10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?
Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?
1. Škoda
Vozy nejznámější české automobilky jsou v tuzemsku nejprodávanější, ovšem také nejkradenější. Ročně se ztratí zhruba 2 080 Škodovek. Nejčastěji jde o Octavii, následuje Fabia, Felicia a Superb. Policie už zadržela několik organizovaných skupin, které se zaměřovaly právě na mladoboleslavské vozy. Zloději odcizená auta rozebírali a rozprodávali po součástkách. Nová Škoda Octavia přitom stojí od 619 900 Kč.
2. Volkswagen
Druhou nejprodávanější značkou v České republice je korejský Hyundai, ale jeho vozy nepatří mezi nejkradenější. Častěji se ztrácejí vozidla, která nesou jméno největší evropské automobilky. Ročně zmizí zhruba 430 Volkswagenů.
Německý výrobce dříve používal podvodný software pro měření výfukových emisí, aby jeho vozy vyhovovaly přísnějším emisním normám a vypadaly ekologičtěji. Zloději možná doufají, že další slabé místo najdou v zámku nebo jiném bezpečnostním prvku. Nový Volkswagen Golf Variant seženete za 569 000 Kč.
3. Ford
Nejslavnější americká značka na našem trhu zaostává za japonskou Toyotou, korejskou Kiou, německým Mercedesem nebo rumunskou Dacií. Nicméně její Mustang zůstává nejprodávanějším sporťákem na celém světě, a proto přitahuje také zloděje. V České republice bývá hlášeno zhruba 250 pohřešovaných Fordů za rok. Kdyby nenechavci raději zašli do autosalonu jako řádní zákazníci, nový Mustang GT pořídí už za 1 506 900 Kč.
Chraňte se před krádeži vozu s výhodným pojištěním
Žádná obrana proti zlodějům ovšem není dokonalá, a proto vám doporučujeme uzavřít havarijní pojištění. Správně sjednané havarijní pojištění kryje také škody, které vzniknou případnou krádeží. Použijte naši online kalkulačku, která vám srovná aktuální výhodné nabídky. Tu, kterou si vyberete, vám sjednáme jednoduše z pohodlí domova.
4. – 6. Mercedes, BMW a Audi
Trojice luxusních německých značek má podobné přednosti, ale údajně i slabiny. Mercedes-Benz, BMW a Audi obsahují nejkvalitnější ocel, palladium nebo uhlíková vlákna. Proto mívají poměrně dlouhou životnost a symbolizují prémiovou kvalitu.
Jsou také pohodlné, majitelům stačí například mobilní telefon, aby svůj vůz dálkově otevřeli. Britská policie varuje, že nejšikovnější zloději tuto technologii zneužívají – přes rádiové vlny se připojí k automobilu a získají nad ním kontrolu.
Pokud sečteme stroje, po kterých pátrala Policie České republiky, ročně jich připadá zhruba 200 na Mercedesy, dalších 200 na BMW a 190 na Audi. Aktuálně koupíte Audi A4 Avant za 1 094 900 Kč, Mercedes GLC za 1 414 490 Kč a benzínový BMW X5 za 3 783 000 Kč.
7. – 10. Renault, Peugeot, Opel a Fiat
Na řadu přicházejí automobilky, které patří mezi nejúspěšnější výrobce malých nákladních vozů. V České republice jsou nejprodávanější dodávky od francouzského Renaultu. Ve stejném segmentu má úspěch i německý Opel, francouzský Peugeot a italský Fiat. Dodávky slouží podnikatelům a jejich distributorům, aby převážely potraviny, nářadí, elektroniku a další cenné předměty. Zloděje tedy láká nejenom samotný automobil, ale také jeho obsah.
Není divu, že uvedené značky figurují v žebříčku nejkradenějších automobilů. Mezi postrádanými auty napočítáme zhruba 180 Renaultů, 150 Peugeotů, 110 Opelů a 100 Fiatů ročně. Momentálně byste dali 839 900 Kč za Peugeot Boxer, 849 257 Kč za Renault Master, 858 979 Kč za Opel Vivaro a 917 906 Kč za Fiat Ducato.
