Zelená energie

Zelená energie: Co to je a kolik jí v ČR vyrobíme?

31. 3. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Zelená energie je pojem, který v médiích zaznívá pravidelně. Podívejme se na to, co přesně zelená energie znamená, jakým způsobem může být získávána a jak je na tom s jejím využitím Česká republika.

Zelená energie pochází z obnovitelných zdrojů

Zelená energie je energie, kterou lze vytvářet a spotřebovat bez jakéhokoliv významně negativního dopadu na životní prostředí. Častá je také definice, jež zelenou energii popisuje jako energii získanou z obnovitelných zdrojů, tedy zejména pomocí vodních, větrných nebo solárních elektráren.

Význam zelené energie v poslední době výrazně roste, což je dáno především negativními důsledky tradičních neobnovitelných zdrojů, především pak fosilních paliv. Kromě toho, že jejich zásoby jsou omezené, byla prokázána spojitost spalování fosilních paliv s rostoucími klimatickými problémy. Obnovitelné zdroje představují dlouhodobě udržitelnou, k přírodě výrazně šetrnější variantu, jak získat energii.

Přehled hlavních obnovitelných zdrojů

Zelenou energii lze získávat mnoha způsoby. Mezi ty nejběžnější zdroje patří sluneční svit, voda a vítr.

Solární energie je generována pomocí termických a fotovoltaických kolektorů, které shromažďují sluneční záření a mění jej na teplo či elektřinu. Solární parky z kolektorů mohou být vybudovány na zemědělsky nevyužité ploše, na střechách velkých výrobních nebo skladovacích hal. Časté je využití solárních panelů pro osobní potřebu domácností – fotovoltaika se umisťuje na střechy rodinných domů a zajišťuje energii pro své obyvatele.

Energie z vody je vyráběná ve vodních elektrárnách. Princip spočívá v proudění vody, jež roztáčí turbínu spojenou s elektrickým generátorem. Větrné elektrárny převádějí aerodynamickou sílu větru působící na listy rotoru na mechanickou energii a následně na energii elektrickou.

Mezi obnovitelné zdroje patří rovněž biomasa, tedy hmota organického původu, jež se spaluje za účelem získání energie. Dalším způsobem, jak vyrobit zelenou energii, jsou geotermální elektrárny, které využívají tepelnou energie z nitra Země. Tento způsob lze nejsnáze aplikovat v oblastech s aktivní sopečnou činností – v Evropě z ní profituje například Itálie či Island.

Větrné elektrárny

Zelená energie v České republice

Téma zelené energie je v České republice velice aktuální. Podepsáním Pařížské dohody se státy zavázaly k ustoupení od fosilních paliv a k zajištění bezuhlíkové energetiky do roku 2050. Bude tedy třeba přecházet na jiné zdroje energie než jsou fosilní paliva.

Česká republika nadále počítá s jádrem, ale stále větší podíl výroby energie by měly zajistit obnovitelné zdroje. V popředí aktivit, jež mají zajistit lepší stav životního prostředí, stojí také Evropská unie. Ta po členských státech v průběhu loňského roku požadovala vypracování Národního klimaticko-energetického plánu. V něm měly země popsat svoji strategii růstu zelené energie.

Česko se zavázalo k 22 % podílu obnovitelných zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zodpovědné za vypracování strategie nakonec stanovilo podíl, který bude zelená energie v roce 2030 v ČR zajišťovat, na 22 %. Původní dokument hovořil o 20,8 %, nicméně EU požádala ČR o přepracování plánu a doporučila hodnotu 23,8 %. Vládní návrh byl částí opozice a ekologickými organizacemi kritizován a označován za nedostatečně ambiciózní. V letošním roce se počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou stát za výrobou 15,6 % celkové energie.

Vyšší poptávka po zelené energii a investice do výzkumu přinášejí stále efektivnější metody, jak obnovitelné zdroje využívat. Již nyní jsou solární nebo větrné elektrárny výrazně levnější než v době svého vzniku a další snižování cen technologií se dá očekávat i v budoucnu. Podle expertů zaznamenáme do roku 2030 až třetinový pokles cen solárních technologií a větrných turbín.

Řada dodavatelů nabízí zelenou elektřinu

Zelená energie je tématem také u dodavatelů elektřiny. Řada z nich nabízí tarify, ve kterých garantují, že vámi spotřebovaná elektřina byla kompletně vyrobena z obnovitelných zdrojů. Jako první na českém trhu s touto možností přišla firma Nano Energies již v roce 2008. O dva roky později se přidal první z velkých poskytovatelů elektřiny, německá společnost E.ON. Dnes si můžete zelenou elektřinu objednat rovněž u ČEZu, PRE, Pražské plynárenské nebo firmy Alpiq.

Ptáte se na kolik vyjde zelená energie? Cena rozhodně není nijak závratná. U většiny poskytovatelů si za zelenou elektřinu o něco připlatíte v porovnání se standardními tarify. Nicméně roční rozdíl nemusí být vyšší než sto korun. Vyberte si nejlepšího dodavatele elektřiny pomocí praktické kalkulačky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.