cestování autem kufr

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 2. díl

V minulém článku jsme si rozebrali, co je potřeba zařídit, než vyrazíte s autem do zahraničí. Nyní se podíváme, co dalšího možná budete muset vyřešit, než vás bude čekat zasloužená dovolená.

Co když nejedete svým vozem?

Další papír si pak musíte obstarat v případě, že cestujete vozem, který vám půjčil například kamarád. Bohužel neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete. Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil.

Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.

Vezměte si i formuláře pro případ nehody

Myslete i na to, že se vám v zahraničí může stát dopravní nehoda. Ať jste sebelepší řidič, neovlivníte vše. Vy chybu udělat nemusíte, někdo může nabourat do vás.

Před odjezdem z České republiky si proto zkontrolujte, že máte v autě formulář “Evropský záznam o dopravní nehodě”, klidně i v několika kopiích. Jde o obsahově stejný formulář, jaký se vyplňuje v České republice, jen tento je v cizím jazyce. Pro jistotu si tak můžete vzít i ten český, abyste věděli, co přesně máte vyplnit.

Naplánujte si trasu

Plánování trasy vám může ušetřit čas i peníze. Pokud víte, že se někde tvoří dlouhé kolony, je výhodné dané místo objet. Sice delší cesta, ale paradoxně mnohdy strávíte na cestě kratší dobu, když se vyhnete dlouhému stání v kolonách.

Někdo zase vynechává placené úseky dálnic, aby za cestu ušetřil. V některých státech se platí i průjezd vybranými tunely, tak řada cestovatelů vynechává i je.

Naopak pokud chcete jet nejkratší trasou a platba dálniční známky vám nevadí, ještě před odjezdem si zjistěte, kde je možné tyto známky koupit. Mnohdy se stane, že najedete na dálnicí v cizí zemi, dálniční známku nemáte a řadu kilometrů vyhlížíte benzinovou pumpu, abyste si známku koupili. To už se ale vystavujete pokutě.

V některý státech, například na Slovensku, je možné si dálniční známku koupit i dopředu on-line.

Cestování se psem

Berete i mazlíčka?

Pokud s vámi na dovolenou autem jede i domácí mazlíček, je potřeba počítat s dalším zařizováním. Je v podstatě jedno, s jakým zvířetem cestujete, vždycky musí mít vlastní pas, respektive mezinárodní průkaz pro malá zvířata. Ten vám vystaví veterinář, kterému provádění těchto úkonů schválila krajská veterinární správa.

Zvíře musí mít čip nebo tetování, a také možná některá očkování.

Další komplikace nastávají, pokud se zvířetem nejede i jeho majitel. Na to je potřeba myslet a pro všechny případy si do pasu zvířete nechat zapsat i další osoby, které zvíře na zahraniční cestě doprovází. Za tímto účelem je také potřeba doprovázející osobě vypsat písemnou plnou moc, která ji opravňuje k tomu, aby s sebou zvíře do zahraničí vezla. Tuto plnou moc pak pochopitelně musí mít u sebe.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.