Kdy potřebujete mezinárodní řidičský průkaz? - 1. díl
O řidičský průkaz si žádáte ve chvíli, kdy úspěšně složíte zkoušky v autoškole. Případně ve chvíli, kdy vám platnost současného řidičského průkazu končí. Tento vám ale platí jen na omezeném území a ve chvíli, kdy se vydáváte autem dál, budete potřebovat tzv. Mezinárodní řidičský průkaz.
Kde vám platí klasický řidičák?
Řidičský průkaz vám platí pouze na ty skupiny, které v něm máte vyznačené, to nemusíme připomínat. Jak je to ale s územní platností?
Standardní řidičský průkaz, se kterým se běžně pohybujete v rámci České republiky, vám plně postačuje i na cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.
Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.
Ve chvíli, kdy jedete autem do jiných zemí, už si s tímto řidičským průkazem nevystačíte. Potřebovat budete ten mezinárodní.
Kde vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?
Mezinárodní řidičské průkazy se vyřizují na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.
Nově navíc od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.
Žádost musíte podat osobně a vystát si frontu
Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu si musíte podat vy osobně. Podle zákona bohužel není možné k tomu někoho zmocnit.
Celou akci je však možné vyřídit na počkání. Tedy přijdete na obecní úřad s rozšířenou působností,
vyplníte potřebný formulář, podáte žádost a úředník vystaví mezinárodní řidičský průkaz. Zejména v exponovaných dobách, jako před prázdninami apod. ale dochází k tvoření dlouhých front, a tak je někdy potřeba počítat s tím, že ačkoli potřebný dokument dostanete na počkání, opravdu si budete muset často i několik hodin počkat.
Například v Praze se ale můžete dopředu objednat elektronicky. To vám zaručí, že se frontám vyhnete. Elektronické objednání je možné na Portálu hlavního města Prahy.
Jak vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?
Samotné vyřízení mezinárodního řidičského průkazu je jednoduché. Přes elektronický formulář se můžete objednat na konkrétní datum a čas.
S sebou si pak přinesete:
formulář žádosti na mezinárodní řidičský průkaz (ten si můžete stáhnout a vytisknout opět na Portálu hlavního města Prahy,
jakýkoli platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz),
váš platný řidičský průkaz, barevnou průkazovou fotografii (ve velikosti 35x45 mm),
peníze na správní poplatek - 50 Kč.
A následně si jen vyberete, jaký typ mezinárodního řidičského průkazu budete chtít.
Jedna ze dvou variant
Při žádosti o mezinárodní řidičský průkaz si budete moci vybrat ze dvou variant, a to:
vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky,
vzor podle Ženevské úmluvy – platnost 1 rok.
Jak názvy napovídají, mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské úmluvy platí ve státech, které v roce 1968 tuto úmluvu podepsaly. A druhá varianta platí pro řízení ve státech, které v roce 1949 podepsaly Ženevskou úmluvu.
Případně jsou státy, kde jsou uznávané oba typy průkazů.
Mezi státy Vídeňské úmluvy patří: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.
Mezi státy Ženevské úmluvy patří: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua- Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.
V následujícím článku se podíváme na to, jaké další dokumenty možná budete potřebovat.