Co najdete v technickém průkazu?
Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?
Každé vozidlo musí být oficiálně registrované
Po silnicích Evropské unie mohou jezdit pouze motorové vozy a přívěsy, které jsou oficiálně nahlášené v některé členské zemi.
V tuzemsku musí být registrován každý vůz, jehož provozovatel tady má trvalé bydliště či dlouhodobý pobyt, eventuálně tu žije minimálně 6 měsíců nebo zde sídlí jeho firma.
Všechny formality vyřídíte na jakémkoli obecním úřadě, jehož obec má rozšířenou působnost, například v okresním městě. Tam přinesete svůj doklad totožnosti, doklad o nabytí vozidla (třeba kupní smlouvu), doklad o jeho technické způsobilosti (COC list) a zelenou kartu. Budete zapsáni do registru vozidel a dostanete osvědčení o registraci vozidla. To mělo až do roku 2024 dvě části:
Osvědčení o registraci vozidla, část I. (malý technický průkaz),
Osvědčení o registraci vozidla, část II. (velký technický průkaz).
Změny od ledna 2024
Oba uvedené techničáky dosud měly fyzickou formu. Od 1. ledna 2024 se však změnily právní předpisy. Pokud dnes na úřadech požádáte o registraci nového nebo přepis starého vozidla, v hmatatelné formě dostanete pouze dokument s názvem Osvědčení o registraci vozidla. V praxi se jedná o upravený malý technický průkaz, kam přibylo několik údajů z původního velkého technického průkazu. Zbylé informace o svém vozidle, které byly dříve uvedené na velkém techničáku, máte k dispozici online. Získáte je prostřednictvím:
Poslední dvě možnosti nevyžadují ani elektronickou identitu. Zároveň můžete o výdej dat z registru silničních vozidel požádat přímo na úřadě. V tomto případě ale počítejte se správním poplatkem ve výši 100 Kč.
Kolik stojí registrace vozidla?
Registrace a vystavení technického průkazu stojí 0 Kč pro elektromobil nebo pro vozidlo nabyté dědictvím, 300 Kč pro motorku do 50 ccm, 500 Kč pro motorku nad 50 ccm nebo pro přípojné zařízení do 750 kg a 700 Kč pro přípojné zařízení nad 750 kg. Za čtyřkolový a větší motorový vůz, například osobní automobil, zaplatíte 800 Kč. Při podání žádosti online vám bude započtena 20% sleva ze správního poplatku (například poplatek za zápis čtyřkolového motorového vozidla se sníží na 640 Kč).
Původní dokumenty zůstávají v platnosti
Stávající doklady (malý a velký technický průkaz) jsou platné i nadále. K žádnému plošnému vybírání velkých techničáků nedochází, stát počítá s přirozenou výměnou dokumentů. Doklad vám na úřadě bude odebrán pouze při vyřizování změny, například během prodeje vozidla. Pokud si velký techničák chcete ponechat i po nahlášení změny, požádejte úřad o jeho vydání. Úředníci dokument zneplatní (razítkem nebo ustřižením rohu) a tuto skutečnost zaznamenají do spisu. Následně vám zneplatněný doklad vrátí.
Odebírání velkého technického průkazu neprobíhá na stanici technické kontroly (STK). Jestli stále máte k dispozici oba dokumenty, vezměte je na STK s sebou. Pokud technik objeví chybu mezi informacemi v online systému a papírovém technickém průkazu, pak dokument vyfotí a odešle do Informačního systému technických prohlídek. Následně v systému dojde k odstranění chyb. O bezplatnou opravu nesprávných údajů můžete požádat i na příslušném úřadu.
Konec pokut za zapomenuté doklady
Řidiči u sebe v minulosti museli vozit řidičský průkaz, malý techničák a případně i průkaz profesní způsobilosti řidiče. Zapomenuté doklady vás ve správním řízení mohly vyjít až na 10 000 Kč. Dnes doklady můžete nechat doma.
Stačí, když policistům při kontrole prokážete svoji totožnost – klidně online v mobilní aplikaci eDoklady. Zbylé informace si policie dohledá v registru. Potřebné doklady ale stále musí být platné. V zahraničí technický a řidičský průkaz potřebujete i nadále.
