

  8. Údaje o pojišťovně viníka - pojišťovny, která bude vyplácet pojistné plnění poškozenému

  9. Údaje o řidiči

  10. Body střetu - na obrázku je nutné vyznačit místa, kde se vozidla střetla

  11. Stručný popis viditelných poškození - např. prasklé přední sklo, promáčklé levé přední dveře, prasklý nárazník

  12. Zaškrtněte odpovídají pole

  13. Schematické zakreslení nehody

  14. Poznámky - vhodné doplnit, že jste pořídili fotodokumentaci nehody, zdůraznit viníka apod.

  15. Podpisy viníka a poškozeného - před podpisem celý záznam znovu důkladně zkontrolujte

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?