Palubní deska veterán

Kdy se auto stane veteránem?

9. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Zatímco lidé se v určitém věku stávají seniory, automobily staršího roku výroby jsou označované jako veteráni. Není to však jen tak. Chcete-li, aby se váš vůz stal oficiálně veteránem a získal zelené registrační značky, musí splňovat hned několik podmínek.

Od kdy lze vůz považovat za veterána?

První a základní podmínkou k cestě za “titulem” veterán je rok výroby auta, přesněji řečeno jeho stáří. Na dobré cestě stát se veteránem je pouze vůz starší 30 let. Věk vozu se počítá od data výroby, nikoliv první registrace.

To však neznamená, že se veteránem může stát jakékoliv auto nad 30 let. Vůz musí nejprve projít celou řadou kontrol a testů, jejichž cílem je potvrzení originální původu, perfektního technického stavu a historické hodnoty daného automobilu.

Testy, testy a zase testy

Požadavky a podmínky přidělení statusu veterán shrnuje Mezinárodní technický kodex FIVA 2010, od něhož se odvíjí testování starých vozidel.

Jako první čeká majitele adepta na veterána testace klubová, která hodnotí historický původ auta (např. kontrola VIN kódů, protokoly STK a jiné), a poté testace krajská zaměřená na technický stav vozidla dle výše uvedeného kodexu FIVA (v podstatě se jedná o technickou kontrolu). Mezi testacemi nesmí uběhnout delší lhůta než 30 dní.

Testace nejsou zadarmo a majitele vyjdou na pár tisícovek. Cena klubové testace vychází nejvýše na 2 000 Kč, krajská pak stojí maximálně 800 Kč. Těmito částkami to však nemusí skončit. Celý proces se může prodražit o další a další výdaje například za pořízení kvalitních fotografií automobilu, konzultace s odborníky, proplacení cesty komisařů k vozu atd.

Veterán Škoda

Veteráni jsou osvobozeni od ekologické daně

Výhodou je osvobození od nutnosti placení ekologické daně, jejíž výši určují tzv. emisní normy dle nařízení EU. U vozidel starších 20 let může ekologická daň činit až několik tisíc korun. Majitelé veteránů tedy tuto daň platit nemusí. Kvůli odpuštění ekologické daně však veterán musí projít testem, který stojí 3 000 Kč, takze zadarmo to také úplně není.

Kdy lze vůz přihlásit jako veterána?

Pokud vůz úspěšně projde všemi testy a kontrolami a obdrží příslušná potvrzení, čeká jeho majitele další nezbytná administrativa spojená s přihlášením veterána do registru vozidel. Prvním krokem je sjednání povinného ručení pro veterány, jehož cena je oproti běžnému POV výrazně nižší s ohledem na obvykle používání veteránů.

S pojistnou smlouvou a doklady k vozidlu v rukách následuje cesta na úřad, který se zabývá registrací veteránů neboli historických vozidel. Seznam úřadů najdete na stránkách Federace klubů historických vozidel. Zde je nutné vyplnit žádost o registraci, žádost o testování, doložit fotografie a zelenou kartu jako doklad o povinném zákonném pojištění.

Je-li vše v pořádku, majiteli je předán průkaz historického vozidla, osvědčení o registraci vozidla a zelené registrační značky s písmenem “V”. Zapomenout nesmíme ani na poslední správní poplatek, který se pohybuje od 300 do 800 Kč.

Omezení a nevýhody historických vozidel

Podle kodexu FIVA je veterán takové “vozidlo, které je uchováváno a udržováno v historicky věrném stavu a není užíváno ke každodenní přepravě“. Tuto větu potvrzují i české předpisy, které uvádí, že „historické vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích za účelem podnikání a běžného denního užívání pro vlastní potřeby“.

To znamená, že s veteránem by se nemělo jezdit stejně jako s běžným vozidlem. Historická vozidla by měla dle předpisů sloužit pouze pro občasné vyjížďky nebo cesty na výstavy, srazy veteránů apod. Ve skutečnosti nejsou kontroly používání veteránů tak důsledné. Není to ani potřeba. Zapálení majitelé veteránů sami hledí na minimální dojezd a snaží se vozy udržovat v co nejlepším stavu, ať už po vizuální, tak i technické stránce.

Každý rok musí veterán absolvovat pravidelnou roční prohlídku za účelem prodloužení testování historického vozidla a to nejpozději do 31. května. Dojde-li ke změně majitele historického vozidla například z důvodu prodeje, musí nový majitel projít celým procesem znovu. Status veterána je totiž nepřenositelný.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.