Pojištění auta do zahraničí

  • Poradíme, jaké si sjednat pojištění vozidla na dovolenou

  • Na cestu tak můžete vyrazit bez obav

  • Vše s námi vyřešíte rychle a online

Dopravní nehoda nebo porucha auta v zahraničí znamená spoustu nepříjemností a vysoké náklady. Naštěstí i na takové situace pojišťovny myslí a nabízí pojištění auta na cestu do zahraničí.

Správně zvolené připojištění vozidla do zahraničí zaplatí škody na zdraví a majetku nejen při nehodě. Pomůže také zařídit například odtah a opravu automobilu, poskytne tlumočníka a zajistí ubytování či zapůjčení náhradního vozidla. Na cestu do zahraničí tak můžete vyrazit bez obav, protože pojištění vám bude krýt záda, ať už nastanou jakékoliv problémy. Jaké pojištění vozidla na dovolenou si sjednat?



Pojištění auta na cestu do zahraničí

Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, si musí ze zákona sjednat každý majitel motorového vozidla, aby mohl vůz provozovat na veřejných komunikacích. Z povinného ručení se hradí škody na zdraví a majetku, které vozidlem způsobíte ostatním.

Povinné ručení je platné v České republice i v zahraničí. Vztahuje se na cesty po zemích Evropského hospodářského prostoru, státech stanovených vyhláškou Ministerstva financí a zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Konkrétní seznam států, kde vám povinné ručení platí, najdete na své zelené kartě. Je-li zkratka státu přeškrtnutá, znamená to, že tam povinné ručení neplatí.

Věděli jste, že...

Minimální pojistné limity povinného ručení činí 35 milionů korun na zdraví a 35 milionů korun na majetku? Při způsobení škod na zdraví či zavinění hromadné nehody však tuto částku snadno přesáhnete, a tím spíše v zahraničí. Proto zvažte sjednání povinného ručení s vyššími limity.

Havarijní pojištění vozidla do zahraničí

Z povinného ručení se nehradí škody na vašem vlastním vozidle – k tomu slouží havarijní pojištění. Pokud uzavřete havarijní pojištění v plném rozsahu, tzv. all-risk, vztahuje se na škody způsobené havárií, přírodními živly, střetem se zvěří, vandalismem či krádeží. Většina pojišťoven nabízí různé balíčky, a tak si sami můžete zvolit pojištěná rizika.


Na rozdíl od povinného ručení, havarijní pojištění neplatí automaticky v zahraničí. Některé pojišťovny nabízí pojištění pouze pro cesty v tuzemsku, jiné kryjí celou Evropskou unii nebo nabízí stejnou územní platnost jako u povinného ručení. Proto si před cestou do zahraničí zkontrolujte, kde vám havarijní pojištění platí.

Krátkodobé pojištění auta do zahraničí

Máte starší auto a nechcete platit havarijní pojištění po celý rok? Pak pro vás může být vhodnou alternativou krátkodobé pojištění auto do zahraničí. Obvykle se sjednává na jeden měsíc.

U krátkodobého pojištění do zahraničí vezměte v úvahu nejen ochranu při havárii, ale také kvalitní asistenční služby. Ty vám pomohou v případě poruchy, která hrozí častěji právě u starších vozidel. Stejně tak si můžete pojistit pomoc při defektu, natankování špatného paliva nebo ztrátě klíčů od auta.

Cestovní připojištění auta

Kromě krátkodobého havarijního pojištění existuje ještě jedna alternativa, jak na připojištění vozidla do zahraničí. Jedná se o autoasistenci, kterou si můžete přidat k cestovnímu pojištění. K výhodám cestovního pojištění automobilu patří, že si ho sjednáte pouze na tolik dní, kolik chcete. Jedná se tak o perfektní pojištění auta na dovolenou.

Co všechno cestovní připojištění auta zahrnuje? Odtah do nejbližšího servisu a opravu, zajištění náhradního ubytování a tlumočení při styku s úřady. V případě vážných poruch se autosistence postará o přepravení automobilu i posádky zpět do ČR.

Asistenční služby jako připojištění auta do zahraničí

Asistenční služby bývají automatickou součástí pojištění vozidla, ať už z povinného ručení či havarijního pojištění. Jedná se balíček technických a právních služeb, které vám pojišťovna poskytne, když se dostanete do potíží.

Nicméně často máte nárok pouze na základní asistenční služby s velmi nízkými limity plnění. Dejte si pozor rovněž na to, že některé asistenční služby se vztahují pouze na havárii, a nikoliv na poruchu automobilu či jeho odcizení. Než se vydáte na cestu do zahraničí, zkontrolujte si, co vaše asistenční služby zahrnují. Sledujte limity plnění a omezení počtu událostí za rok.

Co by měly asistenční služby v zahraničí krýt?

  • vyproštění vozidla po nehodě

  • opravu na místě

  • odtah do nejbližšího servisu

  • dovoz a výměnu paliva

  • náhradní ubytování nebo poskytnutí náhradního vozidla

  • odtah vozu a dopravu posádky zpět do ČR

  • tlumočení a právní poradenství

Věděli jste, že...

Asistenční služby vám poradí i se správným postupem v případě nehody či odcizení vozidla? Pokud si nejste jistí, zda volat policii nebo ne, neváhejte se na asistenční služby obrátit.

Pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR

Nedá se porucha rychle opravit, a tak jste zůstali v zahraničí s nepojízdným vozem? Nezbývá, než zajistit odtah zpět do ČR. To může být velmi nákladná položka. Proto by součástí vašich asistenčních služeb rozhodně mělo být pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR. Sledujte dostatečné limity, podle toho, kam se na dovolenou chystáte. Do Německa či Rakouska stačí nižší limity než při cestách do Řecka nebo Portugalska.

Co si zkontrolovat před cestou do zahraničí?


Zelená karta

Slouží jako potvrzení o sjednání povinného ručení. Před cestou do zahraničí si ověřte platnost zelené karty a vezměte si ji s sebou v tištěné podobě.


Povinná výbava

V autě nejspíš máte povinnou výbavu podle české vyhlášky, ale v některých zemích se výbava liší. Například Slovensko vyžaduje reflexní vestu pro všechny členy posádky. Před odjezdem si zjistěte, jakou povinnou výbavu budete potřebovat a věci do auta doplňte.


Dálniční známky a poplatky

Většina zemí vybírá poplatky za užití dálnic a rychlostních silnic, ať už ve formě dálniční známky či mýtného. Informujte se, jak se dálniční poplatky hradí v zemi, kam se chystáte a kudy budete projíždět.

Důležitá telefonní čísla

Do telefonu si uložte důležitá telefonní čísla. Při nehodě v rámci EU použijte jednotné číslo tísňového volání na lince 112. Nezapomeňte si uložit také číslo asistenčních služeb.

Pojištění auta do Chorvatska

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím pro letní dovolenou Čechů, každoročně tam autem vyrazí stovky tisíc turistů. Chorvatsko se tak může zdát jako náš druhý domov, kde se i většinou domluvíme česky. Přesto není radno cestu autem do Chorvatska podceňovat.

Nabourané či porouchané vozidlo znepříjemní dovolenou celé rodině, v horším případě ji budete muset zcela ukončit. Sjednejte si připojištění vozidla do zahraničí včetně kvalitních asistenčních služeb – některé pojišťovny dokonce během letních prázdnin vysílají české týmy přímo do Chorvatska.

Srovnaný magazín

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.