Starší muž studuje fakturu za energie

Změna ve vyhlášce o vyúčtování energií – datum ukončení smlouvy bude na faktuře

Podepsali jste smlouvu na dobu určitou a nyní těžce hledáte datum, kdy vaše smlouva končí? Od nového roku by vám tyto starosti měly odpadnout. ERÚ vydal vyhlášku, podle které musí dodavatelé uvádět datum ukončení smlouvy do ročního vyúčtování. Některé strasti spotřebitelů tento krok ale nejspíš nevyřeší.

Zjistit datum ukončení smlouvy nemusí být snadné

Přestože to může znít neuvěřitelně, řada odběratelů energie má skutečně problém zjistit datum ukončení své smlouvy. Potíže nastávají u smluv na dobu určitou. Ty jsou v případě, že je zapomenete ukončit, automaticky prodlužovány. Dodavatelům tak rozhodně nevadí, když smlouvu v předepsané lhůtě vypovědět nestihnete – znamená to, že u nich buď dále zůstanete, nebo zaplatíte nemalé penále za předčasné vypovězení smlouvy.

Místo konkrétního data ukončení smlouvy proto dodavatelé často u smluv na dobu určitou uvádí nejrůznější lhůty. Ty specifikují, jaké kroky musíte podniknout, aby byla smlouva opravdu ukončena. Netřeba dodávat, že vyznat se v těchto lhůtách není vždy jednoduché. Pokud jste navíc smlouvu uzavřeli například po telefonu, nemusíte mít k dispozici ani papírový výtisk.

Vyhláška platí od 1. ledna 2022

Tyto nástrahy by měly brzy skončit. Energetický regulační úřad (ERÚ) v průběhu června vydal novou vyhlášku o vyučování. Ta mimo jiné požaduje, aby se datum ukončení smlouvy od nového roku objevovalo na faktuře za energie.

„ERÚ o uvedení data ukončení smlouvy ve vyúčtování usiloval několik let. Nejdříve jsme apelovali na samoregulaci, ale vyslyšela nás naprostá menšina z dodavatelů. I největší z nich trvali na tom, že ač by šlo o správný krok, přistoupí k němu až ve chvíli, kdy bude povinný pro všechny. Stalo se, od ledna musí datum ukončení smlouvy díky naší vyhlášce doplnit do vyúčtování každý dodavatel energií," vysvětluje v tiskové zprávě Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Vyhláška dále konkretizuje, kdy má dodavatel vyúčtování zaslat. Podle Trávníčka se úřad setkal i s případy, ve kterých odběratel neobdržel vyúčtování za celé čtyři roky. Tomu měly zabraňovat již platné rámcové podmínky, nicméně někteří dodavatelé využívali nejasného znění pravidel. Nyní je jednoznačně stanoveno, že dodavatel musí vyúčtování zaslat každý rok.

Pomůže rovněž novela energetického zákona

Energetický regulační úřad plánuje v úpravě dokladu o vyúčtování pokračovat. Na podzim by měl zahájit přípravné práce, které povedou ke zjednodušení dokumentu. Vyžadují to evropské směrnice i spotřebitelé, kteří chtějí přehlednější a srozumitelnější vyúčtování.

Postavení spotřebitelů vylepší také novela energetického zákona. Ta již prochází legislativním procesem a Poslanecká sněmovna by o ní měla hlasovat ještě během stávajícího volebního období. Novela má například v plánu upravit automatické prodlužování smluv nebo omezit lhůtu, na kterou lze uzavřít smlouvu na dobu určitou. Jak nová vyhláška ERÚ, tak novela energetického zákona cílí na tzv. energetické šmejdy a dávají větší pravomoce spotřebitelům.

Některé problémy vyhláška neřeší

Přestože jsou vyhláška a novela vnímány především pozitivně, najdou se i hlasy, které je označují jako nedostatečné. Vyhláška totiž stanovuje dodavatelům povinnost uvádět termín ukončení smlouvy na vyúčtování pouze u spotřebitelů, tedy fyzických osob nepodnikajících.

„Pokud jste podnikatel, starosta obce, zřizovatel školy či živnostník, dozvíte se od svého dodavatele stále jen lhůtu, ve které můžete od smlouvy odstoupit. A právě v tom je ten největší problém, protože dodavatelé tyto lhůty stanovují různě a neplatí zde žádná pevná pravidla,“ popisuje Ondřej Doležal, jednatel dodavatelské společnosti SforP pro server iProsperita.cz.

Doležal se navíc domnívá, že vyhláška potíže nevyřeší ani u fyzických osob nepodnikajících. „Vyúčtování totiž většinou chodí jen jednou ročně, a pokud podepíšete dodatek ke smlouvě nebo souhlasíte se snížením ceny, tak se termín ukončení smlouvy změní. Datum na vyúčtování tak bude starý údaj, který vás před sankcí a problematickým chováním i renomovaných dodavatelů neochrání,“ vysvětluje Doležal.

Starší pár si prohlíží vyúčtování energií

Upravit novelu může ještě Senát

Doležal také upozorňuje, že plánovaná novela energetického zákona povinnost sdělovat termín ukončení smlouvy zatím neobsahuje. Tento fakt podle něj energetickým šmejdům jednoznačně nahrává. Stále však může dojít k potřebným úpravám. „S týmem předsedy Senátu Milošem Vystrčilem jsme již začali pracovat na důležitých připomínkách, takže pokud se nepodaří upravit novelu ještě ve Sněmovně, bude se problematickými místy zabývat Senát,“ dodává Doležal.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.