Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty
Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?
Začněte výběrem oblečení na motorku
Základ pro jakoukoliv motorkářskou jízdu představuje bezpečné oblečení a ochranná výbava. Dlouhé cesty nejsou žádnou výjimkou. Připravit byste si měli:
helmu na motorku,
motorkářské rukavice,
bundu,
kalhoty,
obuv.
Oblečení na motorku a další výbavu přizpůsobte navštěvovaným destinacím. Podoba jednotlivých prvků se bude lišit v létě, chladném počasí nebo v dešti. Univerzální řešení pro každou příležitost bohužel neexistuje.
Myslíte si, že správný motorkář jezdí jedině v kůži? Odolná kůže stále patří mezi oblíbené materiály, ale na delší výpravy se nehodí. Jedním z hlavních důvodů je dlouhá doba schnutí – kožená bunda může po dešti schnout klidně tři dny.
Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní oblečení. Textil v dobrém počasí rychle uschne i na těle za jízdy. Bundy navíc mívají větrací otvory a několik vrstev, které lze podle potřeby kombinovat. V nepřízni počasí oceníte také skladné nepromoky.
Při výběru oblečení na motorku se zaměřte na odolnost proti prodření. Doba prodření se při pádu liší až o několik sekund. Tento rozdíl může sehrát klíčovou roli. Na oblečení proto nešetřete. Kvalitní a bezpečný komplet stojí nižší desítky tisíc Kč. Kompromisy nedělejte ani u helmy na motorku. Spolehlivý kousek vás vyjde zhruba na 10 000 Kč. Oblíbené jsou například modely značky LS2, Scorpion či Nolan.
Oblečení na motorku jedině s chrániči
Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být chrániče. U bundy jde o loketní a ramenní chrániče spolu s protektorem páteře. V případě kalhot by neměly chybět chrániče kolen a boků. Chrániče musí sedět na správném místě. V oblečení se zároveň musíte cítit pohodlně.
Výbavu si nejprve otestujte při kratším výletu po ČR. Pokud v oblečení mrznete nebo se naopak koupete v potu, je lepší na to přijít několik kilometrů od domova než na druhém konci Evropy.
Jak je to s pojištěním motorky?
Vyrážíte na motorce do zahraničí? Povinné ručení, které musíte mít ze zákona sjednané, platí ve většině států Evropy – seznam zemí je vyznačen na zelené kartě. Stejně jako v ČR se povinné ručení vztahuje jen na škody, jež způsobíte někomu jinému.
Pokud si chcete pojistit i škody na svém motocyklu, musíte mít havarijní pojištění. Vždy si ale zkontrolujte jeho územní platnost, obvykle se vztahuje na EU. Chystáte se do destinace, kde havarijko neplatí? Pak můžete pro dané země uzavřít krátkodobé havarijní pojištění nebo si na hranicích tohoto státu vyřídit hraniční pojištění. Zapomínat byste neměli ani na cestovní pojištění, které pokryje případné léčebné výlohy.
Nejvýhodnější nabídky povinného ručení a havarijního pojištění během chvíle najdete v našich online kalkulačkách.
Sbalené věci uložte do kufru na motorku
Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé cesty jsou tašky a kufry na motorku, do kterých uložíte osobní věci. Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je snáze tvarovat. Nejsou ale příliš voděodolné a hlavně se špatně zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů.
Na cesty balte s rozumem. Velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování a vybalování. Motorka obtěžkaná zavazadly se hůře ovládá. Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Jakmile motorku naložíte, jízdu si vyzkoušejte. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.
Jakou zvolit strategii při balení kufru
Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže, ideálně blízko ke středové ose. Na zadní nosič umístěte objemný, ale lehký náklad – třeba spacáky. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku. Část váhy tak přenesete na přední kolo. Čím více je přední kolo nadlehčováno, tím méně bude motocykl stabilní. Kufry na motorku doporučujeme pojistit. Pojištění zavazadel je běžnou součástí cestovního pojištění.
Nezapomeňte se chránit před zloději
Na delších cestách často nevíte, kde budete s motocyklem parkovat. Abyste svoji motorku ochránili i poté, co se od ní vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Vyšší stupeň ochrany vám přinese zámek s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Disponuje totiž otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.
Nové stroje nabízí také zabudované zámky na helmu. Díky nim přilbu na motorku bezpečně připevníte například na řídítkách a nemusíte ji nosit všude s sebou.
Povinná výbava na motorku a další doplňky na cestu
Povinná výbava na motorku se v ČR skládá jen z reflexní vesty a motolékárničky. V zahraničí se ale pravidla mohou lišit. Požadavky dané země si raději předem zjistěte. Kromě povinné výbavy si přibalte také soupravu na lepení duší, izolační pásku a základní nářadí na drobné opravy.
Ve Francii musíte mít na helmě na motorku reflexní nálepky? V Belgii je povinné nošení ochranného oděvu a v Chorvatsku vás může zaskočit povinnost vozit náhradní žárovky u určitých typů světel. V našich sousedních státech vás podobná překvapení nečekají. Vystačíte si tam s povinnou výbavou na motorku z ČR.
Jaké další vychytávky by se vám na dlouhých cestách mohly hodit?
Navigace a mobilní aplikace pro motorkáře (Scenic, EatSleepRIDE, Motobit apod.)
Intercom na motorku (pro komunikaci se spolujezdcem a dalšími motorkáři)
Mechanický tempomat a opěrka dlaně
Reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti
Powerbanka (nejen pro dobíjení elektroniky, ale i nouzové nastartování motorky)
Držák na mobil na motorku