Starší pár s vyúčtováním

Zkontrolujte si vyúčtování od Bohemky a jiných zkrachovalých dodavatelů, společnosti spotřebu často odhadují

7. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetické společnosti nyní nestíhají, takže elektřinu i zemní plyn často vyúčtovávají odhadem. Pokud přitom nadhodnotí nebo podhodnotí vaši skutečnou spotřebu, můžete zbytečně přijít o několik tisícikorun. Proto jakmile změníte svého dodavatele, do 5 pracovních dnů proveďte takzvaný samoodečet. Eventuálně zvažte reklamaci fakturované spotřeby, která pro vás může, ale nemusí být výhodná.

Vyúčtování záleží na vašem domovském regionu, zvoleném ceníku a individuální spotřebě. Proto místní distributor (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce, GasNet či Pražská plynárenská Distribuce) k vašemu odběrnému místu nainstaloval elektroměr anebo plynoměr. V ideálním případě přijde každoročně technik, aby osobně opsal naměřené hodnoty. Jenomže v České republice jsou miliony odběrných míst, která vyžadují pravidelnou či mimořádnou fakturaci.

  • Každý odběratel by měl aspoň jednou ročně dostat řádné vyúčtování

  • Poté, co změníte svého dodavatele, byste měli do 25 dnů obdržet mimořádné vyúčtování.

Nečekejte na odhad a využijte samoodečet

Názorný příklad najdeme v nedávné minulosti. Skupina Bohemia Energy přestala maloodběratelům dodávat elektřinu (14. 10. 2021) a potom i zemní plyn (17. 10. 2021). Statisíce opuštěných odběratelů byly převedeny pod dodavatele poslední instance (ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie, Pražská plynárenská). Distributoři měli následně do 10 dnů odečíst jejich elektroměry a plynoměry, aby byly nejlépe do 25 dnů (do 8. 11., respektive do 11. 11.) rozeslány faktury.

Takhle vypadal dokonalý scénář, ale popravdě –⁠ takový fofr nelze stihnout. Technici distribučních společností mají málo času na to, aby všechna odběrná místa a měřidla každoročně oběhli osobně. Proto podle Energetického regulačního úřadu mohou: 

  • vaši spotřebu odhadovat (maximálně 2 roky po sobě) a 

  • využít váš samoodečet (maximálně 3 roky po sobě).

Distributoři odhadují individuální spotřebu podle přesných pravidel, která jsou popsána ve vyhláškách Energetického regulačního úřadu. Pokud chcete ještě přesnější vyúčtování, využijte samoodečet. Svému distributorovi pošlete e-mail, ve kterém uvedete: EAN či EIC (identifikátor vašeho odběrného místa, bývá na faktuře), případně číslo elektroměru či plynoměru, a naměřenou spotřebu v kilowatthodinách (máte-li dvoutarifní distribuční sazbu, specifikujte vysoký i nízký tarif). Připojte aktuální fotografii daného měřícího přístroje.  

Pozor! Samoodečet můžete provést 31. prosincenebo 5 pracovních dnů poté, co změníte dodavatele! Technik distribuční společnosti musí váš elektroměr nebo plynoměr osobně odečíst minimálně jednou za 4 roky.

Reklamace se může, ale nemusí vyplatit

Možná jste dostali vyúčtování, které neodpovídá tomu, co naměřil váš elektroměr či plynoměr. Distributor vaši spotřebu nadhodnotil, nebo naopak podhodnotil. V takovém případě zvažte, zda fakturu reklamujete. Uveďme modelové příklady (čísla jsou pouze ilustrační):

  1. Přecházíte k dodavateli poslední instance. Doposud jste platili 1 500 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zdraží na 5 000 Kč. Podle faktury máte původnímu dodavateli uhradit pouze 2 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje 3 MWh. To pro vás není výhodné, protože zbylou megawatthodinu byste pravděpodobně museli doplatit později a dráž. 

  2. Přecházíte od dodavatele poslední instance na standardní ceník. Předtím jste platili 5 000 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zlevňuje na 3 000 Kč/MWh. Podle faktury máte zaplatit 5 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje pouze 4 MWh. To pro vás evidentně není výhodné.

Případnou reklamaci zašlete fakturující společnosti písemně. Uveďte své identifikační údaje (jméno, adresu apod.), upřesněte smluvní vztah (například číslo vaší smlouvy) a popište chybu. Opět přiložte aktuální fotografii elektroměru nebo plynoměru. Protistrana má omezenou dobu (obvykle 30 dnů) na odpověď, za prodlevu získáváte právo na finanční náhradu.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark