Plynový sporák

Změní se cena plynu za kWh v roce 2020?

2. 4. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Celý svět momentálně prochází velmi turbulentním obdobím. Bude mít zpomalující ekonomika vliv i na ceny plynu? Změní se v roce 2020 cena plynu pro konečné spotřebitele a co předpovídá regulátor trhu? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Vyznejte se v tom, co tvoří cenu plynu

Cena zemního plynu je tvořena dvěma částmi. První složka je regulovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ten každý rok v listopadu určuje ceny na nadcházející rok.

Regulovaná cena plynu se skládá především z nákladů na přepravu a distribuci. Na faktuře a v cenících dodavatelů ji najdete rozdělenou na:

  • cenu za distribuovaný plyn (Kč/MWh),

  • cenu za činnosti operátora trhu (Kč/MWh),

  • stálý plat za přistavenou kapacitu (Kč/měsíc).


Na vaší spotřebě plynu tak závisí pouze první dvě položky, poplatek za přistavenou kapacitu je stanoven fixně.

Druhou složku tvoří tzv. neregulovaná, neboli tržní část ceny plynu. Tu mají plně v rukou jednotliví dodavatelé. Skládá se z:

  • komoditní ceny za odebraný plyn (Kč/MWh),

  • stálého platu (Kč/měsíc).

Při stanovení tržní ceny plynu za MWh se dodavatelé orientují podle toho, za jakou cenu se jim podařilo komoditu nakoupit na burze. Proto záleží na tom, jak dobrý obchodník je váš poskytovatel a jak umí předvídat vývoj na trhu.

Konečné ceny zemního plynu pro domácnosti by měly klesnout

Regulované ceny plynu pro rok 2020 se nepatrně zvýšily, v průměru jen o 0,53 %. Tržní ceny by ale naopak měly klesnout, protože se snížily tzv. indikativní ceny plynu

Ty zveřejňuje také ERÚ. Slouží pro snazší orientaci zákazníka v cenách dodavatelů. Jedná se o doporučené tržní ceny plynu, které přibližně kopírují vývoj na burze. Pro dodavatele nejsou závazné, ale domácnostem dávají představu, jak vysoko by se cena plynu za MWh měla pohybovat.

Indikativní ceny plynu se výrazně snížily

ERÚ vyhlašuje indikativní ceny plynu vždy na konci čtvrtletí na následující období. Určují se pro každou kategorii spotřeby zvlášť – vaření, ohřev vody a vytápění. Nejsledovanější je kategorie vytápění, protože ta je spojena s nejvyšší spotřebou plynu. Již v prvním čtvrtletí roku 2020 došlo k jejímu poklesu, stejně tak ve druhém čtvrtletí. Celkově poklesly indikativní ceny plynu pro vytápění ve 2. čtvrtletí 2020 oproti 4. čtvrtletí 2019 o více než 9 %.

Graf dat

Zdroj: ERÚ

Cena zemního plynu na burze klesá

Při pohledu přímo na burzu zjistíme, že k poklesu ceny plynu došlo již na konci loňského roku vlivem vyššího dovozu LNG do Evropy a teplejšího počasí. Od začátku letošního roku došlo k propadu ceny zemního plynu na burze o dalších 20 %. To souvisí především s pandemií koronaviru, která přispěla k menší poptávce po průmyslových komoditách, a tím i ke snížení ceny plynu. Tento trend by mohl pokračovat i nadále, pokud se ekonomika dostane do recese a zpomalí se světové hospodářství.

Jak reagují ceníky dodavatelů?

Vzhledem k vývoji na trhu by cena zemního plynu v letošním roce měla klesnout. Promítl se již tento trend zlevňování i do ceníků dodavatelů?

Jestliže se podíváme do ceníků největších dodavatelů zemního plynu v Česku, je to velmi rozdílné. Někteří dodavatelé zlevňovali již na začátku roku, jiní i přes klesající ceny na burze zdražovali.

Patří váš dodavatel plynu do druhé jmenované skupiny a ke zlevnění se nemá ani za této situace? Pak je možná na čase porozhlédnout se po jiném. Praktická online kalkulačka vám srovná ceny plynu od desítek dodavatelů do 2 minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Nastavení kotle
    22. května 2023|Petr Woff
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Nastavení teploty na radiátoru
    06. května 2023|Petr Woff
    Plynové topení: Komu se vyplatí?

    Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    17. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

    Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.