Žena zapíná bezpečnostní pás

Bezpečná jízda šetří životy, starosti i peníze

V roce 2022 došlo na českých silnicích k 98 460 dopravním nehodám. Zemřelo při nich 454 osob, dalších 1 734 osob bylo vážně zraněno. Mnoha nehodám se přitom dalo předejít dodržováním základních pravidel bezpečné jízdy.

Jezdit bezpečně se vyplatí

Každý řidič vyráží za jiným cílem – někdo jede za prací, jiný se chystá navštívit svoji rodinu, cestuje na dovolenou nebo jen vyrazil na nákup. Přesto řidiče jedna věc spojuje. Všichni se na konci dne chtějí ve zdraví vrátit domů.

Spolu s bezpečností ale pro dodržování pravidel v silničním provozu existuje ještě jedna motivace. Když jezdíte bez nehod, získáváte od pojišťovny bonusy a platíte méně za povinné ručení a havarijní pojištění. Bezpečná jízda vám tedy kromě nepříjemných starostí může ušetřit významné částky, a to i na pokutách. V neposlední řadě nebudete řešit problémy s bodovým systémem, které mohou vyústit až v odebrání řidičského průkazu.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Bezpečná jízda: 10 zásad zodpovědného řidiče

Jakých deset zásad bezpečné jízdy byste si měli osvojit?

  • Zkontrolujte před jízdou stav vozu.

  • Nesedejte za volant pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.

  • Používejte pásy a další bezpečnostní prvky.

  • Odložte telefon a věnujte se řízení.

  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost.

  • Uberte nohu z plynu a vyvarujte se nepřiměřené rychlosti.

  • Jezděte předvídatelně.

  • Buďte trpěliví a ohleduplní.

  • Nepodceňujte únavu za volantem.

  • Přizpůsobte jízdu aktuálním podmínkám.

10 zásad zodpovědného řidiče - grafika

Kontrola vozu před jízdou

Vše začíná ještě předtím, než vyjedete. Před každou jízdou byste měli zkontrolovat, v jakém stavu je váš vůz. Nebojte se, nikdo po vás nechce, abyste se s nářadím vydávali k podvozku vozidla. Stačí rychlá vizuální prohlídka. Zaměřte se hlavně na stav kol a pneumatik, nežádoucí únik provozních kapalin, fungování světel, očištění vozidla a zajištění správné viditelnosti pro řízení.

Alkohol a drogy za volantem

Zde je to velmi jednoduché. Alkohol a drogy za volant zkrátka nepatří. Podobné látky zpomalují reakci, negativně ovlivňují periferní vidění a odhad. Statistiky jsou bohužel alarmující. Každá desátá oběť dopravních nehod umírá při nehodách ovlivněných alkoholem. Podle zkušebních jízd a pokusů na trenažérech je schopnost řídit zhoršená také během kocoviny – i ve chvíli, kdy už alkohol z krve zmizí. Pokud tedy za sebou máte náročný večírek, raději za volant vůbec nesedejte. Případně si za pomoci alkohol testeru alespoň zjistěte, zda řídit smíte. Bodový systém řadí jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog k nejzávažnějším přestupkům, po nichž přijdete o 7 bodů.

Pásy a další bezpečnostní prvky

Přestože je připoutání povinné, stále se najdou jedinci, kteří nařízení ignorují – typicky jezdci na zadních sedadlech. Svým nepřipoutáním pak ohrožují sebe i další spolucestující. Použití pásů se nevyplatí podceňovat ani při krátkém popojíždění. Zdánlivě bezpečná situace se na silnici může rychle změnit. Samozřejmostí by dnes měly být i další bezpečnostní prvky, například dětské autosedačky či airbagy.

Nevěnování se řízení

Nejčastější příčina dopravních nehod? Nevěnování se řízení, které stojí zhruba za pětinou všech nehod způsobených řidiči. Co si za tímto pojmem představit? V posledních letech především manipulaci s mobilním telefonem. Zdaleka již nejde jen o telefonování v autě, ale také o psaní zpráv nebo prohlížení sociálních sítí. V některých případech je displej mobilu bohužel to poslední, co neukázněný řidič v životě vidí.