Stoupá, nebo klesá kriminalita?
Když spočítáme všechna motorová vozidla, která byla odcizena v České republice, v dlouhodobém horizontu vyjde pozitivní trend. Policie ještě na začátku minulé dekády evidovala více než 12 000 krádeží ročně. Kriminalita ale postupně klesala. Nyní čeští policisté řeší méně než 3 000 krádeží ročně, to je méně než 10 případů denně.
Nejčastěji kradená auta v ČR
Statistiky vypadají jasně, protože zjednodušují složitější realitu. Počty pohřešovaných vozidel jsme spočítali podle posledních dat, která zveřejnila Policie České republiky a která zachycují situaci v letech 2018 až 2020. Policisté publikovali statistiku pouze pro nejfrekventovanější značky.
Do žebříčku neproniklo Ferrari ani Bugatti, protože jejich vozy jsou nejdražší a na tuzemských silnicích se objevují málokdy. Právě luxusní vozy jsou přitom pro zloděje nejatraktivnější.
Pokud srovnáme počty nově registrovaných a pohřešovaných vozů, Audi nebo BMW se ztrácí relativně častěji než Škodovka. Jinými slovy, pokud vedle sebe zaparkujete BMW a Octavii, pravděpodobněji se ztratí dražší vůz. V absolutních číslech však vyniká Škodovka, na kterou připadá více než třetina pohřešovaných vozů.
Ve kterých městech se krade nejvíce?
Záleží také na lokalitě, kde se nacházíte. Ze všech pohřešovaných vozidel připadá 26 % na Prahu a dalších 14 % na Středočeský kraj. Přitom v hlavním městě a středních Čechách žije dohromady 25 % tuzemské populace, tyto oblasti jsou tedy rizikovější než ostatní regiony.
Naopak nejbezpečnější jsou Zlínský a Karlovarský kraj. Ve všech regionech však platí, že se vozidla ztrácejí častěji ve větších městech než na venkově.
Mechanické a další zabezpečení
Automobilový průmysl se dynamicky rozvíjí, zloději se tomu však přizpůsobují. Staré auto odcizí tak, že rozbíjí okno nebo vypáčí dveře, vlezou do kabiny, spojí elektrické kabely, nastartují a odjedou. Novější automobily kradou přes dálkové ovládání – využijí signál, který vysílá elektronický klíč nebo mobilní aplikace, vozidlo odemknou a odjedou. Nebo odklopí světla, připojí se na řídící jednotku cizího automobilu a získají nad ním kontrolu.
Proto pamatujte na základní bezpečnostní pravidla:
Parkujte ve své garáži, na hlídaném parkovišti, nebo aspoň na osvětleném místě pod kamerami.
Na sedadlech nenechávejte zavazadla ani jiné hodnotné věci.
Nespoléhejte pouze na elektroniku, používejte také mechanické zabezpečení auta. Užitečné jsou fyzické zámky pro pedály, řazení a volant.
Před odchodem ručně zkontrolujte, zda máte auto opravdu zamčené.
Pokud vlastníte klíč pro dálkové odemykání a zamykání, noste ho v bezpečnostním obalu, přes který se nedostanou případní hackeři. Taková pouzdra nabízejí například e-shopy Spyobchod.cz, Auto-doplnky.com nebo Autio.cz.
Jak postupovat, když vám ukradnou auto
Pokud nemůžete najít svůj automobil, ujistěte se, že hledáte na správném místě. Nezaparkovali jste někde jinde? Kontaktujte další osoby, které vůz taky občas řídí. Neodjela s ním vaše partnerka nebo partner? Pakliže pátráte marně, co nejdříve požádejte o pomoc státní policii, například na čísle 158.
Doufejme, že policisté najdou automobil dříve, než bude odvezen do zahraničí nebo rozebrán a nenápadně rozprodán po součástkách. Šance však nejsou vysoké. Krádež auta většinou zůstane neobjasněna, nebo policie není schopna pachatele usvědčit. Proto vám doporučujeme havarijní pojištění, aby vám pojišťovnu eventuální škodu proplatila.