Číslo technického průkazu
Každý dokument má svůj identifikátor, aby ho úředníci nebo policisté lehce našli ve svých databázích. Číslo technického průkazu naleznete hned na úvodní straně, vlevo dole nebo vpravo nahoře.
Číslo malého technického průkazu je na přední straně, vlevo dole. Totéž platí pro Osvědčení o registraci vozidla vydávané od roku 2024.
Číslo velkého technického průkazu je také na první stránce, ale vpravo nahoře.
Vlastník a provozovatel
Malý i velký technický průkaz, stejně jako nové Osvědčení o registraci vozidla, rozlišuje mezi majitelem a uživatelem daného vozidla. Tyto role jsou rozděleny, například když řidič splácí automobil leasingové firmě – v takovém případě on je provozovatelem, zatímco ona je vlastníkem.
Jejich povinnosti se změnily od 1. dubna 2024, kdy vstoupil v platnost zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Za uzavření povinného ručení je nyní odpovědný provozovatel, nikoliv majitel. Tato změna odstranila nelogický stav, kdy povinnost připadala vlastníkovi, ale přestupkem bylo provozování vozidla bez pojištění.
Velký technický průkaz (vydávaný do roku 2024)
Velký technický průkaz jste u sebe nemuseli vozit ani do roku 2024. Pokud nemíříte na registr silničních vozidel nebo na STK, můžete nechat velký techničák klidně doma. Při provádění příští změny na obecním úřadu obce s rozšířenou působností vám bude tento dokument odebrán nebo zneplatněn.
Základní údaje o registraci
Některé automobily jezdí nejdříve v zahraničí a teprve potom se dostanou do tuzemska. Úředníci proto do velkého technického průkazu uváděli datum první registrace vozidla a také datum první registrace vozidla v ČR. V obou případech zapisovali registrační značku, vlastníka a provozovatele. Co znamenají kódy technického průkazu?
A – Registrační značka vozidla
C.2.1. a C.2.2. – Vlastník
C.2.3. – Adresa vlastníkova pobytu nebo jeho sídlo
C.1.1. a C.1.2. – Provozovatel
C.1.3. – Adresa provozovatele pobytu nebo jeho sídlo
Úřední záznamy
V dokumentu je speciální místo, kam úředníci zapisovali své úkony. V Úředních záznamech se například dozvíte, kdy bylo vydáno první a každé další osvědčení o registraci vozidla. Tady bývá uvedena také případná ztráta velkého technického průkazu. Tato sekce má 17 řádků.
Osvědčení o technické způsobilosti vozidla
Každým dalším najetým kilometrem stoupá riziko, že se nějaká součástka opotřebuje a selže. Vozidla proto procházejí pravidelnou prohlídkou na oficiálních stanicích technické kontroly. Nový zkontrolovaný automobil může absolvovat další revizi po 4 letech, následně však musí přijet na STK každé 2 roky.
Ve velkém technickém průkazu najdete data, kdy byla provedena poslední technická kontrola a do kdy platí. STK pokaždé zapisuje číslo protokolu: například 23-11-0800 znamená, že v listopadu roku 2023 šlo o 800. kontrolu. Od roku 2024 jsou informace z STK vedené online.
Technický popis vozidla
Nejobsáhlejší kapitola dokumentu, která skýtá řadu odborných termínů. Níže si můžete projít všechny položky, jejich kódy a názvy. V přehledu jsou také vysvětlivky nebo konkrétní příklady a jednotky [v závorkách].
K – Číslo typového schválení vozidla, např. e9*2001/116*0041
1 – Druh vozidla, např. osobní automobil
2 – Upřesnění předchozího bodu, např. AA SEDAN
J – Kategorie vozidla, např. M1
D.1 – Tovární značka, např. Škoda
D.2 – Typ, např. 6L
3/4 – Varianta/verze, např. SCNBXVX01
E – Identifikační číslo vozidla (VIN)
D.3 – Obchodní označení, např. Octavia
5 – Výrobce vozidla, např. Škoda Auto a.s.
