Havarijní pojištění – spoluúčast

  • Online srovnání na pár kliknutí

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

havarijní pojištění

Spoluúčast u havarijního pojištění

Havarijní pojištění vás chrání pro případ škody na vašem autě, když způsobíte nehodu. A také pokud vám auto poškodí nepříjemná událost: vandalismus, střet se zvěří, extrémní počasí nebo krádež . Při výběru havarijního pojištění se proto kromě rizik a výše pojištění zajímejte také o spoluúčast.

Spoluúčast havarijního pojištění představuje částku, kterou z celkové škody na vašem autě zaplatíte ze svého. Zbytek zaplatí pojišťovna. Spoluúčast může být stanovena jako konkrétní pevná částka, procento z výše škody nebo procento s uvedením minimální částky. Existuje i nulová spoluúčast. Jaký je mezi nimi rozdíl, ukazuje tabulka.

Kolik zaplatíte ze svého při různém výpočtu spoluúčasti a různé výši škody na vašem autě?

škoda ve výši 50 000 Kč

škoda ve výši 100 000 Kč

škoda ve výši 250 000 Kč

spoluúčast nulová

0 Kč

0 Kč

0 Kč

spoluúčast s pevnou částkou 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

spoluúčast 5 % z výše škody

2 500 Kč

5 000 Kč

12 500 Kč

spoluúčast 5 % min. 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

12 500 Kč


zdroj: Srovnejto.cz

Nejčastěji se v pojišťovnách setkáte se spoluúčastí stanovenou procentem s minimální částkou. Spoluúčast sice zaplatíte až v případě nehody, ale má vliv na cenu pojištění. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojištění.



Havarijní pojištění bez spoluúčasti

U havarijního pojištění bez spoluúčasti (tzv nulová spoluúčast) celou výši škody zaplatí pojišťovna. Nabízí ji jen některé pojišťovny a většinou jen u některých rizik (například poškození čelního skla nebo vandalismus). U jedné pojišťovny se tak můžete v rámci jednoho havarijního pojištění setkat s rozdílně stanovenou výší spoluúčasti nebo nulovou spoluúčastí pro různá rizika. Dobře si proto porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven. Pomůže vám s tím online srovnání, které za vás porovná i spoluúčast pro havarijní pojištění od více pojišťoven.

Spoluúčast má vliv na cenu pojištění

Čím nižší zvolíte spoluúčast, tím vyšší máte cenu pojištění. Potenciální úsporu v případě nízké spoluúčasti na škodě tedy zaplatíte celkově vyšší cenou na pojistném. Rozdíly v roční ceně pojištění při různé výši spoluúčasti mohou být až několik tisíc korun ročně, jak ukazuje tabulka.

Vyplatí se úspora na pojistném při vyšší spoluúčasti?

spoluúčast 3 % min 3 000 Kč

spoluúčast 5 % min 5 000 Kč

spoluúčast 10 % min 10 000 Kč

spoluúčast 15 % min 15 000 Kč

roční výše pojistného

24 612 Kč

19 978 Kč

ušetříte 4 634 Kč

14 603 Kč

ušetříte 10 009 Kč

11 407 Kč

ušetříte 13 205 Kč

kolik zaplatíte při škodě 100 000 Kč

3 000 Kč

5 000 Kč

10 000 Kč

15 000 Kč

kolik zaplatíte při škodě 250 000 Kč

7 500 Kč

12 500 Kč

25 000 Kč

37 500 Kč


Zdroj: Srovnejto.cz

Hypotetický příklad ukazuje rozdíl ve výši ročního zaplaceného pojistného a případné výše spoluúčasti při jedné nehodě ročně. Za rok ušetříte na zaplaceném pojistném při vyšší spoluúčasti až cca 13 000 Kč. Pokud nebudete mít nehodu, s vyšší spoluúčastí opravdu ušetříte. Pokud budete mít jednu nehodu ročně, u škody na vašem autě do 100 000 Kč zaplatíte při vyšší spoluúčasti na opravu ze svého přibližně stejnou částku, jako je výše úspory na pojistném. U vyšší škody nad 100 000 Kč už by váš příspěvek na opravu byl vyšší než úspora na pojistném.

S porovnáním ceny havarijního pojištění a výše spoluúčasti vám pomůže srovnání havarijního pojištění. Na pár kliknutí získáte přehledné srovnání několika nabídek a vyberete nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše potřeby. To hned můžete i uzavřít.



Jak vybrat správnou výši spoluúčasti na havarijním pojištění

Univerzální doporučení neexistuje. I tady hraje hlavní roli pravděpodobnost, že se stane havárie nebo jiná nepříjemná událost. Při uvažování o spoluúčasti zvažte více faktorů:
  • 1

    Čím nižší spoluúčast, tím více zaplatíte na pojistném.

    Pokud jste v situaci, kdy nemáte dostatečnou finanční rezervu pro větší nečekané výdaje a váš rozpočet je docela napnutý, můžete zvolit nižší spoluúčast. Spíše zvládnete o něco větší měsíční platbu pojistného, než velký nečekaný výdaj v podobě opravy auta.

  • 2

    Čím méně jezdíte, tím méně bouráte.

    Jezdíte denně nebo spíše příležitostně? Jezdíte spíše v okolí domova, na nákup, do práce, nebo i na delší pracovní a soukromé cesty? Čím více času trávíte v autě a čím více najedete kilometrů, tím se pravděpodobnost nehody zvyšuje.

  • 3

    Město nebo hory?

    Zvažte i způsob života a to, jak moc auto používáte a v jakém prostředí. Velké a nákladné nehody vás tolik neohrozí v městském provozu, kde nejčastěji půjde o nějaké to “ťuknutí”. Pojišťovny nabízí u havarijního pojištění různé doplňkové služby. Zamyslete se i nad tím, zda jsou pro vás vzhledem k používání auta potřebné a užitečné.

  • 4

    Čím novější a dražší auto máte, tím více stojí jeho oprava.

    Také o autech se říká, že dnes koupené auto bylo už včera staré. Zkrátka stáří a model auta mají zásadní vliv na to, jak drahá bude jeho oprava. A kolik peněz přispějete na opravu z vlastní kapsy. U vysokých částek škod v řádech mnoha stovek tisíc už efekt úspory na pojistném ani za více let nemusí třeba vaši spoluúčast byť na jediné vysoké škodě vynahradit. Na druhou stranu svou roli při výběru pojištění budou hrát i pojistné částky.

3 jednoduché tipy pro výběr nejlepšího havarijního pojištění

1

Odpovězte si na 4 otázky:

  • Jak často jezdíte a kolik kilometrů ročně najezdíte?

  • Kde nejčastěji jezdíte?

  • Jak drahé a staré je vaše auto?

  • Jaká je vaše celková finanční situace?

2

Porovnejte nabídky pojišťoven z pohledu ceny, krytých rizik, výše pojistných částek, výše spoluúčasti a doplňkových služeb. Pomůže vám s tím naše online kalkulačka.

3

Naši zákazníci nejčastěji volí havarijní pojištění se spoluúčastí 5 %, minimálně však 5 000 Kč.

Srovnaný magazín

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.