operativní leasing

Jak funguje operativní leasing?

2. 7. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Sen o vlastním plechovém miláčkovi má asi každý z nás. Málokdo si ho ale dokáže jednoduše splnit. Pořízení osobního vozu totiž nepatří mezi zanedbatelné investice. Naštěstí existují způsoby, jak vůz získat i bez toho, abyste měli naspořenou potřebou částku. Jednou z možností je klasický účelový úvěr na auto, druhou pak finanční nebo operativní leasing. A právě druhému zmíněnému způsobu budou věnovány následující řádky.

Jak operativní leasing funguje?

Operativní leasing na auto je vlastně ve své podstatě pronájem vozidla, které vlastní úvěrová společnost. Platí tak, že vůz není po celou dobu splácení leasingu váš, ale stále patří leasingové společnosti. Pro operativní leasing neplatí žádná zvláštní omezení, co se délky pronájmu týče. Většinou je tak vše ve vaší kompetenci. Obvykle se však tento typ leasingu sjednává na dobu minimálně jednoho roku. Podmínkou není ani to, že musíte na konci období vůz odkoupit (je to pouze možnost). e záleží na vzájemné domluvě a podmínkách vybrané leasingové společnosti.

Výhody operativního leasingu

  • Díky operativnímu leasingu neplatíte akontaci

  • Jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak získat nové auto

  • V ceně operativního leasingu je povinné ručení i havarijní pojištění

  • Neřešíte prodej auta – po skončení leasingu ho jednoduše vrátíte

  • Firmy nebo podnikatelé si mohou dát měsíční splátky vozu do nákladů

Komu je operativní leasing určený?

Auta na operativní leasing byla donedávna poskytována prakticky jen firmám a podnikatelům. Běžní lidé si o tomto způsobu používání automobilu mohli nechat jen zdát. Naštěstí se přístup firem k poskytování operativního leasingu automobilů soukromým osobám v uplynulých měsících zásadně změnil.

Nyní tak existuje nespočet firem, které nabízí i operativní leasing pro soukromé osoby. Služba je určená zejména pro ty, kteří nechtějí do nového vozu investovat přemrštěné částky a zároveň chtějí neustále jezdit v novém. Pokud navíc podnikáte, můžete si měsíční splátky vozu dát do nákladů.

Každá mince má dvě strany

Protože nic není jenom černé nebo bílé, také u operativního leasingu existují jisté nevýhody. Tou největší je asi to, že vůz, za který každý měsíc platíte, vlastně nikdy není váš. Dokud ho neodkoupíte, stále patří leasingové společnosti. Odkupní cena vozidla navíc není řidiči prakticky až do konce leasingu známá.

Leasingová společnost ji sděluje cca 2 – 3 měsíce před skončením doby leasingu. Problémem může být také počet ujetých kilometrů. Mnohé leasingové firmy totiž mají horní strop najetých kilometrů, které řidič může za rok ujet. Pokud toto číslo překročí, většinou se mu navýší splátka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.