Předání dokumentů

Znáte termíny používané v cenách energií, vyúčtování a ve smlouvách?

20. 4. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Vnímáte téma energií jako složité a netransparentní? Vyznat se ve vyúčtování nebo v cenách není jednoduché, ale jednou za rok se do toho člověk musí ponořit. Energie mají specifické termíny, které vycházejí z toho, jak celá energetická soustava funguje. Projděte si základní pojmy a uvidíte, že pro vás bude příští vyúčtování energií mnohem srozumitelnější.

Jak funguje distribuce energií?

Začneme od toho, jak se elektřina vyrábí a přenáší. Elektřinu není možné jednoduše skladovat, proto musí neustále „proudit“. Pro přenos elektřiny slouží přenosová a distribuční soustava. Aby byla její přeprava efektivní, využívá se vysokého napětí, které má velkou přepravní kapacitu. Transformační stanice převádí elektřinu z vysokého napětí na nízké, až dosáhne 230 voltů, které potřebujeme k běžné spotřebě doma.

Plyn funguje podobně pouze s tím rozdílem, že se těží. Místo transformačních stanic se využívají přetlakové stanice z vysokotlakých na nízkotlakové potrubí.

Distribuční soustava

Dodavatelé energie

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií?

Distribuční společnost spravuje rozvody vysokého i nízkého napětí až po váš venkovní elektroměr či plynoměr. Provozuje distribuční soustavu, a zajišťuje tak transport elektřiny nebo plynu do vaší domácnosti. Zároveň se stará o údržbu tohoto spojení. Distributora nemůžete změnit, je dán distribučním územím – záleží tedy na adrese vašeho odběrného místa.

Dodavatel je společnost, od níž kupujete samotnou energii. Každý odběratel má právo vybrat si svého dodavatele. Dodavatel má uzavřenou smlouvu s distribuční společností. Vy, jako odběratel, uzavíráte smlouvu pouze s dodavatelem, který od vás vybere a odvede poplatek za využití distribuční sítě. Přečtěte si podrobné informace o dodavatelích energií.

Pod jakého distributora spadá moje odběrné místo?

Infografika – mapa distributorů

Co je to odběrné místo?

Odběrné místo (OM) je místo připojení objektu (byt, rodinný dům, chata, garáž atd.) k lokální distribuční soustavě. Každé odběrné místo je vybaveno měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem), hlavním jističem a má svůj identifikační kód (elektřina – 18místné číslo EAN, plyn – 16místný EIC kód).

Každé odběrné místo elektřiny dostane přidělenou distribuční sazbu, která se určuje podle spotřeby, typu užívaných spotřebičů a způsobu jejich využívání. Nejčastější distribuční sazby jsou D02d a D25d. Existuje ale několik dalších, které jsou podmíněny specifickými požadavky. Ve většině případů si svou distribuční sazbu nevyberete, ale je stanovena předpisy distribuční společnosti. Projděte si všechny distribuční sazby.

Co je smlouva o sdružených dodávkách a smlouva o připojení k distribuční síti?

Smlouva o sdružených službách dodávky je smluvní vztah mezi odběratelem a dodavatelem elektřiny/plynu.

Smlouva o připojení je smluvní vztah mezi odběratelem a distributorem. Smlouva o připojení mimo jiné stanovuje podmínky připojení.

Smlouvu o připojení uzavíráte v případech:

  • zřízení úplně nového odběrného místa (stavíte nový dům),

  • při obnovení odběrného místa (v minulosti zde odběr byl, ale místo není osazeno elektroměrem),

  • při přepisech (změna zákazníka na daném odběrném místě),

  • při změně charakteru odběru (změna počtu nebo výkonu spotřebičů).

Z čeho se skládá cena energií?

Ve svém vyúčtování najdete řadu částek, z nichž se skládá celková cena, kterou za energie zaplatíte.

Regulovaná cena elektřiny = poplatky za distribuci, systémové služby a další platby. Tuto část ceny určuje Energetický regulační úřad a je pro vás stejná bez ohledu na to, jakého si zvolíte dodavatele. Dodavatel ji totiž jen vybere a odvede distribuční společnosti ve vaší lokalitě. Tato část představuje zhruba 55 % ceny. Více informací se dozvíte na stránce o regulované ceně elektřiny.

Tržní (neregulovaná) cena elektřiny = cena za spotřebovanou elektřinu koupenou od vámi zvoleného dodavatele. Další část ceny tvoří stálé platby a fixní poplatky stanovené dodavatelem. Proto byste měli vždy při porovnávání cen u jednotlivých dodavatelů srovnávat celkovou cenu za energie, a ne pouze cenu za kWh/MWh. Výběrem dodavatele můžete ovlivnit 45 % ceny.

U plynu to funguje obdobně, také jeho cena se skládá z regulované a neregulované složky.

Vybrat si výhodnějšího dodavatele je snadné, stačí jen zadat svou aktuální spotřebu do naší kalkulačky. Přepis energií zajistíme za vás a navíc ohlídáme termíny. Je jen na vás, jestli budete vybírat nového dodavatele podle ceny, flexibility v nastavení výše záloh či dodatečných služeb, jako je například revize kotle zdarma.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.