Žena na elektrokoloběžce na cyklostezce

Boom elektrických kol a koloběžek: Kde končí zábava a začínají problémy?

13. 8. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Elektrické koloběžky a elektrokola zažívají boom. Ročně se prodá asi 100 tisíc elektrokol, a ještě více elektrokoloběžek. Takový nárůst s sebou nese problémy –⁠ nehody, zranění a nedodržování pravidel. Vyřeší situaci povinné ručení?

Sdílené elektrické koloběžky v Praze způsobují problémy

Elektrokoloběžky se totiž v posledních letech rozmohly v rámci měst, kde fungují jako sdílený dopravní prostředek. Například v Praze si můžete půjčit sdílené koloběžky Lime. Původně ušlechtilý nápad, který měl snížit emise a regulovat dopravu v centru, ale městům způsobuje problémy.

Lidé jezdí na elektrokoloběžkách po chodnících, v podnapilém stavu, ve dvou lidech –⁠ přitom to všechno je zakázáno. Ve vysoké rychlosti ohrožují chodce. Koloběžky se válí po chodnících a vandalové je hází i do Vltavy. Z toho důvodu se na magistrátu řeší, jak sdílené elektrické koloběžky v Praze zakázat nebo jejich provoz výrazně omezit.

Pojistěte se pro případ, že někoho srazíte

Na rozdíl od aut se na kolech a koloběžkách zatím neplatí povinné ručení. Když zaviníte nehodu a někoho zraníte nebo mu způsobíte materiální škodu, budete muset vše hradit ze svého. Můžete si ale pojistit odpovědnost v rámci pojištění majetku.

Hacknutá elektrická koloběžka jede až 50 km/h

Problém však představují i koloběžky v soukromých rukou. Podle statistik BESIP má 100–⁠200 tisíc elektrokol a elektrokoloběžek upravený výkon, a tak jezdí až 50 km/h. Přitom legislativa povoluje maximální rychlost 25 km/h.

Zanedbatelná nejsou ani zdravotní rizika. V hlavním městě řeší každý rok více než tři stovky úrazů po pádu z elektrokoloběžky, nejčastěji se jedná o poranění hlavy a mozku. Většina lidí totiž jezdí bez helmy.

Pravidla jízdy na elektrokoloběžce a elektrokole

Z pohledu zákona se na uživatele elektrokoloběžek a elektrokol pohlíží stejně jako na cyklisty. Nejvíce se chybuje v tom, že elektrokoloběžky jezdí po chodníku, ale to je zakázáno.

Na elektrokoloběžce platí také povinná výbava, mj. nezávislé brzdy a odrazky. Za snížené viditelnosti musí mít koloběžka navíc bílé světlo vpředu a červené vzadu.

Česká republika nezavedla žádné omezení pro věk, kdy mohou elektrokoloběžku užívat děti. Avšak stejně jako u kola platí povinnost nošení ochranné přilby pro děti do 18 let. Na elektrokoloběžce, elektrokole i běžném jízdním kole je zakázáno jezdit pod vlivem alkoholu.

Tip na poslech

Cyklistická etiketa aneb Respektujte ostatní

Při jízdě na elektrokoloběžce nebo elektrokole byste neměli hledět pouze na to, jaká pravidla stanovuje zákon, ale také být ohleduplní k ostatním účastníkům provozu. Můžete se inspirovat cyklistickou etiketou, o níž mluvil bývalý cyklista Jiří Ježek a policejní preventista Ondřej Penc v podcastu Nepodceňto.

O tom, jak správně jezdit po silnici a předcházet kolizi s autem, jsme si povídali v podcastu s Romanem Kreuzigerem.

Pojištění na kolo a koloběžku

Pro kola, koloběžky ani jejich elektrické varianty zatím neplatí povinnost pojištění. Ovšem podle nového zákona, který by měl vstoupit v platnost od 23. 12. 2023, budou muset mít povinné ručení stroje s elektrickým motorem:

  • překračující rychlost 25 km/h,

  • vážící více než 25 kg a překračující rychlost 14 km/h.


Zákon se bude vztahovat na elektrokoloběžky, o dalších e-vozítkách se jedná. Elektrokola budou mít výjimku, protože motor plní pouze doplňkovou funkci. 

Reálně se ale nová povinnost většiny vlastníků elektrokoloběžek nedotkne. Nejoblíbenější elektrokoloběžky ani zdaleka neváží 25 kg, obvyklá hmotnost se pohybuje mezi 12–⁠17 kg.

Elektrokoloběžky nad 25 km/h a 250 W musí být pojištěné a registrované

Omezení na rychlost 25 km/h platí i dle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Elektrokoloběžky s vyšší konstrukční rychlostí (nad 25 km/h a 250 W) se považují za motocykl, a tak již dávno na ně musíte mít řidičské oprávnění a také povinné ručení.

Porovnejte si ceny povinného ručení

Týká se vás povinné ručení na elektrokoloběžku nebo ho platíte na auto? Za žádné vozidlo nemusíte platit zbytečně moc. S tím vám pomůže naše online kalkulačka. Během chvilky zjistíte, která pojišťovna vám dá nejlevnější nabídku a hned si ji můžete online sjednat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?