Slečna s vlajkou USA

Dovolená v Americe: Co všechno zařídit před cestou? - 1. díl

Každá dovolená má svá specifika, na která je potřeba se před cestou připravit. Někam musíte dopředu zařizovat vízum, pro které možná musíte i do zahraničí, jinde je potřeba projít sérií očkování. Co je potřeba zařídit, než vyrazíte do Ameriky?

Vízum netřeba, ale registrace je povinná

Do USA už řadu let o víza žádat nemusíte. I tak ale není možné vycestovat tam bez jakéhokoli dokumentu. Před příjezdem musíte vyplnit tzv. registrační list.

Registrační list do USA vyplníte na této adrese: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Ten se doporučuje vyplnit minimálně 72 hodin před odletem. Bez toho, abyste registrační list úspěšně vyplnili a přišlo vám potvrzení, že vám byla udělena tzv. Esta nebo Eta, vás do země nevpustí. A zároveň musíte mít pas s biometrickými údaji.

Podrobnosti jsme přinesli ve článku “Do jakých zemí potřebujete vízum?”.

Pas musíte mít biometrický

Při cestě do Ameriky musíte mít tzv. biometrický pas. Tedy klasický pas se zabudovaným mikročipem, který obsahuje biometrické údaje, díky nimž je možné ověřit vaši identitu. Tímto biometrickým údajem může být například otisk prstu, sken oční duhovky apod.

Standardní lhůta pro vydání nového cestovního pasu je 30 kalendářních dní. Pas vám pravděpodobně vystaví i dříve, toto je pouze nejzazší termín, do které musí být doklad vyhotoven. Vystavení stojí 600 Kč a požádat můžete na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností.

Podrobně jsme se tématu věnovali ve článku “Cestovní pas: kde vám jej vydají a za kolik?”.

Pozor na “nevhodná” razítka

Cestování na víza má ještě jednu nevýhodu. Všude vám dají razítko do pasu. A tato razítka vám pak mohou znemožnit vstup do jiných zemí.

Výše uvedený formulář vám do USA nebude stačit v případě, že jste kdykoli po 1. březnu 2011 vycestovali do Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie nebo Súdánu. Neznamená to však, že by vám vstup na území USA nepovolili. Pouze budete muset absolvovat klasickou cestu, jak o víza žádat. Tedy dostavit se na velvyslanectví USA, které se nachází v Praze.

Orazítkovaný cestovní pas

A co mezinárodní řidičský průkaz?

Pokud plánujete na dovolené v Americe řídit auto, je potřeba si ještě před odjezdem z ČR zajistit mezinárodní řidičský průkaz. Ty vydává Registr řidičů odboru dopravněsprávních činnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Žádost a následné převzetí průkazu musíte udělat vy osobně, není možné k tomu někoho zplnomocnit. Na druhou stranu jej ale dostanete na počkání, když s sebou přinesete tyto dokumenty:

  • vyplněnou žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu,

  • platný řidičský průkaz,

  • občanský průkaz,

  • průkazovou fotku velikosti 35x45 cm,

  • 50 Kč na správní poplatek.

Pokud si v USA plánujete auto půjčit, nezapomeňte si před odjezdem zřídit i kreditní kartu. Z té totiž budete hradit deposit v autopůjčovně. Naopak bez kreditní karty budete mít velký problém si auto půjčit.

Mezinárodní řidičský průkaz je pouze doplňkový doklad k vašemu standardnímu řidičskému průkazu. Vydává se ve 2 variantách:

  • vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky

  • vzor podle Ženevské úmluvy, platnost 1 rok

Mějte také na paměti, že mezinárodní řidičský průkaz vás neopravňuje k řízení vozidel na území České republiky. A to i když vám jej Česká republika vydala. Zde musíte jezdit s českou verzí řidičského průkazu.

Jaká potřebujete očkování?

Na dovolenou do USA žádná speciální očkování nepotřebujete. Stačit vám bude tzv. základní soubor očkování. Tím se označují ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli. Mezi ně se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, proti spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vašim lékařem.

Pokud budete cestovat letadlem nebo hromadnou dopravou a čekají vás dlouhé přesuny, hrozí vyšší riziko přenosu kapénkové infekce. Jako prevenci vám tak lékař může doporučit očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám. Očkovat se můžete nechat i proti chřipce, spalničkám a planým neštovicím.

Záleží ale i na tom, v jakém ročním období na dovolenou jedete. Některé nemoci se vyskytují jen sezónně a mimo sezónu tak není důvod k očkování.

O tomto tématu jsme podrobně psali ve článku Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?”.

V následujícím článku si přiblížíme, co zařídit v případě cestování se zvířaty a na co dalšího se před cestou připravit.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.