Starší pár s vyúčtováním

Zkontrolujte si vyúčtování od Bohemky a jiných zkrachovalých dodavatelů, společnosti spotřebu často odhadují

7. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetické společnosti nyní nestíhají, takže elektřinu i zemní plyn často vyúčtovávají odhadem. Pokud přitom nadhodnotí nebo podhodnotí vaši skutečnou spotřebu, můžete zbytečně přijít o několik tisícikorun. Proto jakmile změníte svého dodavatele, do 5 pracovních dnů proveďte takzvaný samoodečet. Eventuálně zvažte reklamaci fakturované spotřeby, která pro vás může, ale nemusí být výhodná.

Vyúčtování záleží na vašem domovském regionu, zvoleném ceníku a individuální spotřebě. Proto místní distributor (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce, GasNet či Pražská plynárenská Distribuce) k vašemu odběrnému místu nainstaloval elektroměr anebo plynoměr. V ideálním případě přijde každoročně technik, aby osobně opsal naměřené hodnoty. Jenomže v České republice jsou miliony odběrných míst, která vyžadují pravidelnou či mimořádnou fakturaci.

  • Každý odběratel by měl aspoň jednou ročně dostat řádné vyúčtování

  • Poté, co změníte svého dodavatele, byste měli do 25 dnů obdržet mimořádné vyúčtování.

Nečekejte na odhad a využijte samoodečet

Názorný příklad najdeme v nedávné minulosti. Skupina Bohemia Energy přestala maloodběratelům dodávat elektřinu (14. 10. 2021) a potom i zemní plyn (17. 10. 2021). Statisíce opuštěných odběratelů byly převedeny pod dodavatele poslední instance (ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie, Pražská plynárenská). Distributoři měli následně do 10 dnů odečíst jejich elektroměry a plynoměry, aby byly nejlépe do 25 dnů (do 8. 11., respektive do 11. 11.) rozeslány faktury.

Takhle vypadal dokonalý scénář, ale popravdě –⁠ takový fofr nelze stihnout. Technici distribučních společností mají málo času na to, aby všechna odběrná místa a měřidla každoročně oběhli osobně. Proto podle Energetického regulačního úřadu mohou: 

  • vaši spotřebu odhadovat (maximálně 2 roky po sobě) a 

  • využít váš samoodečet (maximálně 3 roky po sobě).

Distributoři odhadují individuální spotřebu podle přesných pravidel, která jsou popsána ve vyhláškách Energetického regulačního úřadu. Pokud chcete ještě přesnější vyúčtování, využijte samoodečet. Svému distributorovi pošlete e-mail, ve kterém uvedete: EAN či EIC (identifikátor vašeho odběrného místa, bývá na faktuře), případně číslo elektroměru či plynoměru, a naměřenou spotřebu v kilowatthodinách (máte-li dvoutarifní distribuční sazbu, specifikujte vysoký i nízký tarif). Připojte aktuální fotografii daného měřícího přístroje.  

Pozor! Samoodečet můžete provést 31. prosincenebo 5 pracovních dnů poté, co změníte dodavatele! Technik distribuční společnosti musí váš elektroměr nebo plynoměr osobně odečíst minimálně jednou za 4 roky.

Reklamace se může, ale nemusí vyplatit

Možná jste dostali vyúčtování, které neodpovídá tomu, co naměřil váš elektroměr či plynoměr. Distributor vaši spotřebu nadhodnotil, nebo naopak podhodnotil. V takovém případě zvažte, zda fakturu reklamujete. Uveďme modelové příklady (čísla jsou pouze ilustrační):

  1. Přecházíte k dodavateli poslední instance. Doposud jste platili 1 500 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zdraží na 5 000 Kč. Podle faktury máte původnímu dodavateli uhradit pouze 2 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje 3 MWh. To pro vás není výhodné, protože zbylou megawatthodinu byste pravděpodobně museli doplatit později a dráž. 

  2. Přecházíte od dodavatele poslední instance na standardní ceník. Předtím jste platili 5 000 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zlevňuje na 3 000 Kč/MWh. Podle faktury máte zaplatit 5 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje pouze 4 MWh. To pro vás evidentně není výhodné.

Případnou reklamaci zašlete fakturující společnosti písemně. Uveďte své identifikační údaje (jméno, adresu apod.), upřesněte smluvní vztah (například číslo vaší smlouvy) a popište chybu. Opět přiložte aktuální fotografii elektroměru nebo plynoměru. Protistrana má omezenou dobu (obvykle 30 dnů) na odpověď, za prodlevu získáváte právo na finanční náhradu.

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.