6 – Výrobce motoru, např. Volkswagen AG
7 – Typ, např. BXV
P.2/P.4 – Maximální výkon [kW] při určitých otáčkách [min-1]
P.3 – Palivo
P.1 – Zdvihový objem [cm3]
V.9 – Emisní limit, např. EURO 6
V.6 – Korigovaný součinitel absorpce neboli kouřivost [m-1]
V.7/V.8 – CO2/Spotřeba paliva [g*km-1/L*100 km-1]
8 – Výrobce karoserie
9 – Druh (typ), např. CA jednopodlažní
10 – Výrobní číslo, je-li odlišné od VIN
R – Barva, např. černá
S – Počet míst celkem
S.1 – Počet míst k sezení
S.2 – Počet míst k stání
11, 12, 13 – Celková délka, šířka a výška [mm]
M – Rozvor, vzdálenost předních a zadních kol [mm]
14 – Rozchod, vzdálenost mezi koly v jedné nápravě [mm]
G – Provozní hmotnost [kg]
F.1 – Největší technicky přípustná hmotnost [kg]
F.2 – Největší technicky povolená hmotnost [kg]
N – Největší technicky přípustná/povolená hmotnost na nápravu [kg]
O.1 – Největší technicky přípustná hmotnost přípojného vozidla [kg]
O.2 – Největší technicky povolená hmotnost přípojného vozidla [kg]
15 – Největší technicky přípustná/povolená hmotnost jízdní soupravy [kg]
16 – Spojovací zařízení, např. Třída A
L – Počet náprav
N – Kola a pneumatiky na nápravě
U.1/U.2 – Vnější hluk vozidla (dB(A)) stojícího při určitých otáčkách motoru [ot.*min-1]
U.3 – Hluk za jízdy
T – Nejvyšší povolená rychlost (km/h)
Q – Poměr výkon/hmotnost (kW*kg-1)
17 – Spotřeba paliva (L/100 km)
Záznam o schválení technické způsobilosti
V další sekci odpovědný obecní úřad oficiálně potvrdil, že vozidlo může na pozemní komunikace. Nemělo by chybět datum a úřední razítko.
Ztráta velkého technického průkazu
Velký techničák potřebujete, když žádáte o změnu v registru silničních vozidel (první změnu po 1. lednu 2024). Jakmile zjistíte, že vám chybí nebo se poškodil, neprodleně to řešte.
Pokud vám byl techničák ukraden, událost oznamte na Policii ČR. Tam dostanete protokol o odcizení technického průkazu, který zaneste na obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Pokud jste dokument prostě jenom ztratili nebo podlehl zkáze, zamiřte rovnou na obecní úřad obce s rozšířenou působností a tam událost nahlaste. Zatímco dříve by vám byl vystaven duplikát, dnes místo něj obdržíte Osvědčení o registraci vozidla, které malý i velký techničák nahradilo. Vzhledem k tomu, že se jedná o ztrátu, uhradíte správní poplatek 100 Kč.
Připravte se na smolné dny!
Správní poplatky nejsou vysoké, nákladnější však bývají silniční nehody, živelné pohromy nebo vandalismus. Proto si nezapomeňte uzavřít výhodné havarijní pojištění. Naše kalkulačka vám srovná nabídky předních pojišťoven. Vybranou nabídku si s námi můžete i zdarma sjednat.
Malý technický průkaz (vydávaný do roku 2024)
Dokument, který řidiči až do roku 2024 museli mít při jízdě vždy u sebe. Dnes je nutný jen při cestách do zahraničí. Malý technický průkaz obsahuje pouze nezbytné informace.
A – Registrační značka vozidla
B – Datum první registrace vozidla
C.1.1. a C.1.2. – Jméno provozovatele
C.1.3. – Adresa pobytu/sídlo
C.4. – Zde se vyplňuje, zda provozovatel je, nebo není zároveň i vlastníkem vozidla
I. – Datum
D.1 – Tovární značka, např. Škoda
D.2 – Typ, varianta, verze, např. 6L
D.3 – Obchodní označení, např. Ibiza
E – Identifikační číslo vozidla (VIN)
1 – Druh vozidla, např. osobní automobil
O.1 – Povolená hmotnost brzděného přívěsu [kg]
O.2 – Povolená hmotnost nebrzděného přívěsu [kg]
F.1 – Největší technicky přípustná hmotnost [kg]
F.2 – Povolená hmotnost [kg]
G – Provozní hmotnost [kg]
F.3 – Hmotnost soupravy [kg]
P.1 – Zdvihový objem (cm3)
P.3 – Palivo
P.2 – Maximální výkon [kW]/otáčky [min. -1]
S.1 – Počet míst k sezení
S.2 – Počet míst k stání
Q – Poměr výkon/hmotnost [kW*kg-1]
T – Nejvyšší rychlost (km*h-1)
29 – Řazení převodovky
R – Barva
19 – Spojovací zařízení, např. TŘ. A50-X, BTZ 18-12A
H – Platnost do
Ztráta malého technického průkazu
I když malý techničák již nemusíte vozit u sebe, jeho ztrátu byste měli neprodleně řešit. Případnou krádež obratem nahlaste na Policii ČR. Tam obdržíte protokol, který zaneste na obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Jestli jste techničák sami ztratili, zajděte rovnou na obecní úřad a požádejte o nový. Případně tam pošlete důvěryhodného blízkého člověka, kterému pro tuto záležitost podepíšete plnou moc. Místo náhradního malého techničáku vám od roku 2024 bude vystaveno Osvědčení o registraci vozidla. Za vystavení nového dokladu zaplatíte 100 Kč.
