Co musí obsahovat kupní smlouva na auto
Co dělat, pokud auto prodáváte?
Pokud stojíte na straně prodávajícího, nezapomeňte, že přepis automobilu na nového majitele je čistě ve vaší režii. Provést ho navíc musíte do 10 dnů. Pokud se navíc k předání nemůžete dostavit, je třeba vyplnit plnou moc k přepisu vozidla, a předat tak tuto povinnost jiné osobě.
Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma PDF/doc.
Nemáte zkušenosti se sepisováním kupní smlouvy na auto a nechce se vám v této záležitosti oslovovat právníka nebo jiného odborníka? Využít můžete vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. Do vzoru následně stačí vyplnit údaje o zúčastněných stranách a předmětu koupě, dokument podepsat a následně použít.
Vzorovou kupní smlouvu na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.
Pokud přeci jen chcete mít absolutní jistotu správně vyhotovené písemnosti, oslovte právníka. Za její vypracování zaplatíte zhruba 1500 – 4000 korun. Při rozhodování, zda využít obecný vzor nebo si nechat sepsat smlouvu na míru mějte na paměti, že správně sepsaná kupní smlouva výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu.
Jak sepsat jednoduchou smlouvu?
Na tomto místě je dobré si uvědomit, že zákon nepředepisuje nutnost uzavření písemné smlouvy, pokud ale chcete mít jistotu, že prodej/koupě a následná transakce proběhne bez zbytečných komplikací, je lepší smlouvu uzavřít písemně.
Dobře sepsanou smlouvou o prodeji auta se totiž navíc chráníte především v případě, že kupujete auto, na kterém se později projeví nějaká vada. Pokud dodržíte výše uvedené náležitosti, smlouvu můžete sepsat jednoduše v textovém editoru, nebo využít vzory uvedené výše.
Neprůstřelná smlouva ochrání před komplikacemi
Při sepisování kupní smlouvy na auto byste si měli dát pozor zejména na výše uvedené náležitosti a správné označení obou smluvních stran. Velkou pozornost věnujte také technickým informacím vztahující se ke kupovanému/prodávanému vozidlu.
Vůz si sami osobně prohlédněte, případně si na prohlídku přiveďte zkušeného a nezávislého mechanika. V případě zjištění rozdílu mezi skutečným stavem a kupní smlouvou, situaci řešte a zjištěné rozdíly nechte do smlouvy zanést. Dojde-li totiž k reklamaci vozidla, základním dokumentem a podkladem je právě kupní smlouva.
Pokud byste od kupujícího neobdrželi kompletní doklady o vozidle a nejste si jisti jeho původem a historií, trvejte na garanci najetých kilometrů, která bude zakotvena přímo v kupní smlouvě. V případě, že byste na garanci netrvali a na rozdíl v počtu najetých kilometrů následně přišli, bude se vám tato skutečnost jen velmi složitě dokazovat.
V případě, že stojíte na straně prodávajícího, pamatujte, že dle občanského zákoníku odpovídá prodejce za skutečnost, že prodává předmět bez vad. Pokud se následně do šesti měsíců od převzetí vozidla závada objeví, má se dle ustanovení § 2161 (2) občanského zákoníku za to, že byl předmět prodán již s vadou.
Odstoupení od kupní smlouvy automobilu
Najdete takovou vadu, která znemožňuje používat vůz k účelu, pro který byl zakoupen.
Do šesti měsíců od koupě projeví skrytá vada, kterou prodávající nestihne do 30 dnů opravit. V takovém případě se závada považuje za neodstranitelnou a vy můžete uplatnit svoje právo na odstoupení od kupní smlouvy.
Co dělat v případě odstoupení od smlouvy?
V případě odstoupení od smlouvy je potřeba sepsat výpověď kupní smlouvy, jejíž vzor najdete třeba na webu vzory.cz.
Smlouva jak stojí a leží – slyšeli jste o ní?
Zcela specifickou situací je ta, při níž prodejci (převodci, zcizitelé) do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Co to znamená v praxi? Jde o jednu z méně známých možností, jak přenechat věc kupujícími (klidně i prodejem) a zároveň se vyvázat z veškeré zodpovědnosti za její vady, včetně vad skrytých.
Výjimkou je v tomhle případě pouze ručení prodejce za ty vlastnosti, o kterých prohlásil, že je věc má, nebo které si nabyvatel/kupující výslovně vymínil. To znamená, že pokud prodávající v kupní smlouvě uvede, že automobil najel x kilometrů a vy následně zjistíte opak, i přes prodej tzv. úhrnkem (= jak stojí a leží) jde rozdíl v najetých kilometrech a případné vady s ním souvisejícím k tíži prodejce.
Kupní smlouva na auto bez záruky je vždycky riziko
Vyhlédli jste si automobil, u kterého vás prodávající nalákal na výrazně nižší cenu než konkurence? Dávejte si pozor, ať nepodepíšete kupní smlouvu na auto bez záruky. Majitel vozu vám může takovou smlouvu navrhnout, a pokud ji podepíšete, znamená to, že nebudete moci reklamovat žádné vady. Taková kupní smlouva na auto bez záruky vás tak může ve finále vyjít pořádně draho. Opět se proto vyplatí číst si smlouvu důkladně a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.
Nezapomeňte na kvalitní povinné pojištění
Proces koupě, případně prodeje automobilu máte úspěšně za sebou. Abyste ale mohli vůz používat bez obav, nezapomeňte si k němu sjednat odpovídající pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení), které je u nás povinné a hradí škody způsobené ostatním účastníkům dopravní nehody. Od věci taky není sjednat si havarijní pojištění, které hradí škody na vašem vozidle, případně zdraví a životě jeho posádky.
Protože tyto typy pojištění poskytuje rovnou několik pojišťoven napříč naším trhem, je občas složité se v jejich nabídce bezpečně zorientovat. Proto využijte povinné ručení kalkulačka, díky které si vyberete pojistku, která bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům a ještě na ní ušetříte. Pamatujte ovšem, že cena je jedním, nikoli jediným faktorem, na základě kterého byste měli kvalitní pojištění vybírat. Mnohem důležitější jsou pojistné limity a výluky z pojistného plnění.