dovolená cesta autem

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 1. díl

Řada cestovatelů se každoročně chystá na dovolenou k moři vlastním autem. Je v tom pohodlí a komfort zastavit si kdekoli chcete a jet vlastním tempem. Je ale dobré se na takovou cestu připravit, ať vás pak auto někde nenechá, případně ať se nedostanete do potíží, z nichž vám vlivem nedostatečné přípravy nemá kdo pomoci.

Servis auta

Před samotnou cestou na dovolenou auto zkontrolujte, ať víte, že nemá nějaké skryté potíže. Kontrolu můžete částečně provést i sami, nebo můžete vůz svěřit odborníkům v servisu.

V autorizovaném servisu váš vůz prohlédne profesionál a může odhalit to, čeho byste si laickým pohledem nemuseli všimnout. Zabere to ale nějaký čas, možná se budete dokonce muset objednat na nějaký termín. To může být problematické zejména v případě, kdy autem k moři odjíždíte už za pár dní a nedaří se vám domluvit čas, kdy máte volno vy i servis. Takovou prohlídku je tedy potřeba plánovat s předstihem. Což se ale doporučuje obecně i v případě, že si prohlídku provedete sami, abyste na případnou opravu měli čas.

Při kontrole v servisu by vám měli zkontrolovat zejména tlumiče, sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalitu motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek, které si sami nezkontrolujete.

Oproti tomu prohlídku auta na vlastní pěst si můžete provést i doma v garáži, a to jen podle vašich časových možností. Bude to také levnější, jelikož v servisu byste za prohlédnutí auta museli zaplatit. Takto budete muset platit jen v případě, že najdete nějakou závadu a tu budete potřebovat před odjezdem vyřešit.

Co máte pojištěno?

Ještě před odjezdem udělejte inventuru ve svých pojistných smlouvách, které máte na auto uzavřené, tedy povinné ručení a případně i havarijní pojištění. Pokud si nejste jisti, informujte se u své pojišťovny, jaké všechny služby máte v ceně pojištění.

Zejména by vás mělo zajímat, co vám pojištění kryje v případě asistence a hrazení nákladů. Zda vám pojišťovna zajistí případný odtah vozu domů, nebo jen do nejbližšího servisu, jestli vám proplatí náklady na návrat domů, když vaše auto bude muset zůstat na místě, případně náklady na ubytování apod.

A můžete také zvážit také sjednání krátkodobého havarijního pojištění jen na dobu dovolené u moře.

Zvažte i připojištění vozidla

Samozřejmě platí, že i v zahraničí je vaše povinné ručení a havarijní pojištění platné, a to vždy ve státech, které jsou uvedené na zelené kartě.

A i když třeba standardně nemáte havarijní pojištění sjednané, zvažte před odjezdem na dovolenou možnost sjednání připojištění auta, a to formou tzv. krátkodobého havarijního pojištění. To si lidé sjednávají například právě na dovolenou v zahraničí. Některé pojišťovny mají jako nejkratší možnou dobu pojištění měsíc, jiné mohou poskytovat i kratší.

Ještě před odjezdem se pak informujte u vaší pojišťovny, jaké služby vaše povinné ručení či havarijní pojištění obsahuje. Standardně to u havarijního pojištění budou rizika havárie, odcizení, živlů a vandalismu, ale konkrétní nabídky se budou u jednotlivých pojišťoven lišit.

Někdy zajistí i hotel

V rámci asistenčních služeb pak můžete mít sjednaný poměrně široký servis. V nabídce bývá například bezplatný odtah (zpravidla však jen do nejbližšího servisu), zajištění ubytování atd. Další služby mohou být volitelné za příplatek, jako zajištění dopravy zpět do České republiky, pomoc v případě, že vám dojde benzín nebo si zabouchnete klíčky, pojištění skel, pojištění střetu se zvěří, pojištění GAP a další.

dovolená rozbité auto

Máte všechny formuláře a dokumenty?

Před odjezdem zkontrolujte, že s sebou vezete i všechny potřebné dokumenty. Primární je řidičský průkaz. Ten vám vystačí pro cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Pokud jedete dál, budete potřebovat tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Ten se vyřizuje se na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.

Od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.

Pozor na zmatky

Dále musíte vézt tzv. malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla, a dále pak zelenou kartu. Tady ovšem dejte pozor. Státy, do kterých vám platí český řidičský průkaz a státy, které uznávají české povinné ručení, nejsou totožné.

Vzhledem k tomu, že pravidla nejsou jednotná, se některým řidičům trochu mohou poplést státy, kam si musí a nemusí zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a státy, kam si musí zřizovat i hraniční pojištění, pokud jim tam povinné ručení neplatí.

Například ve Švýcarsku vám platí povinné ručení z České republiky, ale neplatí vám tam řidičský průkaz zde vydaný. Ve Švýcarsku musíte mít ten mezinárodní.

V následujícím článku si přiblížíme, jak vyřešit papírově situaci, kdy třeba nejedete na dovolenou vlastním autem, ale půjčil vám ho kamarád.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.