Kdy potřebujete mezinárodní řidičský průkaz? - 2. díl
V minulém článku jsme vás informovali o tom, kde a jak je možné vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Nyní se podíváme na to, jaké další dokumenty možná budete potřebovat, a také co dalšího byste měli o mezinárodním řidičském průkazu vědět.
Co dalšího budete možná potřebovat za doklady?
Kromě mezinárodního řidičského průkazu s sebou na dovolenou možná budete potřebovat i další dokumenty. Zvláště, pokud jedete vozem už z České republiky a nepůjčujete si ho až na místě.
Pokud vyrážíte s vlastním vozem, musíte s sebou vézt tzv. malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla, a dále pak zelenou kartu.
Zelená karta představuje mezinárodně uznávaný dokument, jež potvrzuje, že máte sjednané povinné
ručení.
Díky zelené kartě vám povinné ručení platí v rámci Evropy, což je uvedeno právě na zelené kartě. Pokud jedete půjčeným autem, které vám například v České republice půjčil kamarád, je potřeba mít v autě dokument, který to stvrzuje. Bohužel totiž neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete.
Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil. Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.
A co povinné ručení, kde mi ještě platí?
Stejně tak platí, že při cestě za hranice vám ve vybraných státech platí i povinné ručení sjednané v České republice.
Každé povinné ručení vám platí v těchto státech:
Belgie,
Bulharsko,
Česká republika,
Dánsko,
Estonsko,
Finsko,
Francie,
Chorvatsko,
Itálie,
Irsko,
Island,
Kypr,
Lichtenštejnsko,
Litva,
Lotyšsko,
Lucembursko,
Maďarsko,
Malta,
Německo,
Nizozemsko,
Norsko,
Polsko,
Portugalsko,
Rakousko,
Rumunsko,
Řecko,
Slovenská republika,
Slovinsko,
Spojené království Velké Británie a Severního Irska,
Španělsko,
Švédsko.
Pro účely zelenokaretního systému i:
Švýcarsko,
Albánie,
Andorra,
Bosna a Hercegovina,
Bývalá svazová republika Makedonie,
Černá Hora,
Monako,
San Marino,
Srbská republika,
Turecko,
Ukrajina,
Vatikán.
U některých pojišťoven jsou pak do povinného ručení zahrnuty i státy:
Ázerbajdžán,
Bělorusko,
Írán,
Moldavsko,
Maroko,
Rusko,
Tunisko.
S těmi totiž Česká kancelář pojistitelů uzavřela dohodu k Interním Pravidlům. To znamená, že se každá pojišťovna může rozhodnout, jestli do těchto států její povinné ručení platit bude či nikoli. Pokud značka v zelené kartě přeškrtnuta není, pojištění vám v dané zemi platí. Pokud naopak přeškrtnuta je, má tato pojišťovna danou zemi ve výlukách.
Pozor, ne vždy se platnosti překrývají
Vzhledem k tomu, že pravidla nejsou jednotná, se některým řidičům trochu mohou poplést státy, kam si musí a nemusí zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a státy, kam si musí zřizovat i hraniční pojištění, pokud jim tam povinné ručení neplatí. Například ve Švýcarsku vám platí povinné ručení z České republiky, ale neplatí vám tam řidičský průkaz zde vydaný.Ve Švýcarsku musíte mít ten mezinárodní.
Jde pouze o doplněk, na našem území neplatný
Je také dobré vědět, že mezinárodní řidičský průkaz je pouze doplňkový doklad k vašemu standardnímu řidičskému průkazu. Neopravňuje vás tudíž k řízení vozidel na území České republiky. A to i když vám jej Česká republika vydala. Zde musíte jezdit s českou verzí řidičského průkazu.