Osvědčení o registraci vozidla (vydávané od roku 2024)
Původní malé a velké technické průkazy sice zůstávají v platnosti, úřady ale nové verze těchto dokumentů již nevydávají. Oba doklady byly od roku 2024 nahrazeny jedním dokumentem, který se nazývá Osvědčení o registraci vozidla. To svým vzhledem připomíná malý techničák, obsahuje ale větší množství informací.
Přední strana
A – Registrační značka vozidla
B – Datum první registrace vozidla v ČR
C.1.1. a C.1.2. – Jméno provozovatele
C.1.3. – Adresa pobytu/sídlo (provozovatele)
C.2.1. a C.2.2. – Jméno vlastníka
C.2.3. – Adresa pobytu/sídlo (vlastníka)
Zadní strana
D.1 – Tovární značka, např. Škoda
D.2 – Typ, varianta, verze, např. 6L
D.3 – Obchodní označení, např. Ibiza
E – Identifikační číslo vozidla (VIN)
1 – Druh vozidla, např. osobní automobil
K – Číslo schválení typu, např. e9*2001/116*0041
F.1 – Největší technicky přípustná hmotnost [kg]
F.2 – Největší technicky povolená hmotnost [kg]
G – Provozní hmotnost [kg]
F.3 – Hmotnost soupravy [kg]
P.1 – Zdvihový objem (cm3)
P.3 – Palivo
P.2/P.4 – Maximální výkon [kW] při určitých otáčkách [min-1]
S.1 – Počet míst k sezení
S.2 – Počet míst k stání
Q – Poměr výkon/hmotnost [kW*kg-1]
T – Nejvyšší rychlost (km*h-1)
V.9 – Emisní limit, např. EURO 6
V.8 – Kombinovaná spotřeba paliva
O.1 – Povolená hmotnost brzděného přívěsu [kg]
O.2 – Povolená hmotnost nebrzděného přívěsu [kg]
J – Kategorie vozidla, např. M1
H – Platnost do
Oproti dříve vystavovanému velkému technickému průkazu na Osvědčení o registraci vozidla nenajdete například povolené rozměry pneumatik a kol, informace o dřívějších majitelích vozidla, záznamy z STK nebo informace o dalších úpravách vozidla. Tyto údaje jsou k dispozici online na již zmiňovaných platformách.
Změna údajů v technickém průkazu
Úřední doklady musejí být přesné a aktuální, aby nevznikaly omyly. Proto jakmile se změní provozovatel vašeho vozidla, adresa trvalého pobytu, jméno nebo jiná důležitá okolnost, nejpozději do 10 pracovních dnů navštivte registr silničních vozidel.
Zajděte na obecní úřad kterékoli obce, která má rozšířenou působnost. Přineste tam doklad svojí totožnosti (například občanku), velký a malý techničák (případně nové Osvědčení o registraci vozidla), a požádejte o aktualizaci dokumentů.
Změny v již nevydávaných dokumentech budou zároveň znamenat vydání nového Osvědčení o registraci vozidla. Za každou změnu v technických průkazech dáte 50 Kč. Doklady byste měli dostat nejpozději do 30 dnů.
Změna adresy v technickém průkazu
Marie se právě vdala, přitom přijala manželovo příjmení a změnila také adresu svého trvalého pobytu. V registru silničních vozidel jde o 2 úpravy, takže novomanželka za aktualizace zaplatí dohromady 100 Kč (2 × 50 Kč).