Ťukance, oděrky nebo škrábance jsou nedostatky, které u svého vozidla nedokážeme tak úplně eliminovat. Často k jejich vzniku přispějeme, aniž bychom to zamýšleli, nebo dokonce tušili. Horší variantou je samozřejmě situace, kdy nám nějaký dobrák objede auto klíčem, poškrábe lak při parkování nebo úmyslně způsobí jinou škodu. Víte, ale jak řešit poškrábané auto s pojišťovnou a máte vůbec nárok na úhradu vzniklé škody?
Poškrábaný lak auta vás vyjde na několik tisíc korun
Některé škrábance nejsou skoro vidět, jiné vyžadují nákladnou opravu, která vás může vyjít i na několik tisíc korun. Takový poškrábaný lak auta bohužel spadá do druhé zmíněné kategorie. Často je společně s poškrábanou částí potřeba přelakovat celý díl (např. přední nebo zadní dveře). U škod většího rozsahu (třeba pokud je poškrábané auto klíčem) se pak už nevyhnete přelakování celého vozu, což může z vaší peněženky odčerpat i několik desítek tisíc korun (v závislosti na značce a typu auta).
Poškrábané auto a pojistka? Pozor na spoluúčast
Pokud není auto poškrábáno úmyslně a viníka se s pomocí kamerového záznamu nebo policie nepodaří odhalit, bude oprava čistě ve vaší režii. A tady je potřeba podotknout, že povinné ručení vám z téhle prekérní situace nepomůže. Škodu lze uhradit z pojištění speciálně sjednaného pro případy vandalismu nebo živelných pohrom, které si můžete sjednat k havarijnímu pojištění. Tady ale počítejte s tím, že odřené auto a havarijní pojištění jde ruku v ruce se spoluúčastí, která se nejčastěji pohybuje ve výši 5 000 nebo 10 000 korun.
Odřené auto řešte co nejdřív
Ráno přijdete k zaparkovanému autu a místo rychlého odjezdu do práce řešíte škrábance, které někdo na vašem autě nechal a ujel. Pokud jde o větší škrábance, které nezamaskujete, volejte policii a situaci co nejdřív aktivně řešte. Na druhou stranu počítejte s tím, že šance na to, že policie viníka najde, sice existuje, ale není příliš velká. V takovém případě se vyplatí investovat do palubní kamery, případně situaci řešit přes případné svědky nebo kamery na místě.
Za odřené auto na hlídaném parkovišti ručí pojišťovna majitele
Pokud vám auto odřel někdo na hlídaném parkovišti, je situace přece jen o něco méně komplikovaná a vy máte šanci získat odpovídající kompenzaci. V takovém případě je ale vaší povinností nahlásit škodu policii a zároveň se obrátit do 15 dnů na majitele nebo provozovatele hlídaného parkoviště, který bude situaci řešit se svou pojišťovnou.
Oprava poškrábaného laku? Zvládnete ji i svépomocí
A jak řešit poškrábané auto? Pokud nejsou škrábance a oděrky na autě příliš viditelné, poradíte si s nimi i sami. Oprava škrábanců vás v takovém případě vyjde jen na několik (sto)korun. Rozleštění drobných škrábanců zvládnete sami s komerčně prodávanými přípravky. Důležité je postupovat po částech a s rozmyslem, jinak naděláte víc škody než užitku.
K dispozici jsou vám nejrůznější vosky, se kterými zvládnete rozleštění mikro poškození laku, způsobeného například kartáči v automatické myčce aut. Na výběr máte i nejrůznější retušovací fixy a pera. S jejich pomocí odstraníte škrábance od drobných kamínků.
Naopak brusné pasty fungují u větších vrypů či škrábanců. Jsou totiž směsicí nejrůznějších abraziv, rozmíchaných v tuhém (nejčastěji) tukovém základu.
Pokud se chcete zbavit hlubokých rýh v laku, vsaďte na kombinaci brusné pasty a brusného kotouče. Opět ale obojí zmíněné používejte s rozmyslem a přesně podle návodu výrobce. Pokud nic z uvedeného nepomůže, návštěva autoservisu vás bohužel nemine.
Situaci nepodceňujte a sjednejte si kvalitní pojištění
Jak už jsme zmínili výše, náklady na opravu poškrábaného laku, odřeného auta nebo jiných typů poškození vám pomůže vykompenzovat kvalitně nastavené připojištění, které si sjednáte v rámci havarijního pojištění. Při výběru vhodné pojišťovny je ovšem vždy dobré jednotlivé nabídky vzájemně porovnat, k čemuž vám poslouží náš nezávislý online srovnávač. S jeho pomocí získáte o jednotlivých produktech maximum užitečných informací a navíc si můžete vybrat tu pojistku, která vám bude nastavenými parametry nejlépe vyhovovat.