Poškozený předek auta po nehodě

4 případy, kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

28. 1. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Provoz osobního vozidla není levnou záležitostí. Začněme vysokou kupní cenou, pohonnými hmotami, výdaji za servis, údržbu a opravy. Zapomenout bychom neměli také na zákonné a dobrovolné pojištění vozidel. U povinného ručení motoristé možnost volby nemají, u havarijního pojištění ale ano. Proto je také nemá většina řidičů.

Není to tak, že by čeští řidiči považovali havarijní pojištění vyloženě za zbytečnou záležitost. Je to prostě jedno z těch dražších typů pojištění, které se jim nechce platit. U plechových staříků se havarijko asi opravdu nevyplatí, u novějších vozidel ale smysl má. Náhradní díly, opravy a vůbec veškeré servisní zásahy jsou stále dražší. Pokud tedy nejste talentovaný automechanik nebo milionář, havarijní pojištění nezatracujte. Ukážeme si čtyři případy, kdy budete zatraceně rádi, že jej máte.

Sám sobě viníkem i poškozeným

Denně na českých silnicích dochází k nehodám, přičemž každá nehoda má dvě strany - viníka a poškozeného. Být poškozeným je v tomto případě výhra, protože škodu na vašem voze uhradí povinného ručení viníka. Být viníkem je horší. Nehodu na autě poškozeného sice uhradí vaše pojišťovna, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Bez havarijního pojištění si škodu zaplatíte sami, s havarijkem uhradíte pouze spoluúčast. Sami si asi dokážete spočítat, na kolik vyjde i relativně malé “obouchání” plechů. Na novějším autě se může oprava nijak závažné nehody vyšplhat klidně i na desítky tisíc korun. Čím dražší auto, tím dražší opravy.

Když se počasí zblázní

Auto vám může poškodit také živelná událost. Stačí silnější vichřice, která vám na vůz shodí zlomený strom. I v České republice vám dokonce může hrozit tornádo. Jistě, nebude to takové to děsivé tornádo z amerických filmů, ale i malé české tornádo umí způsobit docela slušnou škodu. Jsou známy případy, kdy tornádo urvalo došky ze střechy a ty poškodily zaparkovaná auta. Na povinné ručení zapomeňte, nemáte-li sjednané připojištění živelných událostí. Lepší je mít uzavřené kvalitní havarijní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity.

Věčně hladové kuny a jiní hlodavci

Na pohled relativně neškodná zvířátka dokáží napachát na vašem autě velké škody. Během chladné zimy je totiž lákají zahřáte motory. Parkujete-li poblíž lesa, luk či polí, počítejte s nezvanou návštěvou. Problémem však není to, že se v útrobách vašeho auta vyspí nezvaný host v podobě kuny, ale jejich zuby. Kunám totiž voní kabely a rády je okusují. Může se tak stát, že druhý den ráno už nenastartujete.

Na čelní sklo povinné ručení už nestačí

Na konec jsem si nechali jedny z nejčastějších škod na autech, mezi které patří poškozená či rozbité čelní skla. Stačí malý kamínek, který se nešikovně odrazí zrovna od vašeho čelního skla. Dle zákona nesmíte jezdit s popraskaným sklem, takže jej musíte nechat opravit, jde-li to, nebo vyměnit. A taková výměna čelního skla vyjde na pár tisíc korun. V posledních letech pojišťovny odmítají hradit škodu z povinného ručení “rádoby” viníka. Jedinou jistotou tedy zůstává havarijní pojištění a připojištění čelního skla. Spoluúčast zde bývá, ale maximálně 500 korun, což se vyplatí. Rozbité čelní sklo můžete totiž mít při troše štěstí i několikrát do roka.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?