autonehoda v zahraničí

Jak funguje havarijní pojištění v zahraničí? Podobně jako u nás, ale s jednou zásadní podmínkou

Auto zkontrolované, kufry sbalené, doklady a důležité informace nachystané. Teď už zbývá jenom vyrazit. Plánujete pohodovou dovolenou, výlet nebo služební cestu za naše hranice? Pokud se tam budete dopravovat osobním automobilem, je dobré překontrolovat jednu zásadní „maličkost“, která vám může na cestách ušetřit spoustu finančních prostředků. Řeč je o havarijním pojištění.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově nazýváno „povinné ručení“, je u nás ze zákona povinné. Kryje ale pouze ty škody (na zdraví, majetku, v krajním případě i životech), které řidič automobilu způsobí ostatním účastníkům silničního provozu. Na škody vzniklé během nehody na vlastním vozidle se povinné ručení nevztahuje. 

Proto si stále více zodpovědných řidičů sjednává havarijní pojištění, které kryje události, při nichž dojde k poškození nebo zničení jejich vozidla. Některé pojišťovny sem řadí i škody na zaparkovaném vozidle způsobené zvířetem (např. poškození auta kunou) a někdy bývá toto pojištění podřazeno pod pojištění živelné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní pojišťovně i na tom, jak je smlouva postavená.

Drobnost, která vám zachrání úspory

Pokud bychom se blíže podívali na fungování havarijního pojištění v zahraničí, pak zjistíme, že funguje prakticky totožně jako u nás. Jednu „drobnost“ ale přece jen musíme před odjezdem zkontrolovat. Ne každá pojistka se totiž vztahuje na škody vzniklé za hranicemi České republiky. 

O tom, kde všude havarijní pojištění platí, vás informuje tzv. územní platnost. Tento údaj najdete v pojistných podmínkách havarijní pojistky. Většinou je typické, že v Česku sjednané havarijní pojištění platí na území Evropské unie.  Vždy si ale zkontrolujte trasu, kterou budete projíždět a cílovou destinaci, kam míříte.

Neriskujte a sjednejte si havarijní pojištění na dovolenou

Co dělat ve chvíli, kdy zjistíte, že vám „havarijko“ v určité části cesty nebo destinaci neplatí? Možností máte rovnou několik. Buď můžete u stávající smlouvy změnit její územní platnost, nebo si sjednat hraniční pojištění, které vyřídíte přímo na hraničních přechodech.

Další možností je i havarijní pojištění na dovolenou. Jde o tzv. krátkodobé pojištění, které se vztahuje na vozidlo pouze v přesně vymezené době, která odpovídá reálné době dovolené, výletu nebo služební cesty. V něm je většinou obsaženo všechno, co potřebujete při nepříjemnostech s autem za hranicemi Česka. Pojištění se vztahuje na nehody, poruchy nebo vandalismus. Je v něm ale také zahrnuta asistenční služba, která může při nehodách či jiných nepříjemnostech výrazně pomoci. 

Havarijní pojištění na dovolenou může krýt také odtah vozidla nebo jeho opravu. Některé pojišťovny nabízejí i možnost zapůjčení náhradního auta v případě velké poruchy vašeho vozidla. Pokud si v cílové destinaci půjčujete auto z půjčovny i v tomhle případě se vyplatí mít dovolenkové „havarijko“ sjednané. Autopůjčovny zpravidla mívají auta pojištěná, pokud je ale poškodíte, pravděpodobně se nevyhnete vysoké spoluúčasti

Jak vybrat havarijní pojištění do zahraničí?

Stejně jako u kterékoli jiné pojistky, tak i při výběru havarijního pojištění do zahraničí je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží praktické a nezávislé online srovnávače, kam stačí zadat informace o plánované cestě, vozidlu a jeho vlastníkovi. Na základě vstupních údajů se před vámi otevře kalkulačka s aktuální nabídkou, z níž si vyberete produkt, který bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům.

Tady je ovšem nutno doplnit, že výběr pojistky na základě ceny nemusí být vždy výhrou. Mnohem důležitějším parametrem je rozsah pojistného plnění, pojistné limity, výluky  a samotná nabídka asistenčních služeb. Neméně důležité je též pročíst podmínky vybrané pojišťovny, případně si nechat od zkušeného pojišťovacího specialisty vysvětlit, na co vše máte nárok a do jaké výše. 

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?