Imobilizér

Imobilizér zabezpečuje auto, a navíc zlevňuje havarijní pojištění

10. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Zkušený zloděj lehce pronikne do vozů, které stojí na veřejném parkovišti, ale potom zažívá napínavý okamžik. Buďto nastartuje a odjede, nebo narazí na imobilizér. V moderních automobilech jsou nainstalovány elektronické, mechanické či centrální bezpečnostní systémy. Díky tomu můžete být klidnější, a navíc každoročně ušetřit přes 1 200 Kč na havarijním pojištění.

Automobil patří mezi movitý, neboli mobilní majetek. Dneska stojí před vaším domem, ale zítra může přejet do jiného kraje či státu. Pokud sedíte za volantem a svobodně řídíte, všechno zůstává v pořádku. Ale jakmile se na vaše místo posadí nezvaný host, potřebujete nějaký imobilizér – přístroj, který zloději nedovolí, aby odjel.

Policie potvrzuje, že kriminálníci mají problémy

Do černé kroniky se zapsal například jeden brněnský zlodějíček, který v Rakousku postupně ukradl 138 automobilů. Několik let řádil především ve Vídni, kde se zaměřoval na značky Škoda a Volkswagen. Teprve potom, v roce 2012, byl dopaden rakouskou policií.

V posledních letech však automobilky zapracovaly na efektivních imobilizérech, takže zloději sice občas proniknou do cizího vozu, ale málokdy nastartují. Tuzemská státní policie informovala, že například na Trutnovsku byla úspěšně zablokována škodovka a v Českém Krumlově odolal zaparkovaný volkswagen. Darebáci sice poničili interiér, ale odjet nedokázali.

Imobilizér funguje mechanicky, elektronicky či centrálně

Bezpečnostní systémy můžeme rozdělit podle základního principu, na kterém fungují.

  • Mechanické imobilizéry fyzicky blokují pohyb, dokud nejsou odemčeny. Sem řadíme „botičku”, která brání kolům v rozjezdu, ale také zámek na volant nebo na řadicí páku (zpátečku).

  • Elektronické imobilizéry zajišťují, aby mohl nastartovat jenom člověk, který použije správný klíč. Pokud zloděj zasune nějaký univerzální paklíč, má smůlu. Potřebujete unikátní klíč, který prostřednictvím rádiových vln vyšle správný zakódovaný pokyn řídící jednotce (Electronic Control Unit – ECU), aby nastartovala.

  • Centrální bezpečnostní systém používá satelitní navigaci (Global Positioning System – GPS), aby neustále sledoval polohu svěřeného automobilu. Jakmile se dovnitř dostane zloděj, přijíždí soukromá zásahová služba anebo policie.

Havarijní pojištění vyjde levněji, když jste zabezpečeni

V praxi můžete kombinovat různé ochranné prvky, abyste minimalizovali riziko, že přijdete o svůj vůz. Opatrní řidiči navíc dostávají slevu na havarijní pojištění, jak uvidíme na modelovém příkladu.

Srovnejme, kolik stojí havarijko pro novou Škodu Octavii, která byla zakoupena letos, za 612 900 Kč. Disponuje motorem o objemu 1 968 cm³ a maximálním výkonu 85 kW. Řidič právě oslavil 45. narozeniny a má poštovní směrovací číslo 148 00 (Praha 4 – Kunratice). Najede až 15 000 kilometrů/rok, ale doposud nehavaroval a jeho rozhodná doba (nepřetržitého pojištění) trvá 256 měsíců.

Uvedeme nejnižší aktuální ceny za balíček „All Risk”, který zahrnuje všechny standardní automobilové pojistné události: havárii, odcizení, vandalismus, živelné příhody nebo střety se zvířaty. Imobilizér znamená bezmála 18% slevu (1 240 Kč/rok):

  • Pokud automobil nemá žádný zabezpečovací systém, havarijko stojí 6 984 Kč/rok.

  • Pokud má elektronický nebo mechanický imobilizér, případně aktivní GPS, klesáme na 5 744 Kč/rok.

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.