prohlizeni-auta

7 tipů při výběru ojetého auta, které se nevyplatí podceňovat

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Už dlouho sníte o vlastním plechovém miláčkovi, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které můžete jeho koupi obětovat? Pak se budete pravděpodobně dívat na ojetá auta. Abyste nekupovali zajíce v pytli a svého rozhodnutí následně nelitovali, je dobré vědět, jak koupit ojeté auto, na co se při jeho výběru a koupi zaměřit, a které detaily nepodcenit. Přinášíme vám rovnou sedm tipů.

Tip č. 1: Pozor na tachometr a „omlazení“ automobilu

Asi každý řidič touží po autě, které má „nalítáno“ pokud možno co nejméně kilometrů. Informovat o skutečném stavu by měl tachometr. Proč píšeme, že by „měl“? Důvodem je to, že v neseriózních prodejnách se můžete setkat s tachometry přetočenými. Podle aktuálních statistik se dokonce odhaduje, že jen v Česku má 42 % vozidel přetočený stav tachometru a každý čtvrtý automobil je úředně omlazen. Skutečnou historii se tak vyplatí ověřit na speciálních online platformách, kde se dozvíte informace o najetých kilometrech i roku výroby.

  • Zajímáte se, kde koupit ojeté auto? Sázkou na jistotu jsou prověřené autoservisy s dlouhou historií a řadou spokojených zákazníků.

Tip č. 2: Zajímejte se o původ vozidla

Statistiky jsou neúprosné a říkají, že každých 50 minut je v ČR odcizen jeden automobil! Navíc se sem dováží řada vozidel odcizených v zahraničí. Před koupí je proto dobré ověřit si, zda jste nekoupili kradený vůz, který vám policie může kdykoli zabavit. Pokud například kupujete vozidlo ze zahraničí, nechte si jeho původ ověřit specializovanou firmou. Zadarmo to pravděpodobně nebude, získáte ale jistotu, že jste nekoupili předmět trestné činnosti.

Tip č. 3: Zkontrolujte základní identifikátory vozidla

Laickou kontrolou lze zjistit o vozidlu mnohé. Podle identifikátorů třeba poznáte, zda kupujete vůz s parametry, které jsou uvedeny v technickém průkazu (TP), a zda opravdu kupujete vozidlo, které je v něm uvedeno. Může se totiž stát (a často se to také děje), že koupíte vozidlo dovezené ze zahraničí jako havarované, ze kterého byly použity doklady, vyříznuta část plechu s vyraženým VIN a identifikační štítky. Tyto mohly být následně umístěny do vozidla odcizeného. Auto tak bylo přihlášeno na doklady ze zahraničí a vy v podstatě kupujete kradené vozidlo

Tip č. 4: Prověřte „rodné číslo“ automobilu

Rodným číslem je v tomto případě myšlen tzv. VIN kód. Ten musí za každé situace souhlasit s údaji v technickém průkazu. Kód většinou najdete vyražený v motorovém prostoru (např. na krytu tlumiče, tzv. klobouku), na přepážce mezi motorem a kabinou vozu, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, jestli není pozměněn, neodborně přeražen nebo jestli někdo nemanipuloval s dílem, na kterém se VIN kód nachází.

  • Náš tip: Pokud kupujete automobil, který má VIN kód vyražený pod čelním sklem, zkontrolujte i ho. Jeho výměna a zfalšování je náročné, ne však nemožné.

Tip č. 5: Věnujte pozornost typovému štítku

Typový štítek nejčastěji najdete v motorovém prostoru nebo na sloupku vozidla. Sedět by měl s TP, proto se vyplatí ho zkontrolovat, ještě než si vůz odvezete domů. Pokud štítek chybí, je poškozený nebo neoriginálně uchycený, opět se zvyšuje pravděpodobnost, že s vozidlem není něco v pořádku. Problémem může být původ, ale třeba i havárie. Pokud štítek úplně chybí, registrační místo takový vůz nemusí přihlásit.

Tip č. 6: Typ a výrobní číslo motoru mnohé napoví

Zaměřte se na blok motoru, kde byste měli najít jeho typ a výrobní číslo. Také tyto údaje by měly sedět s TP (vydaným od 1. 7. 2001). Opět by vás mělo zajímat, zda s vyraženými čísly někdo nemanipuloval. Pokud by bylo číslo motoru poškozené, vyrezlé nebo nese razná plocha stopy úprav, automobil v žádném případě nekupujte!

Tip č. 7: Zajímejte se o stáří bezpečnostních pásů

Údaje na nich uvedené vás totiž mohou informovat o skutečném roku výroby automobilu. Datum výroby bezpečnostního pásu může mít různé formy (od přímého natištění data až po jednoduché zakódování do řady čísel). Najdete ho proto buď na látkové nášivce, nebo plastovém štítku v dolní části, v místě ukotvení bezpečnostního pásu. Samotné znaky pak mohou být natištěny na látce či vyraženy do plastového štítku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.