Autolékárnička je povinnou součástí výbavy motorového vozidla. Její obsah se pak liší podle toho, jestli je umístěna v automobilu nebo na motorce. O motolékárničce a co vše musí nově obsahovat jsme podrobně psali ve článku Povinná výbava pro motocykl: Co tam patří? V tomto článku se zaměříme na povinnou výbavu autolékárničky ve voze.
Pro koho je lékárnička povinná?
Lékárničku musíte mít v motorovém vozidle v případě, že nejde o moped, motokolo, jednonápravový traktor s přívěsem nebo motorový vozík. Tyto jsou z povinnosti vozi lékárničku vyňaty. Veškerá ostatní motorová vozidla ji mít musí.
Víte, kde ji uchovávat?
Obsah lékárničky musíte mít uložen v samostatném pouzdře, které má navíc charakteristické označení. Ve voze jste pak dle zákona povinni ji vozit na takovém místě, kde na ni nedopadá přímé sluneční světlo. Samozřejmostí je, že prostor pro lékárničku je suchý, čistý a snadno přístupný. Nemělo by se vám stát, že v případě potřeby budete muset nejdříve odházet několik dalších věcí, než se k lékárničce dostanete, abyste si mohli zranění ošetřit.
U požárních vozidel je výbava lékárničky stanovena speciálním právním předpisem. V případě vozidel hromadné dopravy musí být lékárnička umístěna na označeném a viditelném místě, které je snadno přístupný cestujícím.
Obsah se v průběhu let měnil
Obsah autolékárničky není neměnný a řada vyhlášek jej v průběhu let několikrát měnila.
Pro ilustraci uveďme, že povinný obsah autolékárničky byl definován ve vyhlášce Ministerstva dopravy ČR č. 341/2002 Sb., a to v příloze 14. Následně byla tato vyhláška novelizována vyhláškami č. 283/2009 Sb., 2016/2010 Sb., 182/2002 Sb., 19.12.2014 Sb. a následně byla nově vydána jako vyhláška 341/2014 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. A i ta pak byla nadále novelizována. Zatím poslední novelizace nabyla účinnosti 1. října 2018.
Změny od 1. října 2018
Poslední novelizace vyhlášky zrušila povinnost vozit v rámci povinné výbavy komponenty, které patřily mezi často diskutované z hlediska jejich důležitosti.
Od října proto nemusíte v rámci povinné výbavy vozit náhradní žárovky a pojistky. Jejich vyškrtnutí je odůvodněno tím, že u novějších aut si řidiči stejně nechávají světla vyměňovat v servisu.
Za určitých okolností pak nejste povinni vozi v autě ani náhradní kolo, klíč na matice, a příruční zvedák. Ovšem pouze za situace, že máte vozidlo s pneumatikami, které umožňují i nouzové dojetí po defektu a zároveň tento defekt indikují. A nebo pokud vlastníte vozidlo, které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Tato pneumatika rovněž musí umožňovat nouzové dojetí i s defektem. Nebo pokud máte pro vozidlo zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu či opravu defektní pneumatiky v rámci území celé České republiky 24 hodin denně 7 dní v týdnu. V opačném případě musíte výše zmíněné tři komponenty vozit v autě i nadále.
Z autolékárničky pak vypadla povinnost vozit plastovou roušku, náplast s polštářkem a trojcípý šátek. Podle ministerstva zdravotnictví a ministerstva dopravy pro první pomoc postačí lékárnička bez těchto komponentů.
Aktuálně platná autolékárnička
Od října 2018 tedy platí nová podoba lékárničky. Povinně v ní musíte vozit:
Obvaz hotový s 1 polštářkem (3 ks)
Obvaz hotový se 2 polštářky (3 ks)
Náplast hladká, cívka
Obinadlo škrtící pryžové
Pryžové či latexové rukavice
Isotermickou folii s minimálními rozměry 140 x 200 cm
Zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými rohy
Výrobci autolékárniček ale občas výbavu trochu odbývali, a tak zákon ukládá i přesné specifikace konkrétních prvků. Například uvedené obvazy musí mít šíři minimálně 8 cm a savost minimálně 800g/m2. Náplast hladká, cívka musí mít velikost minimálně 2,5 cm na 5 m a lepivost musí být minimálně 7 N/25 mm.
Škrtící pryžové obinadlo musí splňovat minimální rozměry 60 x 1250 mm a rukavice musí být v chirurgickém obalu. Nůžky pak musí mít minimální délku 14 cm.
Expiraci autolékárničky můžete ignorovat
Od stejného data také platí, že nemusíte nepoužitou lékárničku vyhazovat a vyměnovat poté, co jí skončí expirace. Nově se k expiraci nepřihlíží vůbec. Pokud ji lékárnička má uvedenou, můžete ji s klidným svědomím ignorovat.
Výměnu musíte provést pouze v případě, že má nějaký z komponentů porušený obal, nebo pokud některý z komponentů použijete.
Pokuta za nekompletní autolékárničku
Nespoléhejte na to, že i když autolékárničku nemáte v pořádku, nikdo na to nepřijde. Autolékárnička patří k nejčastěji kontrolovaným prvkům při policejní prohlídce. Ovšem pozor, její obsah vám podle zákona smí zkontrolovat pouze Policie ČR. Tedy ani městská policie, ani vojenská policie či celníci.
Za nekompletní autolékárničku vám pak hrozí pokuta až 2000 Kč.
Rada na závěr
Mějte na paměti, že obsah lékárničky, který uvádíme výše, je nutné minimum, které stanovuje zákon. K pomoci zraněným osobám při autonehodě vám to ale mnohdy stačit nemusí. Někteří odborníci proto doporučují absolvovat kurz první pomoci a podle něj si následně sestavit vlastní použitelnou lékárničku. V každém případě ale lékárnička musí obsahovat i to, co ukládá zákon.