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly vám umožňuje zareagovat na nečekané zabrzdění vozu před vámi. Vy totiž nezačnete brzdit ve stejný čas, ale se zpožděním způsobeným reakční dobou (minimálně jedna sekunda). Abyste zvládli bez komplikací zastavit, udržujte si vzdálenost odpovídající dvěma sekundám. S orientací vám pomůže pevný bod u silnice (dopravní značka, strom apod.). Poté, co tento bod mine vůz před vámi, musí uběhnout minimálně dvě sekundy, než se k němu dostanete vy. V praxi tak bezpečná vzdálenost (na suché vozovce za standardních podmínek) odpovídá 28 metrům při rychlosti 50 km/h, 50 metrům v 90 km/h a 72 metrům při 130 km/h.

Nepřiměřená rychlost

Nepřiměřená rychlost se dá označit za nejtragičtější důvod nehod. Nejde sice o nejčastější příčinu, ale způsobuje s přehledem největší množství úmrtí. V loňském roce stála nepřiměřená rychlost za zhruba 40 % obětí všech dopravních nehod v ČR. Pár ušetřených minut za podobný risk rozhodně nestojí. Uvědomte si, že nepřiměřená rychlost neznamená jen překročení maximální povolené rychlosti, ale také nepřizpůsobení rychlosti dané situaci.

Podcast Nepodceňto

Nejčastější příčiny dopravních nehod jsme probírali i v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Předvídatelná jízda

Na silnici nejste sami. Dělíte se o ni s dalšími řidiči, cyklisty nebo chodci. Bezpečná jízda spočívá i v tom, že je vaše chování pro ostatní účastníky silničního provozu předvídatelné. Proto je důležité, abyste včas dávali najevo své úmysly, typicky prostřednictvím směrových světel. Berte v potaz, že ostatní řidiči potřebují dostatek času, aby na vaše chování adekvátně zareagovali.

Chovejte se trpělivě a ohleduplně

Na silnici potkáte i řidiče, kteří nepojedou podle vašich představ. Řízení jim možná tolik nejde nebo zrovna mají špatný den. Snažte se být v těchto případech ohleduplní. Udržte emoce na uzdě a odpusťte si zbytečné troubení či problikávání. Svoji jízdu přizpůsobte a vše vyřešte tak, aby nebyla ohrožena ničí bezpečnost. Se zachováním chladné hlavy vám pomůže i dostatečná časová rezerva.

Mikrospánek a únava za volantem

Únava a ospalost na vás při řízení působí velmi podobně jako alkohol. Snižují vaši vnímavost, zpomalují rychlost reakce a zhoršují rozhodovací schopnosti. Extrémním vyústěním únavy může být až mikrospánek. Proto nepodceňujte prvotní projevy ospalosti a raději na prvním možném místě zastavte. Chvíli se projděte na čerstvém vzduchu, dejte si kávu nebo si na pár minut zdřímněte.

Přizpůsobení jízdy aktuálním podmínkám

Abyste se dostali autem bezpečně tam, kam potřebujete, musíte jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám. Jinak pojedete za slunečného dne, v dešti, za tmy nebo v zimě na sněhu. Dále je nutné zohlednit také technický stav vozovky, provoz, případně vezený náklad. Zkrátka každá jízda je jiná – i když jedete po stejné silnici.

Obstáli byste v autoškole?

Na závěr jsme si pro vás připravili malý test. Dokážete správně odpovědět na všechny tři záludné otázky z autoškoly?

1) Airbagy:

A: Plně nahrazují funkci bezpečnostních pásů a jiných zádržných systémů.

B: Plní svou funkci pouze ve vozech vybavených ABS.

C: Plní svou funkci pouze při řádném užití zádržných systémů.

2) Zvýšené riziko ztráty přilnavosti pneumatik a následného smyku za deště hrozí:

A: Na silnicích nižší třídy.

B: V úseku s vyjetými kolejemi.

C: Na vozovce s betonovým povrchem.

3) Dávat zvukové výstražné znamení k upozornění řidiče předjížděného vozidla:

A: Je zakázáno.

B: Je dovoleno.

C: Je dovoleno pouze mimo obec.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.


Správné odpovědi: 1C, 2B, 3C.

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?