Dovolená v Americe: Co všechno zařídit před cestou? - 1. díl
Každá dovolená má svá specifika, na která je potřeba se před cestou připravit. Někam musíte dopředu zařizovat vízum, pro které možná musíte i do zahraničí, jinde je potřeba projít sérií očkování. Co je potřeba zařídit, než vyrazíte do Ameriky?
Vízum netřeba, ale registrace je povinná
Do USA už řadu let o víza žádat nemusíte. I tak ale není možné vycestovat tam bez jakéhokoli dokumentu. Před příjezdem musíte vyplnit tzv. registrační list.
Registrační list do USA vyplníte na této adrese: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Ten se doporučuje vyplnit minimálně 72 hodin před odletem. Bez toho, abyste registrační list úspěšně vyplnili a přišlo vám potvrzení, že vám byla udělena tzv. Esta nebo Eta, vás do země nevpustí. A zároveň musíte mít pas s biometrickými údaji.
Podrobnosti jsme přinesli ve článku “Do jakých zemí potřebujete vízum?”.
Pas musíte mít biometrický
Při cestě do Ameriky musíte mít tzv. biometrický pas. Tedy klasický pas se zabudovaným mikročipem, který obsahuje biometrické údaje, díky nimž je možné ověřit vaši identitu. Tímto biometrickým údajem může být například otisk prstu, sken oční duhovky apod.
Standardní lhůta pro vydání nového cestovního pasu je 30 kalendářních dní. Pas vám pravděpodobně vystaví i dříve, toto je pouze nejzazší termín, do které musí být doklad vyhotoven. Vystavení stojí 600 Kč a požádat můžete na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností.
Podrobně jsme se tématu věnovali ve článku “Cestovní pas: kde vám jej vydají a za kolik?”.
Pozor na “nevhodná” razítka
Cestování na víza má ještě jednu nevýhodu. Všude vám dají razítko do pasu. A tato razítka vám pak mohou znemožnit vstup do jiných zemí.
Výše uvedený formulář vám do USA nebude stačit v případě, že jste kdykoli po 1. březnu 2011 vycestovali do Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie nebo Súdánu. Neznamená to však, že by vám vstup na území USA nepovolili. Pouze budete muset absolvovat klasickou cestu, jak o víza žádat. Tedy dostavit se na velvyslanectví USA, které se nachází v Praze.
A co mezinárodní řidičský průkaz?
Pokud plánujete na dovolené v Americe řídit auto, je potřeba si ještě před odjezdem z ČR zajistit mezinárodní řidičský průkaz. Ty vydává Registr řidičů odboru dopravněsprávních činnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Žádost a následné převzetí průkazu musíte udělat vy osobně, není možné k tomu někoho zplnomocnit. Na druhou stranu jej ale dostanete na počkání, když s sebou přinesete tyto dokumenty:
vyplněnou žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu,
platný řidičský průkaz,
občanský průkaz,
průkazovou fotku velikosti 35x45 cm,
50 Kč na správní poplatek.
Pokud si v USA plánujete auto půjčit, nezapomeňte si před odjezdem zřídit i kreditní kartu. Z té totiž budete hradit deposit v autopůjčovně. Naopak bez kreditní karty budete mít velký problém si auto půjčit.
Mezinárodní řidičský průkaz je pouze doplňkový doklad k vašemu standardnímu řidičskému průkazu. Vydává se ve 2 variantách:
vzor podle Vídeňské úmluvy – platnost 3 roky
vzor podle Ženevské úmluvy, platnost 1 rok
Mějte také na paměti, že mezinárodní řidičský průkaz vás neopravňuje k řízení vozidel na území České republiky. A to i když vám jej Česká republika vydala. Zde musíte jezdit s českou verzí řidičského průkazu.
Jaká potřebujete očkování?
Na dovolenou do USA žádná speciální očkování nepotřebujete. Stačit vám bude tzv. základní soubor očkování. Tím se označují ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli. Mezi ně se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, proti spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.
Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vašim lékařem.
Pokud budete cestovat letadlem nebo hromadnou dopravou a čekají vás dlouhé přesuny, hrozí vyšší riziko přenosu kapénkové infekce. Jako prevenci vám tak lékař může doporučit očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám. Očkovat se můžete nechat i proti chřipce, spalničkám a planým neštovicím.
Záleží ale i na tom, v jakém ročním období na dovolenou jedete. Některé nemoci se vyskytují jen sezónně a mimo sezónu tak není důvod k očkování.
O tomto tématu jsme podrobně psali ve článku “Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?”.
V následujícím článku si přiblížíme, co zařídit v případě cestování se zvířaty a na co dalšího se před cestou připravit.