Jak postupovat při nehodě v zahraničí?
Jsou určité destinace, do kterých bychom rozhodně neměli jezdit, pokud nechceme riskovat jakoukoliv neočekávanou událost. Ta se může týkat únosu, útoků teroristů i celé řady dalších věcí. I když si pro tyto cesty sjednáte cestovní pojištění, nebude vám nic platné. Spousta pojišťoven vás navíc při cestě do těch nejvíce rizikových zemí ani nemusí pojistit. I na to je tedy dobré myslet ve chvíli, kdy zatoužíte po dobrodružné dovolené a začnete plánovat netradiční cestu. Pamatujte, že je mnohdy lepší zvolit bezpečnou destinaci, než se zbytečně vystavovat riziku.
I banální dopravní nehoda v zahraničí může být daleko víc stresující než ta na českých silnicích. Proto je dobré už dopředu vědět, co v takovém případě dělat. Nejdůležitější je zachovat klid a začít vše postupně řešit. Řešení dopravní nehody v zahraničí přitom obvykle není o moc těžší než v Česku. Samozřejmě vám vše bude trochu komplikovat cizí jazyk, ale postupy jsou velmi podobné.
Zabezpečte místo nehody
Úplně nejdříve se snažte zjistit, zda nebyl při nehodě někdo zraněn. A to samozřejmě nejen ve vašem autě, ale také v autech všech dalších účastníků. V případě potřeby ihned volejte záchrannou službu, které se většinou v zahraničí dovoláte na čísle 112. Pokud to situace vyžaduje, snažte se samozřejmě všem potřebným do příjezdu záchranářů poskytnout první pomoc. Nezapomeňte ale při tom na reflexní vestu. Mimochodem, tu byste měli mít v autě k dispozici pro každého člena vaší posádky. Poté místo nehody zabezpečte výstražnými trojúhelníky, a pokud to jde, nechte blikat výstražná světla, načež se odeberte s celou osádkou vozu někam stranou. Až teď je čas začít řešit další věci.
Volejte asistenční službu
Nejdříve je dobré zkusit se s dalšími účastníky nehody domluvit. Zda budete volat policii, či ne a jaký bude další postup. Pak pro vás přichází na řadu další důležitý krok. Zavolejte asistenční službu své pojišťovny. Telefonní číslo najdete na zelené kartě, kterou v cizině musíte mít s sebou, ale je dobré si ho předem uložit přímo do telefonu. Asistentovi na telefonu sdělte své jméno, rodné číslo, registrační značku vozu a v ideálním případě i číslo pojistné smlouvy. Popište také, kde jste a co se stalo. Asistenční služba vám samozřejmě poradí, jak postupovat. Asistenta na telefonu volejte klidně opakovaně, a to vždy, když vám v průběhu vyšetřování nehody nebude něco jasné.
Všechno si vyfoťte
Při nehodě v zahraničí je důležité mít vše dobře zdokumentováno. Snažte se proto celou nehodu co nejlépe nafotit. Udělejte si snímek nejen celé nehody, ale vyfotografujte také různé detaily, které by mohly být důležité. Snažte se také, aby alespoň na některých fotkách byla patrná SPZ vašeho auta i poznávací značky všech dalších účastníků. Vyfoťte si rovněž zelenou kartu dalších účastníků nehody – to je důležité hlavně v případě, kdy nehodu evidentně zavinil někdo jiný.
S policií, nebo bez ní?
Také v cizině obvykle platí, že menší nehody bez zranění účastníků a malou škodou na autech je možné vyřešit bez přivolání policie. I v takovém případě však pro jistotu zavolejte asistenční službu své pojišťovny. Následně vás čeká sepsání Záznamu o dopravní nehodě. Evropský formulář je standardizovaný a účastníci nehody proto mají stejný, jen každý ve své jazykové verzi. Vyplnění formuláře by proto neměl být problém, ani když jazykem dané země příliš nevládnete.
Do Záznamu o dopravní nehodě se zapisují kontakty na všechny účastníky. Nebojte se je ověřit podle osobních dokladů zúčastněných. Na záznam popište nehodu česky, a pokud nesouhlasíte s verzí průběhu nehody druhého řidiče, napište to opět česky do kolonky s komentářem.
Policii budete volat, pokud je škoda na autech příliš velká, někdo je zraněn nebo mrtev, ale také v případě, že jsou třeba poškozena svodidla, osvětlení a další veřejný majetek. O tom, kdy volat policii, se raději informujte dopředu. Jsou země, třeba Bulharsko, kde musí cizinec při dopravní nehodě volat policii vždy. Policie nehodu vyšetří a vystaví protokol, který musíte podepsat. To však nedělejte, pokud protokolu dobře nerozumíte. Máte-li cokoli na srdci (třeba svoji verzi nehody, další informace a tak dále), do protokolu to česky připište. Všechny zápisy, protokoly, účtenky a fotografie nehody si pečlivě uschovejte. Čím více dokumentů budete mít, tím lépe.
Oznamte nehodu pojišťovně
Nakonec nehodu v zahraničí oznamte své pojišťovně, která zařídí vše ostatní. Pokud jste volali asistenční službu, bude už o vás pojišťovna nejspíš vědět. Jste-li viníkem nehody, začne pojišťovna vše řešit se svými partnery v dané zemi. Pokud jste nehodu nezavinili a jste v roli poškozeného, můžete si vybrat: Buď své nároky uplatníte přímo u pojišťovny viníka nehody, nebo se obrátíte na škodního zástupce v Česku. Svého škodního zástupce můžete najít na webových stránkách České kanceláře pojistitelů. Musíte zde zadat zemi, v níž se nehoda stala, a pojišťovnu viníka. Někdy vám však aplikace škodního zástupce nenajde. V takovém případě vám nezbude než jednat přímo s pojišťovnou viníka nehody. Počítejte také, že náhrada škody ze zahraničí bude delší – vyřizovat se bude klidně i několik měsíců.
Pozor na pojištění
Před výjezdem do zahraničí je také dobré ověřit si parametry své pojistky. A to jak povinného ručení, tak i havarijního pojištění. Pokud havarijní pojištění nemáte, je možné ho sjednat krátkodobě právě za účelem zahraniční cesty. U povinného ručení se zajímejte hlavně o výši pojistného krytí a rozsah rizik, které pojištění kryje.
Asi není třeba zdůrazňovat, že pro cesty do zahraničí je lepší kvalitnější pojistka s vyššími pojistnými limity a větším rozsahem krytých rizik. Často je možné připojistit i větší pomoc při vyřízení eventuální nehody nebo třeba i pojištění nezaviněné nehody. Pokud ho máte, většinou se dočkáte rychlejší náhrady škody. Díky kvalitnější pojistce si můžete například zapůjčit náhradní vůz a pojišťovna vám zaplatí krátkodobé ubytování blízko místa s nepojízdným autem.